Turudićev bratić trebao biti u zatvoru. U petak viđen u kafiću s Nikicom Jelavićem
NA OTKAZANOJ konferenciji za medije Nikice Jelavića u petak je bio i Miro Vrlja, bratić glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića. Radi se o Jelavićevom suradniku koji je pravomoćnom presudom osuđen na godinu dana zatvora, a koji je već najmanje šest puta odgodio svoj odlazak u zatvor.
Jelavić je u petak u kafiću Plaza centra trebao predstaviti prvi od, kako on tvrdi, dokaza kojima bi razotkrio što se točno događalo na spornoj kavi s Milom Kekinom uz podizanje privatne tužbe protiv Kekina i Sandre Benčić. Konferencija za medije je odgođena zbog napada u zagrebačkoj školi.
Za šankom razgovarao s Jelavićem
U to vrijeme u kafiću je za šankom bio i Vrlja. Jelavić mu je nakon odgode prišao i razgovarao s njim, objavio je portal 24sata.
Vrlja je kontroverzni poduzetnik i graditelj kompleksa Kvaternik Plaza, kojem su policajci dojavljivali informacije o istrazi. Pravomoćno je osuđen na godinu dana zatvora zbog optužbi da je 2007. utajio porez, a prema optužnici, radilo se o 320.000 eura, koje je državi ostala dužna njegova tvrtka Hreljin gradnja, koja je u međuvremenu likvidirana.
Pravomoćna presuda donesena mu je tek 2022. godine, no od tada uspijeva odgađati odlazak u zatvor uz obrazloženje da ima ozbiljnih problema sa zdravljem, zbog čega se liječi u Sloveniji.
2018. je nepravomoćno kažnjen jer je Poreznu upravu i državni proračun oštetio za 2.4 milijuna kuna. Riječ je o kupoprodaji zemljišta za benzinsku postaju 2007. godine. Kako se može vidjeti na fotografijama agencije Pixsell, Vrlja je bio na sprovodu Uskokovog optuženika Tomislava Sablje, koji je ubijen u zagrebačkom noćnom klubu prošle godine.
U rujnu priznao krivnju u maratonskom procesu oko jahte
Vrlja je u rujnu ove godine odlučio priznati krivnju za malverzacije teške više od 700.000 eura. Na zagrebačkom Županijskom sudu izjavio da se osjeća krivim za optužbe koje mu je DORH stavio na teret, nakon što je 15 godina negirao kršenje zakona prilikom kupovine luksuzne jahte.
Ovo je bio obrat u maratonskom procesu na koji se Vrlja, kako kaže, odlučio upravo zbog dugotrajnosti procesa. Naveo je da je proces iscrpio njega i njegovu obitelj.
Vrlja je, prije nego što je u sudnici izrekao priznanje, u državni proračun uplatio 309.000 eura, koliko je, prema optužnici, utajio poreza na dodatnu vrijednost i poreza na dobit.
Sudsko vijeće proglasilo je Vrlju krivim za zlouporabu ovlasti u gospodarskom poslovanju te utaju poreza, ali je zaključeno da zbog toga ne mora u zatvor, već mu je dovoljna kazna uvjetna presuda.
Vrlja je još proglašen krivim i jer je vlastitu firmu Titus snaga oštetio za 406.000 eura. U presudi se navodi da je toliko ostvario nezakonite dobiti jer je u ugovoru o kupovini jahte prikazao da će ju koristiti za iznajmljivanje, a zapravo je on osobno plovio njome.
Još 406 tisuća eura Vrlja bi trebao vratiti u državni proračun jer se radi o nezakonitoj zaradi na malverzacijama s kupovinom jahte. Presuda je odmah postala pravomoćna s obzirom na to da su se on i DORH odrekli prava na žalbu, piše N1.
Možemo tvrdio da je Turudić lagao tijekom ispitivanja u saboru
Prije nego što je bio izabran, Turudić je u saboru odgovarao na pitanja zastupnika tijekom predstavljanja programa za izbor budućeg šefa DORH-a, a Sandra Benčić pitala ga je za bratića.
Pitanje se odnosilo na Turudićevo izuzeće u suđenju njegovog bratića Mire Vrlje.
"Turudić je zatražio izuzeće gotovo sedam mjeseci od dodjele spisa, a ne mjesec i pol dana"
"Na Sandrino pitanje koliko je vremena prošlo prije nego se izuzeo iz suđenja svojeg bratića Vrlje, navodno povezanog s organiziranim kriminalom, Turudić je lagao da se izuzeo nakon mjesec i pol dana.
Zagrebački Županijski sud je pak potvrdio da je Turudić zatražio izuzeće od rada na tom predmetu od tadašnjeg zamjenika predsjednika suda nakon 206 dana - gotovo sedam mjeseci od dodjele spisa, a ne mjesec do mjesec i pol dana.
"Ovakve kandidature ismijavaju naše pravosuđe i dodatno mu srozavaju ugled. Glavni državni odvjetnik mora biti hrabar, neovisan i odlučan u hvatanju ukoštac s korupcijom i kriminalom, za razliku od Turudića, koji prijateljuje s gotovo svim osumnjičenicima u najvećim koruptivnim slučajevima te uz to ima obraza lagati javnost", objavila je tada stranka Možemo.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati