"Nisu pokazali ni trunke žaljenja": Čolaku i Opačku tri godine zatvora zbog smrti mlade Ivane
Foto: Borna Filić/Pixsel, Facebook, MUP
ZBOG jurnjave na autocesti koja je 5. studenog 2010. rezultirala pogibijom 20-godišnje Ivane Obad zagrebački Općinski kazneni sud u petak je nepravomoćno osudio obojicu vozača, Marina Čolaka i Dalibora Opačka, na tri godine zatvora i jednogodišnju zabranu vožnje.
Oba osuđena trkača su, kako stoji u presudi, prekršili nekoliko propisa o sigurnosti prometa na cestama i izazvali nesreću s najtežom posljedicom.
Čolak je na autocesti kod Bosiljeva u smjeru Rijeke 5. studenoga 2010. lijevim preticajnim trakom vozio Ferrari u kojem je suvozač bila Ivana Obad, a Opačak je upravljao Nissanom 350 te se kretao desnom voznom trakom. Čolak je nakon pretjecanja, protivno zakonu o sigurnosti prometa, uz kočenje skrenuo iz lijeve preticajne trake u desnu pri brzini od čak 205,3 kilometra na sat. Pritom nije provjerio može li to učiniti bez opasnosti za druge sudionike u prometu te se, kako stoji u presudi, svojim vozilom popriječio na pravac kretanja Opačkova automobila koji je također vozio preko 205 'na sat'.
Opačak je radi izbjegavanja naleta na Čolakov Ferrari koji je usporavao, kočio i skretao u desno na zaustavnu traku. No, Čolak je nastavio i dalje skretati desno te ga je Opačak okrznuo. Opačkov Nissan u tom se trenutku desnim kotačima kretao izvan kolnika te je udario u rubni kamen nakon čega se okrznuti Čolakov Ferrari zanio po zastavnoj traci, udario u rubni kamen i prometnu signalizaciju, više puta se prevrnuo po zemljanoj površini i zapalio se, a u požaru je došlo do eksplozije spremnika goriva.
U toj nesreći Ivana Obad je zadobila višestruke ozljede od kojih je preminula na mjestu nesreće.
Sudac Miljenko Đaković istaknuo je da je izmjenjena optužnica u kojoj se tvrdilo da je Opačak pretjecao Čolaka, što ne umanjuje krivicu niti jednog od nepravomoćno osuđenih za ovu nesreću.
"Nije bilo ni trunke žaljenja"
“U ovom slučaju je riječ o svjesnom i grubom kršenju prometnih propisa koja karakterizira sebičnost i potpuna nebriga”, rekao je sudac, dodavši da je svaki vozač na svoj način doprinjeo nesreći.
“Ražalostilo me što tijekom postupka nisam vidio istinske trunke žaljenja. Nitko nije priznao da je pogriješio. Osim kurtoaznog izraza kajanja, iskrenog žaljenja kod okrivljenika nisam vidio”, naglasio je sudac Đaković tijekom izricanja presude kada je Opačak zaplakao.
Sudac je kazao i da je suđenje zbog aktivnosti obrane osuđenih bio “granični slučaj zlouporabe prave” te da je očevid bio manjkav naglašavajući da se u ovom slučaju “na sudu provodila istraga”.
Tužiteljstvo je na presudu najavilo žalbu, ističući da je zatvorska kazna od tri godine zakonski minimum te da je ovakva 'vožnja' zaslužila veću kaznu.
Presuda je već trebala biti donesena
Presuda je trebala biti donesena još prije dva mjeseca no, zbog aljkavosti karlovačkog tužiteljstva, Milenko Đaković, sudac Općinskog kaznenog suda u Zagrebu vratio je tužiteljstvu predmet na doradu.
Dao im je rok od 15 dana da usklade činjenični opis s nalazima i usmenim očitovanjima vještaka te da optužnicu prilagodi činjenicama da bi bila podobna za raspravljanje i donošenje presude.
Prvotno je spis 323 dana stajao u ladici karlovačkog suda da bi potom bio prebačen na Općinski kazneni sud u Zagreb, gdje je pak suđenje obilježilo niz kontradiktornih vještačenja koja su bila rezultat nepreciznog policijskog fotoelaborata i skice te pogrešno ucrtanih tragova kočenja.
"Policija i tužiteljstvo nisu dobro odradili posao"
U razgovoru za Index sudac Đaković prije dva je mjeseca rekao kako je tužiteljstvo trebalo reagirati da se opis vještaka uskladi sa činjeničnim opisom u optužnici, što tvrdi, oni nisu učinili.
"Nije moj posao da radim ono što je u opisu posla tužiteljstva. Mislio sam da će me tražiti dodatan rok da se usklade, ali nisu. Isto tako nisu reagirali niti tijekom postupka što je pasivnost, šutjeli su do zadnjeg trena. Vještak je masu toga izmijenio, a oni nisu mijenjali ništa pa nisam mogao donijeti odluku. Koliko vidim sve je ispunjeno i zrelo za dovršetak rasprave, ali nije dovoljno precizirano od strane tužiteljstva iako imaju sve podatke.
Vještak je napravio sve što je trebao iako je policija prvotno napravila određene nedostatke jer je bilo puno manjkavosti s njihove strane. Vještaku je zaista bilo teško i ne želim sad dijeliti packe ni policiji ni tužiteljstvu, ali nisu dobro odradili posao", rekao je sudac Đaković.