Blokirano više od pola milijuna eura imovine u slučaju uhićenja Beroša
USKOK je objavio kako je blokirao imovinu vrijednu više od pola milijuna eura u slučaju koji je kulminirao uhićenjem donedavnog ministra zdravstva Vilija Beroša.
"Kako bi se onemogućilo da okrivljenici otuđe ili opterete imovinu za koju se sumnja da je stečena počinjenjem kaznenih djela, a radi njenog kasnijeg oduzimanja, tijekom istrage je na računu jednog trgovačkog društva blokiran iznos od 95.291,23 eura. Osim toga su blokirana dva poslovna prostora drugog trgovačkog društva vrijedna 157.450,00 eura i jedan poslovni prostor tog trgovačkog društva u suvlasničkom dijelu vrijedan 174.900,00 eura. Nadalje je blokiran iznos od 25.000,00 eura na računu jednog okrivljenika te poslovni prostor vrijedan 73.511,67 eura u vlasništvu drugog okrivljenika.
Određivanjem ovih privremenih mjera ostvaruje se jedno od temeljnih načela kaznenog prava da nitko ne može zadržati imovinsku korist ostvarenu kaznenim djelom.
U ovom predmetu je, na temelju određenih privremenih mjera osiguranja, blokirana imovina u ukupnoj vrijednosti od 526.152,90 eura", stoji u priopćenju Uskoka.
Podsjetimo, zbog sumnje na korupciju Uskok je prije par tjedana uhitio Vilija Beroša, predstojnika zagrebačke Klinike za neurologiju KBC-a Sestre milosrdnice i člana uprave jedne zagrebačke poliklinike Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera. U isto vrijeme, EPPO je priopćio da je pokrenuo istragu protiv Beroša i još sedam osoba među kojima su i Hrvoje Petrač te dvojica njegovih sinova Novica i Nikola.
Uskok Beroša sumnjičio za trgovanje utjecajem, a EPPO za mito
Za razliku od Uskoka, koji je Beroša sumnjičio za trgovanje utjecajem i u čijoj se istrazi ne spominju trojica Petrača, EPPO Beroša tereti za primanje mita.
EPPO je izvijestio da sumnja na to da je Beroš u zamjenu za primljeno mito odobravao nabavu operacijskih mikroskopa po neosnovano uvećanim cijenama te osigurao sredstva za financiranje javne nabave.
Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda odredio je na prijedlog EPPO-a istražni zatvor trojici Petrača, ali i Tomi Paviću iz krapinskog ureda HZZO-a te ravnatelju Klinike za dječje bolesti Zagreb Goranu Roiću.
S druge strane Uskok, na čiji je zahtjev već ranije određen istražni zatvor Berošu i Pozderu, dok je Rotim pušten da se brani sa slobode, tvrdi da se trojac udružio radi plasiranja i prodaje medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu.
Uskok sumnja na to da je Pozderovoj tvrtki pribavljena korist od gotovo pola milijuna eura, dok je po sumnjama EPPO-a cijena operacijskih mikroskopa neosnovano uvećana za gotovo 620.000 eura.
Beroš je u pritvoru proveo oko tjedan dana, nakon čega je pušten jer su ispitani svi svjedoci.
EPPO predao slučaj Uskoku
Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) nakon par dana je, nakon što je to HDZ-ov dečko Turudić odlučio, Uskoku predao slučaj.
EPPO je pritom podsjetio da je istraživao zločinačko udruženje osam hrvatskih državljana i dvije tvrtke koje se bave nabavama financiranim novcem EU (konkretno iz fonda NextGenerationEU), ali i iz državnog proračuna. Riječ je o djelima aktivne i pasivne korupcije, zlouporabe položaja i ovlasti te pranja novca, počinjenim u sastavu zločinačkog udruženja, između lipnja 2022. i studenog 2024.
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati