KAKO JE EPH POSTAO HANZA MEDIA Hanžeković i Pavić bit će saslušani 3. studenoga
Foto: Hina
ZAGREBAČKI odvjetnik i većinski vlasnik Hanza Medije Marijan Hanžeković i bivši vlasnik Europapress Holdinga (EPH) Ninoslav Pavić bit će pozvani na saslušanje u sporu oko preuzimanja te medijske kompanije zakazano za 3. studenoga, odlučeno je danas nakon ročišta na zagrebačkom Općinskom građanskom sudu.
Odvjetnici Ninoslava Pavića, koji je zbog preuzimanja EPH tužio Marijana Hanžekovića tražeći više od 260 milijuna kuna naknade, protivili su se prijedlogu obrane za saslušanjem više svjedoka predvođenih sadašnjim direktorom izdavaštva Hanza Medije Tomislavom Wrussom ističući kako oni mogu "svjedočiti o okolnostima poslovanja EPH, ali ne i okolnostima preuzimanja te kompanije", što je predmet spora. Osim toga, zatražili su i predaju ugovora o ustupu potraživanja Hypo banke i Hanžekovićeve tvrtke Euro poticaji preko koje je preuzet EPH, kao i ugovor o zajmu Hanžekovića s tom tvrtkom.
Hanžekovićevi odvjetnici ostali su pri svojim zahtjevima u posljednjem podnesku u kojem, između ostalog, traže i Pavićevo saslušanje kako bi se razjasnila "gomila njegovih neistinitih i poluistinitih navoda" u sporu oko preuzimanja EPH.
U tom podnesku se navodilo i da Hanžeković kao tuženik u cijelosti osporava sve Pavićeve navode u tužbi i posljednjem podnesku, a naročito tvrdnje da je Hanžekovićevo postupanje u sudskom sporu "usmjereno na odugovlačenje i dekoncentraciju postupka".
Prema odluci sutkinje Carmen Topalušić, na dvodnevnom ročištu 2. i 3. studenoga, o okolnostima preuzimanja EPH prvog će dana svjedočiti konzultant Hrvoje Cesar i tadašnje članice uprave te medijske kompanije Ines Lozić i Tamara Sardelić, a 3. studenoga bit će saslušane i stranke u tom sporu – Pavić i Hanžeković.
Spor pred Općinskim građanskim sudom u Zagrebu pokrenut je na osnovi tužbenog zahtjeva kojim bivši većinski vlasnik EPH Pavić s osnove naknade štete zbog prevare od Hanžekovića traži isplatu 72,3 milijuna kuna, a temeljem naknade štete zbog izmakle dobiti 188,4 milijuna kuna – ukupno više od 260 milijuna kuna.
Pavić je kao pravni temelj svog tužbenog zahtjeva priložio dokument naslovljen "Odnosi članovi društva EPH nakon provedbe predstečajne nagodbe" kojeg je sklopio s Hanžekovićem u siječnju 2014. i koji je, kolokvijalno nazvan "Termsheet", bio temeljem provedbe promjene vlasničke strukture vodeće novinsko-izdavačke kompanije u Hrvatskoj.
No, s druge strane Hanžeković odgovoru na Pavićevu tužbu tvrdi da se u cijelosti protivi tužbi i postavljenom tužbenom zahtjevu. Tvrdi i da je pravno neosnovan stav da Termsheet predstavlja ugovor nego je dokument koji "po sadržaju i obliku ne predstavlja obvezujući ugovor već plan neobvezujućih aktivnosti za njegove sudionike". Osim toga, optužuje i Pavića da je nakon potpisivanja Termsheeta "podizao radnje na štetu EPH kako bi nezakonito oslobodio obveze vraćanja zajma društvu EPH u iznosu od 12,3 milijuna kuna" zbog čega je podnio kaznenu prijavu.