Mamići i Vrbanović uplatili jamčevinu, sud im nije odredio nikakve mjere opreza

Foto: FAH
IZVANRASPRAVNO vijeće Županijskog suda u Zagrebu odlučilo je prihvatiti jamčevinu Zdravka i Zorana Mamića, te Damira Vrbanovića. No, sud je podigao iznose jamčevine koju su morali uplatiti da bi izašli iz Remetinca. Zdravko Mamić morao je uplatiti sedam milijuna kuna jamčevine, Zoran Mamić četiri milijuna kuna, a Vrbanović milijun kuna.
Izvorno su braća Mamić kao zalog ponudili Zoranovu kuću vrijednu oko 20 milijuna kuna, ali sud je to odbio. Prebacili su se tada na gotovinu: Zdravko je ponudio pet milijuna, a Zoran Mamić dva milijuna kuna jamčevine. Vrbanović je izvorno nudio 500.000 kuna jamčevine.
Čelnicima Dinama te izvršnom direktoru Hrvatskog nogometnog saveza sudac istrage poslijepodne je ukinuo istražni zatvor nakon što su ranije uplatili milijunske iznose jamčevine i obećali da tijekom istrage neće ometati kazneni postupak.
Ročište je održano nakon što su Zdravko i Zoran Mamić, te Damir Vrbanović sudu dostavili uplatnice prema kojima su uplatili određene jamčevine. Zdravko Mamić je u zamjenu za slobodu uplatio sedam milijuna kuna, njegov brat Zoran četiri milijuna, a Vrbanović milijun kuna. To su veći iznosi nego što su oni ranije ponudili sudu.
Četvrti okrivljenik, poreznik Milan Pernar, koji je također obuhvaćen istragom, nije se žalio jer je, prema neslužbenim podacima, Uskok u odnosu na njega predložio najmanji broj svjedoka.
> MAMIĆ I VRBANOVIĆ IZAŠLI SU IZ REMETINCA NEŠTO NAKON 18 SATI
Tijek događaja do izlaska:
17:00 Mamići su se vratili u Remetinec, čeka se njihov izlazak
16:30 Zamjenik ravnatelja Uskoka Sven Mišković izjavio je novinarima da su svi okrivljenici obećali da neće utjecati na svjedoke, a Zdravko Mamić dao i obećanje da neće ponoviti kazneno djelo.
15:15 Mamići su iz Remetinca krenuli prema Županijskom sudu
15:00 Mate Matić, Vrbanovićev odvjetnik za Index je potvrrdio da je uplaćena jamčevina za svu trojicu osumnjičenih. Ročište na Županijskom sudu očekuje se oko 15.30 sati kada će braća Mamić i Vrfbanović pred sucem istrage obećati da neće remetiti istragu nakon čega će biti pušteni iz pritvora.
Zatim se vraćaju u Remetinec, gdje će se razdužiti. Njihovo puštanje na slobodu očekuje se oko 16-17 sati.
14:35 Nafim Ristemi i Tofko Dedic došli su dočekati Zdravka Mamića s porukom: "Dok god te ne osude, nisi lopov i mešetar. Njegov jezik je malo prebrz, a politika je danas s tobom, a sutra na drugoj strani. Oni samo promjene dres."
14:00 Pred zatvorom je sve mirno, nema još nikoga, ni novinara ni odvjetnika...
Novac skupili u par sati
Mamići i Vrbanović iz pritvora mogu izaći čim uplate jamčevinu na račun suda. Njihovi odvjetnici odmah su čim im je javljena odluka suda počeli prikupljati potrebna sredstva.
"Sada je na nama da skupimo taj novac. Ako uspijemo za Vrbanovića u naredna dva sata prikupiti tih milijun kuna, moglo bi se dogoditi da izađe već danas", izjavio je u razgovoru za Index oko 13 sati Vrbanovićev odvjetnik Mate Matić.
"Obitelj, supruga i prijatelji moraju skupiti novac, koji zatim mora biti uplaćen u Hrvatskoj poštanskoj banci, jer tamo sud ima svoj račun. Mi zatim dostavljamo sucu istrage dokaz o uplati, on zakazuje ročište na kojem u okviru zakona od osumnjičenika prima obećanje i zatim ga se pušta iz pritvora", objašnjava Matić, te dodaje da je ovo pravomoćna odluka na koju nema mogućnosti žalbe.
Odvjetnike braće Mamić, Jadranku Sloković i Čedu Prodanovića, za sada nismo uspjeli dobiti na telefon.
Dinamo potvrdio da Mamići izlaze na slobodu
"Izvršni predsjednik Zdravko Mamić i trener Zoran Mamić uz jamčevinu će biti pušteni iz istražnog zatvora nakon što je Izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda preinačilo odluku sutkinje", priopćili su iz GNK Dinamo.
U priopćenju Dinama se podsjeća da su Mamići prije deset dana na prijedlog Uskoka pritvoreni zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, te im je određeno mjesec dana istražnog zatvora.
"U međuvremenu je glavni direktor kluba Tomislav Svetina istaknuo podršku izvršnom predsjedniku i treneru i poručio kako 'apsolutno cijeli klub stoji iza Zorana i Zdravka i vjerujem da će se tvrdnje USKOK-a i DORH-a pokazati neutemeljenima'.
Par dana kasnije, 9. srpnja, održana je sjednica Izvršnog odbora na kojoj su članovi još jednom istaknuli kako 'vjeruju u nedužnost svojih vodećih ljudi, Zdravka i Zorana Mamića te bivšeg glavnog direktora Damira Vrbanovića, a prema jednom od osnovnih principa demokracije, rukovodeći se presumpcijom nevinosti, sigurni smo da će isto dokazati u daljnjem postupku'.", stoji u Dinamovom priopćenju.
Poreznik nije ponudio jamčevinu
Jamčevina se nudi kao zalog da osumnjičenici na slobodi neće ometati istragu ili ponoviti djelo za koje ih se tereti. Ako to ipak učine, jamčevina im se oduzima te se vraćaju u pritvor.
Četvrti okrivljenik, poreznik Milan Pernar koji je prvi završio u istražnom zatvoru, nije se žalio niti nudio jamčevinu, neslužbeno zato jer je Uskok u odnosu na njega predložio najmanji broj svjedoka.
Osumnjičeni za štetu Dinamu i državnom proračunu
Uskokova istrage je pokrenuta zbog sumnje da je nizom nedjela braće Mamić i njihovih suosumnjičenika Dinamo oštećen za najmanje 117,8 milijuna kuna, a proračun za barem 12,2 milijuna kuna neobračunatog i neplaćenog poreza i prireza. Zdravko Mamić pritom je iz Dinama, po tvrdnjama Uskoka, nezakonito izvukao najmanje 52 milijuna kuna, dok je njegov mlađi brat Zoran na tom je klubu, ali i utaji poreza nezakonito zaradio 38,1 milijuna kuna.
Uskok nije naveo koliki je iznos mita pritom primio navodno korumpirani inspektor ispostave Porezne uprave u Sesvetama, koji je prvookrivljen u ovom slučaju. Također nije navedeno ni koliki je bio Vrbanovićev 'dio', odnosno zbog čega je kao direktor Dinama pristao potpisati sporne dokumente, koji su Mamićima navodno omogućili da dođu do klupskog novca i izbjegnu oporezivanje.
Neslužbeno se doznaje da su među svjedocima koje Uskok želi ispitati nogometni reprezentativci Luka Modrić i Dejan Lovren, predsjednik Dinama Mirko Barišić, predsjednik tog kluba Tomislav Svetina, financijski direktor Matej Škegro, još neki bivši i sadašnji nogometaši, kao i članovi obitelji Mamić.
Uskok je, kako se doznaje, predložio ukupno 80-ak svjedoka, no, Mamići bi, po mišljenju sutkinje istrage, mogli utjecati tek na njih dvadesetak.
Najavljujući žalbe nakon odluke o istražnom zatvoru odvjetnici Zdravka i Zorana Mamića kazali su da oni ne planiraju podnijeti ostavke u Dinamu te da odlučno poriču sve što im se stavlja na teret.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati