Udruga: U Hrvatskoj je svakih 15 minuta jedna žena izložena nasilju
MEĐUNARODNI dan protiv nasilja nad ženama, 25. studenoga, obilježava se od 1999. odlukom Ujedinjenih naroda u znak sjećanja na tri sestre Mirabal iz Dominikanske Republike koje je 25. studenog 1960. brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo.
Borile su se za pravdu i demokraciju, više puta su uhićivane, zajedno sa svojim muževima, a ubijene su dok su se vraćale iz posjeta zatvoru u kojem su bili njihovi supruzi. Sestre Mirabal postale su simbolom nacionalnog i feminističkog otpora, a 1999. UN je i službeno potvrdio 25. studenog kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
"Četvrtina djevojaka doživjela seksualno i/ili fizičko nasilje"
Nasilje nad ženama, djevojkama i djevojčicama jedan je od najčešćih oblika kršenja ljudskih prava na svijetu. Svjetska zdravstvena organizacija navodi da otprilike jedna od tri žene u nekom trenutku svog života doživi tjelesno ili seksualno nasilje, dok podaci za Hrvatsku pokazuju da je svakih 15 minuta jedna žena izložena nasilju, istaknuli su iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI).
"Žrtve nisu samo žene već je i gotovo četvrtina djevojaka u dobi između 15 i 19 godina doživjela seksualno i/ili fizičko nasilje u adolescentskim vezama. Nasilje se dodatno intenzivira na internetu i društvenim mrežama, gdje je gotovo 77 posto žena i djevojčica doživjelo neki oblik uznemiravanja", napomenuli su.
Upozorili su i da se mlade u okviru obrazovnog sustava ne podučava kako prepoznati i reagirati na nasilje, zaštititi se ili pomoći i pružiti podršku žrtvama. Ne razgovara se, kažu, ni o tome kako izgraditi kvalitetne, ravnopravne veze.
"Stoga CESI, uz podršku udruga i brojnih stručnjakinja i stručnjaka, već godinama zagovara uvođenje sveobuhvatne seksualne edukacije u škole, koja će učenicama i učenicima približiti temu i doprinijeti suzbijanju rodno utemeljenog i seksualnog nasilja", rekla je stručna suradnica udruge CESI Nataša Bijelić.
18.500 poziva
Iz Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela i prekršaja istaknuli su da je njihova besplatna i anonimna 116 006 linija dostupna 24 sata dnevno svim danima, uključujući vikend, blagdane i praznike.
Ta je linija, prema prikupljenoj statistici, od 2013. primila više od 18.500 poziva, a 60 posto poziva godišnje odnosi se na rodno uvjetovano nasilje, tj. nasilje gdje su najčešći počinitelji bivši ili sadašnji partneri te članovi obitelji, a najčešće žrtve su žene.
Žene čine 70 posto pozivatelja, koje su i najčešće žrtve nasilja u obitelji, prijetnji, silovanja i nametljivog ponašanja. Linija prima pozive iz svih dijelova Hrvatske, čime je prepoznata kao sigurno i pouzdano mjesto podrške, poručili su i naglasili da je svaki poziv na 116 006 liniju korak prema oporavku i promjeni.
"Ovog Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama podsjetimo sve da nitko ne mora prolaziti kroz teške trenutke sam - podrška postoji. Za nasilje nema opravdanja", poručili su iz Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela i prekršaja.