Psihoterapeutkinja o problematičnoj djeci: Ponašanje je samo vrh sante leda
![Psihoterapeutkinja o problematičnoj djeci: Ponašanje je samo vrh sante leda](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/55587173-ad6c-4ef0-bfe3-553519bafaad.jpg?width=765&height=402)
SVE JE VIŠE djece i mladih s problemima mentalnog zdravlja, osobito nakon pandemije covida-19. Više je i nasilja u školama, ali i cyberbullyinga, kojem su djeca izložena tijekom cijelog dana, odnosno i kad se iz škole vrate kući. Prema podacima UNICEF-a, 11% mladih u Europi ima problema s mentalnim zdravljem, od čega je 40% vezano za probleme poput depresije i anksioznosti.
"Ponekad su neka ponašanja normativna, nije svako probijanje granice problematično ponašanje. Ponekad je dobro da dijete istražuje i uči koje su granice. Trebamo gledati razvojnu fazu djeteta, odnosno je li riječ o djetetu ili adolescentu", istaknula je psihoterapeutkinja Irena Kušić, koja se u radu često susreće s problematičnom djecom.
"Ponašanje je samo vrh sante leda. Ispod toga se nalaze silni problemi, poput usamljenosti ili narušene obiteljske dinamike. Ključ je u prevenciji. Ako krenemo od vrtića, od obitelji, od škola, puno toga možemo napraviti", napomenula je u okviru susreta Salesianinih odgojnih večeri.
Roditeljima savjetuje nekoliko stvari: "Djecu od najranije dobi treba učiti socio-emocionalnoj regulaciji, toleranciji na frustraciju, prihvaćanju različitosti i strategiji rješavanja problema. To zvuči kao floskule, ali zaista su složene vještine koje i meni kao odrasloj osobi ponekad teško padaju."
Konkretno, Kušić napominje da to znači da je važno provoditi vrijeme s djetetom i razgovarati s njim.
"Sve nam emocije trebaju i dijete mora znati kako se nositi i s onima koje su ugodne, i s onima koje nisu", dodala je.
Djeca će se prije obratiti prijateljima ili terapeutu nego roditeljima
Kad je provodila vlastita istraživanja, psihoterapeutkinja kaže da joj je 40 posto djece reklo da ne zna kome se obratiti s nekim problemom. Od onih koji znaju kome bi se obratili, 40 posto njih istaknulo je privatnog terapeuta.
"Nemam ništa protiv privatnih terapeuta, ali očito djeca nemaju povjerenja u nas kao zajednicu, u školu... Prije će se povjeriti prijateljima ili privatnim terapeutima. Na tome trebamo raditi i vratiti povjerenje djece u zajednicu", zaključila je.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati