Nova filijala mogla bi odlučiti HNL. Kako je do te lakrdije uopće došlo?

GLEDAMO jednu od najboljih i najuzbudljivijih sezona u povijesti HNL-a. Čak četiri momčadi zasad se ravnopravne bore za naslov prvaka. Iako odskaču kvalitetom, u svakom kolu se moraju dobro namučiti kako bi osvojile tri boda i zadržale korak za konkurencijom.
Nažalost, na drugom kraju tablice nema velike neizvjesnosti. Hrvatski dragovoljac zaostaje 12 bodova za devetoplasiranom Istrom i vrlo je izgledan povratnik u nižu ligu. Štoviše, stvari su se za Dragovoljac razvijale tako da je postojala realna mogućnost da ni ne završi sezonu.
Odlučili su uskočiti Hrvatski nogometni savez i Rijeka koji su mu pomogli da prvenstvo na ovaj ili onaj način privede kraju. Nažalost, povukli su poteze kojima su narušili regularnost lige i napravili od nje sprdačinu.
Što se dogodilo? Rijeka je uletjela spasiti HNS
Naime, Hrvatski dragovoljac pogodio je veliki egzodus na zimu nakon što je nakon 20 kola osvojio samo sedam bodova. Iz kluba je otišlo čak 14 igrača. Među njima su bili i neki nositelji igre, poput Vinka Petkovića, Benedikta Mioča, Petra Mamića i Andreja Lukića.
Većina njih dobila je slobodne papire nakon što im klub nije mogao isplatiti ugovorom dogovorenu cifru, nakon čega su potražili novi angažman. Povratnik u prvu ligu ostao je tako na korak od neviđenog scenarija u HNL-u, onog u kojem prvoligaš usred sezone odustaje od prvenstva.
U priču se uključio HNS koji je i sebe pokušao spasiti od kiksa i velike sramote. Pokušao je privoljeti klubove da pomognu Sigećanima, a na kraju je Rijeka uspostavila "partnerski odnos" sa zagrebačkim klubom.
Vrlo brzo sklopljen je odnos koji po incestuoznosti može stati na crtu onom između Dinama i Lokomotive iz zlatnih dana bratstva i jedinstva. Rijeka je u siječanjskom prijelaznom roku zagrebačkom klubu poslala čak devetoricu igrača i trenera Dragana Tadića.
Većina igrača stigla je na posudbu. S obzirom na to da propisi lige nalažu kako jedan klub može drugom posuditi "samo" šest igrača, Hodža, Smolčić i Braut su raskinuli ugovor s Rijekom i za Hrvatski dragovoljac potpisali formalno kao slobodni igrači.
Dogovor od kojeg Dragovoljac nema ništa
Dakle, jedan prvoligaški klub posudio je drugom prvoligašu gotovo čitavu početnu jedanaestoricu. Protiv Hajduka je za Dragovoljac igralo svih devet igrača iz Rijeke, a čak sedam ih je zaigralo od prve minute.
Dvije od tri uključene strane imaju u ovom dogovoru jasnu korist i potez je s njihove strane logičan. HNS se spasio bruke i osigurao je da se liga završi u formatu i sastavu u kojem je i sastavljena, a Rijeka je dobila poligon za davanje minutaže igračima koji su kod nje bili u drugom i trećem planu.
Postavlja se pitanje što je zapravo ovim dogovorom dobio Hrvatski dragovoljac. Odgovor je, ukratko - baš ništa. Osim u slučaju neviđenog preokreta, ionako će ispasti iz lige. U situaciji u kakvoj je bio jedina logična i poštena stvar bila bi u prvu ekipu gurnuti najmlađe igrače i tako završiti prvenstvo.
Time bi barem omogućili vrijedno iskustvo svojim mladim igračima koji bi mogli odigrati čitavu prvoligašku polusezonu bez rezultatskog pritiska, što bi im sigurno pomoglo u razvoju. Umjesto toga, Dragovoljac je prihvatio devet igrača koji nisu njegovi i koji će otići prvom prilikom, vrlo vjerojatno na kraju sezone. Što će se onda dogoditi s klubom?
Jedina preostala opcija je da će Hrvatski dragovoljac i službeno, koliko god to bilo mrsko čuti ljudima iz tog kluba, postati Rijekina filijala. A imati filijalu u istoj ligi nije ni normalno ni zakonito.
"Hrvatski dragovoljac ostaje Hrvatski dragovoljac i nikada neće biti ničija filijala", rekao nam je predsjednik Perić u siječnju, a onda i poentirao iako to možda nije ni shvatio: "Uostalom, znamo svi kako u HNL-u surađuju Dinamo i Lokomotiva, pa zašto mi ne bismo surađivali s Rijekom?"
Sve je zakuhao HNS
Naravno, do svega ovog uopće ne bi ni došlo da se HNS jasno i dosljedno drži kriterija prilikom dodjeljivanja licenci. I ovdje je došlo do jasno uhodane šprance po kojoj se uskraćuje licenca za prvu ili drugu ligu klubovima koji ne zadovolje uvjete, a onda se tobože u zadnji tren osigura njihovo ispunjenje samo kako bi se popunila liga.
Ulazak iz druge u prvu ligu je Dragovoljcu jako povećao troškove. Istovremeno, bilo je odmah jasno da klub koji ne prodaje ulaznice, koji nema velike transfere, koji ne igra Europu i koji ima vrlo malo vlastitih prihoda ne može izdržati jednu prvoligašku sezonu. Odlazak jednog ili dvojice igrača često je znak teških vremena. Dragovoljcu ih je otišlo 15.
Ako je čak i površnijim pratiteljima bilo jasno da je teško zamisliti kako će Dragovoljac završiti sezonu bez financijskih repova, onda je to moralo biti jasno i HNS-u. Štoviše, ovo što se dogodilo Dragovoljcu nije iznimka, nego pravilo.
Cibalia, Rudeš, Zagreb i Split samo su neki od primjera klubova koji su ispali nakon deset kola, a do kraja prvenstva su samo zbrajali putne troškove koji nisu imali smisla. Čak je i Istra, koja uvijek ostane u ligi, imala nekoliko sezona s masovnim egzodusima igrača usred sezone.
Ovo je problem kojem se HNS mora sustavnije posvetiti umjesto biranja vatrogasnih rješenja poput ove lakrdije s Rijekom. Ne treba i ne smije biti onaj koji će klubovima rješavati probleme, ali mora imati argumentaciju i kriterije za sustav natjecanja koji provodi.
Ako već šest godina ne može naći deseti klub u ligi, onda mora razmisliti o tome da promijeni ligaški format. Potpisom novog TV ugovora klubovi će dobiti i puno više love. Ostaje vidjeti kakva će biti raspodjela i hoćemo li napokon vidjeti scenarij u kojem postoje drugoligaši koji mogu i žele igrati prvu ligu.
Lakrdija koja bi nekog mogla skupo koštati
Izgledno je da će u četveroboju Dinama, Osijeka, Hajduka i Rijeke svaki bod biti od presudne važnosti. Svaka sudačka odluka gledat će se pod stostrukim povećalom, a svaki kiks mogao bi značiti i oproštaj od borbe za naslov.
Nikad, a posebno u takvim okolnostima, nije normalno da Dinamo, Hajduk i Osijek moraju igrati i protiv Rijeke i protiv ekipe s devet Rijekinih igrača. Prije dva kola skoro smo već dobili tragičara ovog odnosa.
Osijek je na gostovanju u Kranjčevićevoj preokretom pobijedio Hrvatski dragovoljac sa sedam Rijekinih igrača. Na toj utakmici mu i sudački kriterij nije išao na ruku te je vrlo vjerojatno zakinut za najstrožu kaznu. Da je Osijek kojim slučajem tu izgubio bodove koji se na kraju pokažu ključnima, tko bi mu mogao osporiti dojam da je pokraden?
Pritom ne mora postojati nikakav dogovor o tome protiv koga se treba igrati pod ručnom, a protiv koga bacati na glavu. Dragovoljac jednostavno može uzeti bodove nekom od Rijekinih konkurenata, a da pritom sve utakmice do kraja prvenstva odigra u najboljoj namjeri.
Sama natruha i mogućnost nečasnih radnji nešto je najgore što je HNS mogao priuštiti ovogodišnjem HNL-u. Ne treba zaboraviti ni da je čelni čovjek Rijeke Damir Mišković jedan od ključnih ljudi u Savezu. Savezu koji je Dragovoljcu dao šansu u prvoj ligi, a onda i amenovao ovaj suludi odnos s kvarnerskim klubom.
