Policajac Ivan na Spomengaju odao počast svom nekadašnjem službenom psu
U ZAGREBU već sedam godina djeluje Spomengaj, groblje i krematorij za kućne ljubimce, a interes građana za dostojanstvenim oproštajem od životinjskih članova obitelji posljednjih godina sve više raste. Tim povodom djelatnici Ministarstva unutarnjih poslova obišli su grobno mjesto na kojem su pohranjeni ostaci dvaju službenih policijskih pasa, piše HRT.
Počast policijskim partnerima
Među onima koji su došli odati počast bio je i policijski službenik Ivan, koji je posjetio grob svojeg nekadašnjeg službenog psa s kojim je godinama radio na terenu. Nije to prvi četveronožni partner od kojeg se oprostio tijekom karijere, a za policajce su službeni psi partneri, suradnici i prijatelji.
"Puno je lakše i puno je draže nama vodičima koji znamo da je pas ovdje, da možemo doći, sjetiti se", rekao je Ivan Antolović, instruktor u Centru za obuku vodiča i dresuru službenih pasa.
S njim se slaže i Miroslav Puž, voditelj Centra. "Ne da su to naši psi, to su naši radni kolege!", poručio je.
Sve veći interes građana
Spomengaj nije rezerviran samo za službene životinje. Svoje posljednje počivalište ondje pronalaze brojni kućni ljubimci, a potražnja za takvim uslugama u stalnom je porastu. "Iz godine u godinu se povećava trend i za ukopom kućnih ljubimaca i za ispraćajem, što smo uočili u posljednjih godinu i pol dana", naveo je Tomislav Baća, voditelj Spomengaja.
Groblja za kućne ljubimce uobičajena su praksa u mnogim gradovima diljem svijeta te služe kao mjesta oproštaja i trajnog sjećanja na životinjske prijatelje.