Ovo su prosječne bruto plaće po zanimanjima u Njemačkoj
UNATOČ ekonomskoj krizi koju je izazvala pandemija koronavirusa, Njemačka je i dalje jedna od najpoželjnijih destinacija za radnike iz drugih članica Europske unije, uključujući i Hrvate, kojih je u Njemačkoj više stotina tisuća.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, prosječna mjesečna isplaćena bruto plaća u Hrvatskoj za 2019. godinu iznosila je 8766 kuna, tj. oko 1150 eura. Kada je pak riječ o Njemačkoj, prosječna mjesečna bruto plaća prošle godine iznosila je skoro 4000 eura, preciznije 3944 eura mjesečno.
Tražilica Savezne agencije za rad
Stoga je zanimljivo obratiti pažnju na to kakve su prosječne plaće u pojedinim zanimanjima u Njemačkoj, što se pak može saznati na službenim stranicama njihove Savezne agencije za rad (BA). Napomenimo da je BA agencija njemačkog Ministarstva rada, s centralom u Nürnbergu, te funkcionira kao ustanova koja upravlja njemačkim tržištem rada, s jedne strane pronalazeći poslove nezaposlenima, a s druge isplaćujući socijalnu pomoć onima koji su trenutno bez posla.
Tražilica koju je izradila BA omogućava radnicima u Njemačkoj da unaprijed saznaju kolike su prosječne bruto plaće u njihovim zanimanjima, kako bi s jedne strane imali realna očekivanja o zaradi, a s druge znali ako su potplaćeni. Tražilica omogućava pretraživanje i po pokrajinama, s obzirom na to da su na istoku Njemačke, na području bivšeg DDR-a, plaće u prosjeku i dalje značajno niže nego na zapadu zemlje.
Detaljni podaci po pokrajinama
Također, u Njemačkoj je tržište rada detaljno regulirano, pa tako postoji i precizna klasifikacija i nomenklatura svih zanimanja, što također olakšava pretraživanje. U rezultatima pretraživanja se može i saznati kakva je prosječna plaća u određenom zanimanju po rodu radnika, uz napomenu da su žene i dalje pretežito manje plaćene za isti posao od muškaraca.
>> Njemačka povećava minimalnu plaću
Nadalje, kada se gleda kolika je prosječna bruto plaća u Njemačkoj, treba se uzeti u obzir i troškove života, koji također nisu isti u svim dijelovima Njemačke. U nekima je, primjerice, teško naći stan te su cijene stanova iznimno visoke, dok drugdje to nije slučaj.
Treba napomenuti kako tražilica nudi iznose prosječnih plaća iz 2019. godine, dakle prije pandemije, ali i one mogu poslužiti za orijentaciju u traženju posla u Njemačkoj. Podaci za 2020. tek trebaju biti obrađeni i uključeni u tražilicu.
Najbolje su plaćeni piloti i ljekarnici te inženjeri
U svakom slučaju, pogledali smo kolike su prosječne plaće za 52 popularna zanimanja u Njemačkoj, a tražilica BA otkriva da se najveća prosječna plaća može očekivati ako ste, primjerice, pilot ili ljekarnik. Ljudi ovih zanimanja mjesečno zarađuju u prosjeku više od 6000 eura bruto.
Sve navedene plaće u tablici su u bruto iznosu
Izvrsno su plaćeni i elektro i strojarski inženjeri, više od 5000 eura, a dobro zarađuju i arhitekti (više od 4000 eura), kao i voditelji ureda (također više od 4000 eura).
Električari, njegovatelji, vodoinstalateri i slični majstori u prosjeku mjesečno zarade više od 3000 eura bruto.
Najslabije su plaćeni konobari i čistačice
Kada je riječ o najlošije plaćenim zanimanjima, to su svakako konobari i čistačice. Oni zarađuju manje od 2000 eura mjesečno bruto, uz napomenu da konobari, kako je to običaj u Njemačkoj, ipak dobivaju napojnice, koje mogu biti vrlo izdašne.
Važno je uzeti u obzir da je pandemija značajno promijenila situaciju na njemačkom tržištu rada. Tako je od ožujka do srpnja izgubljeno 837 tisuća "mini-poslova", što je žargonski izraz za poslove na pola ili manje radnog vremena, najviše u uslužnim djelatnostima.
Potpuni oporavak njemačkog gospodarstva očekuje se u 2022. godini
Ipak, izdašne socijalne mjere njemačkih vlasti spriječile su da dođe do velikog broja nezaposlenih u Njemačkoj te su stabilizirale tržište rade, čiji se potpuni oporavak očekuje u 2022. godini.
>> Njemačka je ušla u recesiju
Riječ je o procjeni uglednog njemačkog Instituta za istraživanje tržišta rada i poslova (IAB), koji u svojoj redovitoj jesenskoj prognozi ističe da bi gospodarski rast sljedeće godine mogao biti 3,2 posto. IAB istovremeno ističe da Njemačkoj i dalje trebaju kvalificirani strani radnici kako bi njemačko gospodarstvo moglo rasti, što je prilika za sve one koji svoju sreću žele potražiti u Njemačkoj.
U svakom slučaju, tražilica Savezne agencije za rad omogućava svima zainteresiranima da se lako informiraju o tome kakvu plaću u svojem zanimanju mogu očekivati na njemačkom tržištu rada.
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati