Novinar: Bugari koji su radili za Rusiju ušli su u moj stan, htjeli su me ubiti

NOVINAR kojeg je ciljala ruska špijunska mreža izjavio je da je ona imala popis "metoda atentata" za njegovo ubojstvo koje su bile "izvan svake mašte".
Christo Grozev rekao je za BBC da je grupa fantazirala o njegovoj smrti i raspravljala o korištenju malja, pa čak i bombaša samoubojice kako bi ga eliminirala.
Bugarski istraživač, koji je s kolegom Romanom Dobrohotovim objavio niz istraživačkih tekstova o Rusiji, rekao je da su incidenti pokazali da ih se pratilo po cijeloj Europi te da su im špijuni disali za vratom.
Njegova izjava dolazi nakon što su prošlog tjedna tri bugarska državljana proglašena krivima za špijuniranje u korist Rusije u sklopu jedne od najvećih operacija stranih obavještajnih službi u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Šokantne metode atentata
Grozev je za BBC Radio 4 rekao da popis metoda atentata na njega izgleda kao scenarij filma noir.
"Jedna od metoda o kojoj su špijuni fantazirali bila je unajmljivanje bombaša samoubojice iz Islamske države koji bi se raznio pokraj mene na ulici", izjavio je Grozev.
Također je rekao da je postojao plan da ga se otme i "pošalje u logor za mučenje u Siriji", dok bi druga osoba s lateks maskom koja izgleda poput njega otputovala u Rusiju komercijalnim letom i bila "uhićena pred kamerama kako bi se Moskvi omogućilo potpuno poricanje".
"Druga metoda bila je da me nasmrt premlate maljem", dodao je. "Kreativnost ovih samozvanih špijuna su izvan svake mašte", dodao je.
Outsourcing ruskih špijunskih operacija
Grozev je rekao da su neuspjesi ruske obavještajne službe u prošlosti doveli do toga da špijuniranje bude outsourcano neprofesionalnim agentima.
No naglasio je da to ne umanjuje namjeru da ga ubiju. Problem je, rekao je, u tome što samozvani špijuni nisu nužno znali kako smiriti situacije koje bi mogli izazvati.
Dodao je da je sretan što je još uvijek živ s obzirom na to da su ga špijuni pratili toliko dugo i da je operacija bila tako dobro financirana. On i Dobrohotov nisu očekivali da će ih pratiti građani EU, ali su računali na to da će ih nadzirati ruski operativci.
Praćenje i provale
Njihov rad uključuje otkrivanje ruske uloge u napadima nervnim agensima na tadašnjeg ruskog oporbenog čelnika Alekseja Navalnog 2020. i Sergeja Skripalja u Salisburyju 2018.
Jan Marsalek, koji je prema navodima bio zadužen za špijunsku mrežu u ime ruskih obavještajnih službi, napisao je u poruci iz prosinca 2020. da je Grozev glavni istraživač u slučaju Navalni.
U poruci koju je Marsalek poslao Orlinu Rusevu – koji je vodio špijunsku grupu iz bivše gostinjske kuće u Norfolku – stajalo je: "Osobno smatram da Grozev nije naročito vrijedan cilj, ali očito ga Putin ozbiljno mrzi."
Od 2020. godine špijunska ćelija pratila je dvojicu novinara širom Europe, nadzirala ih na letovima, u hotelima i privatnim objektima.
Tijekom suđenja otkriveno je da su operativci špijunske mreže 2022. godine ušli u Grozevljev stan u Beču dok je njegov sin igrao videoigru u svojoj sobi, rekao je novinar.
"Dovoljno mi je strašno i pomisliti što bi se dogodilo da je moj sin odlučio izaći iz sobe tijekom njihove provale", rekao je Grozev.
Presude i metode špijunaže
U petak su Vanya Gaberova (30), Katrin Ivanova (33) i Tihomir Ivanchev (39) proglašeni krivima za zavjeru radi špijunaže.
Iako je troje optuženih imalo svakodnevne poslove - jedna je bila kozmetičarka, druga zdravstvena radnica, a treći dekorater – njihova grupa planirala je otmice, atentate i kompromitacije poznate kao "honeytraps".
"Metode koje su koristili izgledaju kao nešto iz špijunskog romana", rekao je Dominic Murphy iz londonske Metropolitanske policije.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati