Novi antikorupcijski zakon prepolovio broj kandidata za predsjednika Perua
Foto:FaH
PREDSJEDNIČKI izbori u Peruu raspisani za nedjelju 10. travnja, ušli su u subotu u završnu fazu a Keiko Fujimori i dalje ima najviše izgleda za pobjedu, premda izborni zakon, koji omogućava diskvalificiranje kandidata do samog kraja, unosi nesigurnost u vezi s kandidatima.
Novi izborni zakon donesen u siječnju zabranjuje, uz kaznu isključenja, doniranje novca i darova tijekom kampanje. Za pokretanje istrage dovoljna je obična tužba.
Od početnih devetnaestero kandidata, devetero ih je isključeno ili su odustali.
Taj zakon, zamišljen kao sredstvo borbe s korupcijom i kupovinom glasova, osporavaju neki pravni stručnjaci jer ostavlja mogućnost isključivanja kandidata do dana izbora, što unosi nesigurnost.
O zbrci koja vlada govori i to što su na oko 20 milijuna glasačkih listića još otisnuta imena i fotografije četrnaestero kandidata makar ih se četvero povuklo nakon tiskanja listića sredinom ožujka.
Premda od početka predizborne utrke Keiko Fujimori (Fuerza Popular, desnica) ima najviše izgleda unatoč spornom naslijeđu koje je zemlji ostavio njezin otac, peruansko biračko tijelo je nepredvidljivo, istaknuo je Gaspard Estrada, izvršni direktor OPALC-a (Opservatorij za Latinsku Ameriku pri pariškom institutu SciencesPo).
No ako je vjerovati zadnjim anketama, kći bivšeg predsjednika Fujimorija koji služi kaznu 25-godišnjeg zatvora zbog korupcije i zločina protiv čovječnosti, i dalje vodi s 31,5 do 35,4 posto glasova.
Keiko je na svom zadnjem predizbornom skupu obećala da će provesti ambiciozan sigurnosni program kako bi zaustavila maloljetnički kriminal, jednu od najvećih briga Peruanaca. Svojim zauzimanjem za smještanje zatvora na visini iznad 4000 metara, podsjeća na oca koji je izolirao gerilce.
Ekonomist Pedro Pablo Kuczynski koji je zbog svog naglaska prozvan El Gringo (stranac), daleko je iza nje, sa 14,8 do 17,3 posto i izjednačen je s mladom parlamentarnom zastupnicom s ljevice Veronikom Mendozom (13,8 do 16,8 posto).
Ta je 35-godišnja psihologinja zabilježila velik napredak u zadnjim danima kampanje sustigavši 77-godišnjeg bivšeg bankara Wall Streeta u pokušaju da uđe u drugi krug.
Pobjednik izbora koji će dužnost preuzeti 28. srpnja morat će se sučeliti s brojnim izazovima. Uz nagli porast nesigurnosti i gospodarstvo ovisno o rudnom bogatstvu, ribarstvu i poljodjelstvu, zemlja doživljava i jasno usporavanje gospodarstva koje bi u 2016. trebalo rasti 3 posto, što je daleko ispod 6,9 posto iz 2011.
Peru koji ima 31 milijun stanovnika, i dalje obilježava siromaštvo, premda je ono u padu (58,7 posto u 2004. a 22,7 posto u 2014.), raširenost sive ekonomije (60 posto aktivnog stanovništva) te društvene, etničke i zemljopisne razlike.