Zašto je ječam više od ričeta i koliko ga volimo čim krene jesen
JEČAM je žitarica koja je toliko svestrana, a iako starija od svemira, nedovoljno iskorištena u dobrom dijelu kućanstava. Većini će na spomen ječma prvo na pamet pasti ričet ili ječmena kaša, ovisno o tome kako se jelo naziva u pojedinim dijelovima Hrvatske. Radi se o jednom, moglo bi se reći, sirotinjskom jelu kojem je glavni sastojak ječam, a da bi malo "zamirisalo", dodaje se komad suhog mesa - sušeni buncek, slanina ili rebra.
Jelo je to koje spada (ne svima, no dobrom dijelu ljudi) u onu skupinu hrane koju se izbjegava u djetinjstvu, a obožava u odraslim danima. Toplo, slano, mrvicu dimljenog i pravog zimskog okusa. No, da se ne varamo, volimo ga skuhati i usred ljeta jer je odlično uvijek.
>> Nedavno smo dobili recept za ričet kakav se kuha u Svetoj Nedelji
Ječam volimo i izvan ričeta
Iako je ričet jelo koje predstavlja ječam u najboljem svjetlu, a ne treba zanemariti ni činjenicu kako je to jelo naših predaka na kojem su mnogi odrasli i ne bi bilo fer stavljati ga na drugo mjesto, ovu žitaricu mogli biste od ove jeseni početi gledati u sasvim drukčijem svjetlu.
Da, istina je, suho meso daje mu poseban šmek, no može se pripremiti i u veganskim varivima koja imaju divan, kompleksan okus, i to u bezbroj varijanti.
Ako ste u žurbi, a želite mrvu dimljenog...
Ako govorimo o neveganskim varivima s ječmom, svi oni koji vole "touch" nečeg mesnatog u tanjuru, a nemaju vremena sat-dva čekati da se skuha buncek ili lijep komad suhih rebara, brzinsko rješenje su dimljena slanina ili kobasice za kuhanje, poput kranjskih, češnjovki i slično.
>> Već smo pisali o tome kako žitarice mogu spasiti ručak usred tjedna
Da se ne varamo, nije jedini problem u borbi s vremenom i kuhanjem ručka samo u suhom mesu, jer i ječmu treba dobar sat da se potpuno skuha. Zato imamo šalabahter.
Kako "ubrzati" variva s ječmom?
Odat ćemo vam tajnu kojom se rado koristimo kako bismo smanjili vrijeme provedeno nad loncem i uz zujanje nape.
Ovisno o tome koliko ga često jedete, pola ili cijeli kilogram ječma skuhajte unaprijed. Operite ga u vodi, a dok se natapa, zajedno ga možete i temeljito očistiti na lakši način umjesto da prebirete po zrnju - sve će ljuske i eventualne travke isplivati na površinu vode i vi ih samo trebate pokupiti i baciti. Stavite sav taj sada već očišćeni i proprani ječam u dovoljno vode (ne posoljene) i kuhajte pola sata do 45 minuta. Ne smije se skuhati do kraja.
Kad je napola kuhan, ohladite ga i ocijedite i slobodno isperite pod mlazom vode kako biste uklonili dio sluzi koju pušta. To će pomoći da se hlađenjem i stajanjem ne pretvori u tvrdu i gustu masu koju je teško razlomiti na pojedinačna zrna.
Ovako polupripremljen ječam možete držati u zatvorenoj posudi u hladnjaku par dana ili upakirati u vrećice za zamrzavanje u manje porcije i staviti u zamrzivač (ako ne planirate iskoristiti svu skuhanu količinu u idućih par dana).
>> Kad rižoto dosadi, orzotto je zgodna zamjena
Što dalje s njim?
Polukuhani ječam umiješajte u razna variva i skuhajte do kraja - trebat će mu 15 minuta do pola sata. Najbolje je da u jednom trenu kuhanja probate je li dovoljno omekšao. U nastavku su neke od kombinacija koje su se nama pokazale kao pun pogodak:
ječam-crveni grah-mrkva-krumpir
ječam-batat-mahune-grašak
ječam-slanutak-poriluk
ječam-komorač-češnjovke
ječam-grah-mrkva-dimljena slanina.
Sastavili smo jedan osnovni recept koji možete mijenjati prema vlastitom ukusu, OVDJE je. Ako želite, možete cijelu priču započeti zaprškom, no nama u varivima s ječmom zaista nije potrebna.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati