Polančec: Niti jedna odluka predsjedništva HDZ-a nije bila suprotna Sanaderovom mišljenju!
Foto: Index
BIVŠI potpredsjednik Vlade Damir Polančec danas svjedoči na suđenju Ivi Sanaderu pa su se nekad najbliži suradnici našli zajedno u sudnici zagrebačkog Županijskog suda.
Sanader se ispred sudnice u vrijeme pauze obratio novinarima i rekao kako nikad predsjedništvo Vlade nije raspravljalo o Fondu branitelja. “Fond je nezavisno tijelo i nema o tome što raspravljati Vlada. Ja nisam nikome naredio da proda braniteljske dionice!”, rekao je. Sanader je dodao kako je bivši ministar Polančec došao njemu na razgovor i kako mu je baš on iznio argumente o MOL-ovoj ponudi, čime je pobio tvrdnju Polančeca koji je maloprije na ročištu rekao kako je Sanader njemu iznio argumente.
Uskoro opširnije
Tijek ročišta
14:43 Sudac je završio raspravu za danas i zakazao nastavak rasprave za sutra u 9.30 sati
14:40 Polančecova obrana zatražila je čitanje zapisnika svjedočenja Wolfganga Kulterera u DORH-u. O prijedlogu obrane sud će odlučiti naknadno. Turudić je od obrane zatražio da mu preda kopiju tog iskaza kako bi ga sud mogao proučiti.
14:38 Sanader ponovno prigovara na istinitost Polančecovog iskaza u kojemu je tvrdio kako je Sanader natjerao Jadranku Kosor da MOL-u proda dionice Fonda hrvatskih branitelja
14:36 Tužiteljstvo i braniteljica Ive Sanadera odustali su od daljnjeg ispitivanja svjedoka
14:32 Tužiteljica je upitala kolika je u to vrijeme bila rudarska renta u Mađarskoj. Polančec tvrdi kako je ona bila oko 10 posto, dok je u Hrvatskoj iznostila 2,5 posto.
14:31 Sanader je podnio prigovor na istinitost Polančecovog iskaza o donošenju odluka na predsjedništvu HDZ-a, u kojem je bivši potpredsjednik Vlade rekao kako su sve odluke bile istovjetne svim Sanaderovim stavovima
14:30 Sanader je pitao je li se cijena plina od 2008. godine povećavala, na što je POlančec odgovorio kako se, osim male korekcije 2005. godine, to nije dogodilo.
14:17 “Ja sam premijeru na sastanku o pregovorima s MOL-om dao pisani podsjetnik, koji je on koristio u izlaganju u užem kabinetu, u koji je on i sam nešto dodao”, izjavio je Polančec. Na upit je li i rudaska renta bila tema pregovora, Polančec je potvrdio da je to istina. Rudarska renta je tada u Hrvatskoj bila jedna od najnižih te je ugovoreno kako će rudarska renta rasti sukladno s rastom cijene plina.
14:26 Svjedoka je počeo ispitivati optuženi Ivo Sanader.
14:24 U pregovorima o izdvajanju plinskog biznisa vodilo se računa o energetskoj neovisnosti Hrvatske, tvrdi Polančec.
14:18 Podanovića zanima je li se Polančec, kao ključna osoba u pregovorima s MOL-om, vodio vlastitim stavovima ili je radio pod pritiskom Ive Sanadera, Polančec je rekao kako je bilo slučajeva kada se vodio za stavovima koje je Sanader iznosio u govorima na sastanku, ali sveukupno smatra kako se vodio vlastitim uvjerenjima i kako je pokušao zaštititi državne interese, bez obzira na to što je smatrao bivši premijer.
14:15 Ispitvanje je preuzeo odvjetnik Čedo Prodanović, koji je pitao Polančeca jesu li Sanaderovi zaključci na sastancima bili njegovi vlastiti ili su bili plod zajedničke rasprave, na što je Polančec ponovio kako ne pamti sjednicu na kojoj bi se odlučilo drugačije od onoga što je Sanader smatrao, čime je potvrdio kako se većina zaključaka temeljila na Sanaderovim osobnim mišljenjima, a ne nakon zajedničke rasprave.
14:13 U prethodnom ugovoru, za razliku od prava veta, nisu postojala prava eotkupa i prava prvokupa, tvrdi Polančec.
14:08 Sastanci na kojima se raspravljalo o cijeni plina, odnosno službenim sastancima MOL-a i Vlade, su bili oni na kojima je MOL zatražio izmjene međidioničarskog ugovora. Na upit jesu li novim ugovorom bili zaštićeni strateški interesi Repiblike Hrvatske, Polančec je još jednom odgovorio potvrdno.
14:05 Polančec tvrdi kako nikada nije dobio nikakvo pismo iz Agencije za tržišno natjecanje po pitanju pregovora s MOL-om. Sloković ga je upiala kada je potpisan statut INA-e te kada je stupio na snagu, na što joj je Polančec odgovorio kako je on potpisan prije nego su donesene izmjene međudioničarskog ugovora, ali nije stupio na snagu sve dok se nije sazvala skupština dioničara INA-e.
14:01 Odvjetnica Ive Sanadera Jadranka Sloković upitala je Polančeca kako se kretala tržišna cijena dionica INA-e u trenutku kada je Fond banitelja svoje prodao, na što joj je on odgovorio kako se ona kretala ispod 2.800 kuna, zbog čega je većina korisnika bila nezadovoljna.
13:55 Rasprava se nastavila unakrsnim ispitivanjem. Prema svjedočenju Polančeca, postojao je jedan vrlo alarmantan trenutak u poslovanju INA-e. Ona je imala kredit od milijadu dolara, a u uvjetima kojeg je navedeno da će sve obveze postati dospjele ako neto gubitak bude tri puta veći od neto dobitka. Budući da je taj omjer tada bio 3,9:1, INA-i je prijetio stečaj. Upitan od strane Sanaderove odvjetnice Sloković je li takva financijska situacija imala utjecaj na početak pregovora, Polančec je odgovorio negativno, ali je potvrdio kako je imala utjecaj na završetak pregovora, tim više što je MOL kreditirao INA-u radi konsolidiranja bilance.
13:48 Saslušanje je nastavljeno upitom tužiteljice o tome je li Polančec imao ikakvih saznanja o poslovanju INA-e u vrijeme pregovora s MOL-om. On je potvrdio kako je u to doba stanje u INA-i bilo vrlo zabrinjavajuće. INA je nabavljala sirovu naftu po cijeni os 122 dolara, a u to vrijeme je cijena nafte na mediteranskom tržištu počela drastično padati. Iako je u prvih devet mjeseci pokazivala dobit od oko 700 milijuna kuna, na kraju godine je zabilježila gubitak od 942 milijuna kuna, a na plinskom poslovanju je izgubila 1, 450 milijardi kuna.
13:30 Zbog zahtjeva obrane Turudić je odredio pauzu od 15 minuta
13:27 Nakon toga je Sanader naložio da se pregovorima pridruži i Jadanka Kosor, koja bi bila medijator između Šukera i Polančeca. Na sjednici 20. siječnja 2009. godine je ugovor usvojen, a 30. siječnja iste godine je potpisan.
13:19 Sve do Polančecovog odlaska iz Vlade održano je nekoliko sastanaka, najčešće u zgradi Vlade, a na nekoliko njih je sudjelovala i tadašnja predsjednica Vlade Jadranka Kosor. Na upit tužiteljice kada je nacrt ugovoa konačno dostavljen Vladi, Polančec odgovara kako je prvo sve nacrte prvo predao krjem 2011. godine Ivi Sanaderu. On mu je odmah dao naputak da nacrte pošalje i Ivanu Šukeru i Marini Matulović Dropulić, što je Polančec odmah i napavio. Na sljedećoj sjednici užeg kabineta dvoje je ministara tvrdilo kako nikada nisu dobili svu potrebnu dokumentaciju.
13:10 “Nakon odlaska Sanadera iz Vlade, dogodio se još samo jedan sastanak i to u ljeto 2009. godine, na kojem je djelomično sudjelovao i sam Sanader. Tada me on nazvao i rekao da dođem u zgradu HDZ-a, najavio da će tamo biti Šuker i Hernandi te da će se usuglašavati završni detalji o preuzimanju tvrdke Prirodni plin. Razgovor je sa strane Vlade vodio ministar Šuker, koji je imao glavnu riječ u pregovorima s Hernandijem i dogovorio dinamiku pregovora i dinamiku podmirenja obveza za plin koji se nalazi u podzemnom skladištu. To je bio zadnji sastanak na tu temu na kojem je gospodin Sanader prisustvovao i sve one priče o tome kako smo se nas dvojica sastajali u Europi su čiste nebuloze. Nakon sastanka sam nazvao Jadranku Kosor, koja mi je rekla kako je točno sve što je na sastanku ispričao Sanader”, ispričao je Polančec.
13:08 Od izdvajanja plina najveću korist ima INA, ali zbog konsolidacije, posredno i MOL, dodaje Polančec.
13:02 “Rok za implementaciju tržišne cijene plina bio je do 31. kolovoza 2011. godine, dakle i prije pristupanja Europskoj uniji. Da li je to učinjeno, nisam siguran. Mislim da je Vlada RH donijela odluku o odgodi navedenog roka, ali budući da su vrlo strogi zahtjevu EU, Vlada RH može biti sankcionirana”, odgovorio je Polančec na pitanje tužiteljice o uvjetima koje je Hrvatska morala ispuniti prije pristupanja EU po pitanju trgovine plinom. Dodao je kako će osim jedne kune kojom je vlada kupila Prirodni plin, Vlada izdvojiti još 450 milijuna kuna, iznos koji je uračunat u gubitke u prve dvije godine.
12:54 Upitan kako bi, prema projekcijama, tvrtka Prirodni plin poslovala u prve dvije godine, Polančec tvrdi da bi u prve dvije godine poslovala s gubitkom, ali naglašava i da bi, nakon potpisivanja ugovora s INA-om, tijekom 15 godina sanirala sve gubitke iz prve dvije godine i dalje poslovala pozitivno i ostvarivala dobit. S vremenom bi postala jedna od najvećih energetskih tvrtki u RH, a Polančec je uvjeren kako će se u budućnosti situacija razvijati u tom pravcu.
Tužiteljica ga je upitala da li bi gubitke u prve dvije godine sanirala samo Vlada RH ili bi gubitke dijelila s MOL-om, a Polančec joj je odgovorio kako u Ugovoru piše da Vlada RH u slučaju da se tvrtka nađe u stečaju ne odgovara za gubitke tvrtke Prirodni plin.
12:49 Podzemno skladište plina trebao je preuzeti Plinacro, a trgovinu prirodnim plinom Vlada RH, ispričao je Polančec. Glavnim ugovorom o plinskom poslovanju definiran je okvir pregovora, da bi tijekom proljeća 2009. godine bila angažirana neovisna tvrtka KPMG, koja je izradila niz izračuna i projekcija o načinu na koji Prirodni plin može poslovati Svi su izračuni ovisili o nabavnoj cijeni plina, hrabrosti Vlade RH da plin bude prodan po tržišnoj cijeni i tečaju američkog dolara.
12:42 Prema svjedočenju bivšeg potpredsjednika Vlade,Vada je krajem 2008. godine donijela odluka da se otkupi podzemno skladište plina, budući da je alternativa tome bila da INA drastično poveća cijene derivata. MOL je po tom pitanju htio da se Vlada RH drži odgovornosti koje je sama preuzela, tvrdi Polančec. To je značio da se mora držati stava da će od 1. kolovoza 2011.godine cijena prirodnog plina za tvz. tarifne i povlaštene potrošače biti tržišna. Kaže kako je Vlada kroz cijenu plina vodila socijalnu politiku, čemu se MOL jako protivio
12:40 Polančec tvrdi kako je ispregovarano da na čelu tima izvršnih direktoa bude čovjek kojeg imenuje Vlada, odnosno Hrvat iz INA-e.
12:37 Novi dioničarski ugovor nije nastao po metodi copy-paste onog starog, tvrdi Polančec, te dodaje kako je Poslovni plan iz njega izbacio jer on ne predstavlja nešto što je ključno za ugovor, već je samo rezultat pregovora i razgovora.
12:33 Odluke donesene na predsjedništvu stranke javio sam odvjetniku Markoviću i predsjedniku MOL-a. Na upit kako je Marković reagirao na odluku, Polančec je odgovorio kako je odvjetnik bio iznenađen brzinom kojom je tako važna politčka odluka donesena. Tužiteljica ga je podsjetila kako je izjavio i da je Marković očekivao drugačiju odluku predsjedništva HDZa-a, što je Polančec i potvrdio. Dodao je kako se na kraju i odvjetnik Marković priznao da je ova odluka dobra, ali to se dogodilo tek nakon što je već predočen nacrt
12:32 "U 2,5 godine, koliko sam bio član predsjedništva stranke, nije donesena niti jedna odluka koja je bila suprotna stavovima tadašnjeg premijera Ive Sanadera”, ponovio je Polančec na upit tužiteljice.
12:30 Nakon šo je Sanader iznio zaključke, nije bilo rasprave nego se odmah pristuplio glasovanju, na kojem je donesena jednoglasna odluka, kaže Polančec. Dodao je kako se o svim važnim gospodarskim i političkim pitanjima prvo raspravljalo na predsjedništvu stranke, a potom bi se rasprava nastavila u užem kabinetu Vlade.
12:26 U prezentaciji je bilo navedeno da NO ima devet članova, od kojih će 5 biti iz MOL-a, tri Vlade te jedan nezavisni član iz redova zaposlenika, a Uprava će imati šest članova, po tri sa svake strane. Predstavnik će biti predsjednik MOL-a, čiji je glas odlučujući, posvjedočio je Polančec. Tim izvršnih direktora, kojeg bira Uprava, činili bi stručnjaci iz INA-e, čime se pokušala razdvojiti uloga člana Uprave i izvršnog direktora.Prema prijašnjem statutu, član Uprave bio je i izvšni direktor određenog područja.
12:18 Prema svjedočenju Polančeca, uslijedila je sjednica predsjedništva stranke, na kojoj je bio gotovo kompletan vrh stranke. Sanader je dao uvod i upoznao prisutne s poblematikom, a nakon toga je Polančec održao prezentaciju o tijeku pregovora i eventualnim dilemama. Počela je rasprava, koja nije bila posebno duga, tvrdi Polančec. Također je priznao kako je Ivan Šuker bio jedini koji je nešto više diskutirao od ostalih. Nakon kratke rasprave Sanader je utvrdio uvjete konsolidacije, uz uvjet da Vlada zadrži pravo reotkupa dionica INA-e u vlasništvu MOL-a te da se nastavi s pripremama za otkup skladišta plina, kao i pregovori za otkupom plinskog biznisa. Nakon što je Sanader izrekao svoje stavove, odluku je prihvatilo oko 20 članova predsjedništva HDZ-a.
12:15 Tužiteljicu zanima što je za sve na sastanku užeg kabineta značio Sanaderov stav o tome da se prijedlog Mađara treba prihvatiti, na što joj je Polančec odgovortio kako se tada gotovo svaka Sanaderova odluka smatrala obvezjućom. Polančec tvrdi kako se ne sjeća niti jedne odluke predsjedništva stanke koja je bila supotna mišljenju tadašnjeg premijera Sanadera.
12:10 Na sastanku je iznesen prijedlog o konsolidaciji, a Polančec je prezentiao tijek pregovora s MOL-om. Pokrenuta je rasprava o tome koliko bi broj članova MOL imao u NO, a iz govora Sanadera vidjelo se da se on ne protivi tome da MOL ima većinu u Nadzornom odboru INA-e, tvrdi Polančec. Sanader je rekao da će sazvati pedsjedništvo stranke na kojem će se raspravljati o toj odluci, a Polančeca tražio da pripremi prezentaciju o tijeku pregovora.
12:08 Tužiteljica je nastavila ispitivanje, ali prije toga se Polančec ispičao, tvrdeći da su ga ponijele emocije. Ispričao je kako je, nakon prvog sastanka sa Sanaderom, bivši premijer rekao kako će tijekom sljedeća dva dana sazvati sastanak u užem kabinetu Vlade. Kroz nekoliko dana došlo je do tog sastanka, priča Polančec. Bila je prisutna Jadranka Kosor, tadašnji ministar financija Ivan Šuker, Marina Matulović Dropulić, a nije siguran je li na sastanku bio i Petar Čobanković.
12:05 Turudić se prije nastavka još jednom obratio Polančecu, upozorivši ga kako je on svjedok te kako nema pravo braniti sucu ispitivanje o pitanjima koja ga zanimanju. Ustvrdio je kako njegovi iskazi pred USKOK-om i na današnjem suđenju nisu identični, a budući da je jedan od ključnih svjedoka, na sucu je da razjasni sve nedoumice. Konstatirao je kako Vlada RH zahtjev MOL-a za konsolidacijom nije moala odmah prihvatiti, već je mogla pristupiti pregovorima.
12:04 Nastavljeno je ročište
11:17 Sudac Turudić odredio je stanku do 12 sati
11:15 "Ja samo tražim da budete pristojni i da ponovite ono što vas zamolim da ponovite. Vi uporno ponavljate drugačije iskaze i to prelazi granice civilizianog ponašanja. Želim da se pokušate ponašati pristojno, što vam često ne ide od ruke"., kazao je Turudić. Polančec mu je na to odgovorio: "Po tome smo jednaki!"
11:11 Sudac Turudić i Polančec porječkali su se oko njegovih različitih iskaza. “Zar mislite da smo mi ovdje gluhi?” upitao ga je Turudić te još jednom iz zapisnika pročitao sporno svjedočenje bivšeg potpredsjednika Vlade.
“Gospodine predsjedniče, ja smatram da je gospodin Sanader imao jasan stav na temelju argumenata koje je ON iznio, a ne na temelju argumenata koje sam mu JA iznio”, tvrdi Polančec.
Sudac mu je odgovorio kako to nije istina i da je maloprije na suđenju izjavio potpuno suprotno.
“NE, NE i NE, nisam to rekao!”, odgovara Polančec.
11:07 Prema Polančecovom svjedočenju, Sanader je svoj stav o prodaji vlasničkih udjela MOL-u obrazložio činjenicom da su Mađari u tom trenutku imali veći paket dionica INA-e od same Republike Hrvatske te kako su njihovi stručnjaci za pitanja plinske industrije bitno kompetentniji od hrvatskih.
11:03 Sudac Turudić ponovno je upozorio Polančeca kako se njegovi iskazi pred USKOK-om i danas pred sudom razlikuju. USKOK-u je ispričao kako je Sanader jasno dao do znanja da se slaže s odlukom MOL-a, dok na današnjem saslušanju tvrdi kako ti stavovi nisu bili jasno izraženi.
“Opet ću vam pojasniti, iako već jednom jesam. Ako me tjerate da ponovim od riječi do riječi...Pa ja ne znam ni što mi se sve jučer dogodilo!”, odgovara Polančec pomalo iznervirano.
11:01 Na upit suca o tome što je Vlada RH mogla učiniti kao bi spriječila Mađare u dobivanju većine u vlasništvu dionica, Polančec tvrdi kako je Vlada morala učiniti nešto čime bi zadržala većinu u Nadzornom odboru INA-e. Tvrdi kako su i on i Marković ostali iznenađeni ponudom MOL-a, ali kako Sanader ta odluka nije toliko iznenadila.
10:58 “Vi ste to krivo shvatili. Ne mogu ja sada napamet ponoviti što sam rekao USKOK-u. Ja i dalje stojim kod onog što sam rekao USKOK-u. Sanader je imao argumente i za i protiv, ali se iz njegovog ponašanja moglo iščitati kako već ima jasan stav po pitanju konsolidacije”, opravdao se Polančec pred sudom.
10:56 Sudac Turudić upozorio je Polančeca kako se njegov iskaz razlikuje od onog koji je dao USKOK-u. Polančec je tada izjavio kako je Sanader već prilikom prvog spominjanja konsolidacije imao jasan stav prema tom pitanju i odobrio zahtjeve Mađara.
10:54 Polančec je izjavio kako je odmah nazvao Sanadera i ispričao mu koji je novi zahtjev Mađara. Sastao se s tadašnjim premijerom, koji mu je rekao kako postoje argumenti i za i protiv, ali kako će se to pitanje morati raspraviti na užem kabinetu Vlade. Sanader mu je tada rekao da se pripremi na raspravu u Vladi. Na tom sastanku, priča Polančec, Sanaderu je predočio dokument sa svim informacijama o dotadašnjim pregovorima.
10:51 Nakon završene dobrovoljne javne ponude zakazan je novi sastanak na kojem Polančec nije osobno sudjelovao. Nakon sastanka s Mađarima odvjetnik Marković ga je nazvao i rekao kako ima novosti.
“Mađari su izrazili jasan zahtjev da im se odobri konsolidacija prihoda INA-e. Prvi način za to je da im se prodaju dionice i da steknu većinski udio u dioničarskom društvu. Dugi je način bio da imaju većinu članova u Nadzornom odboru”, kazao je Polančec.
Na upit suca je li i on sam sudjelovao o pregovorima o konsolidaciji, Polančec odgovara kako nije.
10:49 Tužiteljicu zanima je li se i u užem kabinetu Vlade raspravljalo o prodaji braniteljskih udjela, na što joj je Polačnec odgovorio negativno. Tvrdi kako se na sjednici Vlade i predsjedništva stranke o tome nikada nije raspravljalo, ali ne može isto reći i za uži kabinet Vlade.
10:41 Polančec tvrdi kako mu je Kosor rekla da joj je bilo naloženo da proda braniteljske udjele u dionicama INA-e, usprkos činjenici da dogovor oko visine cijene nije bio postignut. Član Uprave Fonda hrvatskih branitelja Đuro Dečak javno je govorio kako svoje dionice neće prodati za manje od 4.400 kuna, ali Polančec tvrdi da mu je Kosor rekla da zaboravi Đuru te su dionice prodane za 1.600 kuna manje.
10:39 Sudac Turudić upozorio je Polančeca da ne govori o slučaju Borovo, koji je, kako kaže sudac, pravomoćno završen. Polančec je istaknuo kako nije znao da je slučaj završen te kako se nada da će i sam uskoro o tome biti obaviješten!
10:35 Polančec je ispričao kako je, na dan kada je pušten iz zatvora, dobio poziv od jednog stranačkog kolege, koji je zatražio da se što prije sastanu. Kolegu nije htio imenovati, ali je rekao kako je tadašnji tajnik stranke zatražio sastanak s njim u ime Jadranke Kosor. Na sastanku, Kosor ga je upitala što stranka može učiniti za njega.
“Molim vas, samo sazovite konferenciju za novinare, stanite iza zajedničkih političkih odluka koje smo donosili! Ja vas molim da se jasno očitujete o zajedničkim odlukama, ja ne želim sam snositi posljedice za odluke koje smo zajedno donosili”
10:33 Većina vlasnika dionica u 2008. godini, iako nezadovoljnih cijenom od 2800 kuna koju je MOL ponudio, na kraju je prodala svoje udjele budući da se zemlja nalazila u krizi. Među njima je bio i Fond hrvatskih branitelja, koji je prihvatio dobrovoljnu javnu ponudu. Predsjednica Uprave fonda branitelja tada je bila, tvrdi Polančec, Jadranka Kosor. Iako su u početku tvrdili kako neće pristati na cijenu nižu od 4.000 kuna, na kraju su ipak pristali na nižu cijenu od 2.800 kuna.
10:30 Tužiteljica se ponovno osvrnula na ključni moment u kojem je MOL pemašio postotak RH u dionicama INA-e. Upitala je Polančeca je li Vlada imala ikakav utjecaj na dobrovoljnu javnu ponudu MOL-a, na što joj je on odgovoio negativno. Nakon zavšetka dobrovoljne javne ponude MOL je došao do oko 48 posto udjela u dionicama, kazao je Polančec, iako nije bio siguran jesu li njegove brojke točne. Najvažnija je bila činjenica da je u tom trenutku MOL imao veće udjele nego Vlada RH.
10:29 Dobrovoljna javna ponuda je objavljena oko srpnja 2008. godine i trajala je negdje do sredine rujna 2009. godine, kazao je Polančec. U tom je razdoblju proces pregovaranja bio zamrznut.
10.21 Tužiteljicu zanima koji su bili interesi MOL-a prije dobrovoljne javne ponude, dok su Mađari imali samo 25 posto plus 1 dionicu INA-e. Polančec tvrdi kako je MOL tada iskazao želju za preuzimanjem podzemnog skladišta plina (tzv. plinskog biznisa), ali se raspavljalo i o korekciji cijena plina. "Od prvog dana ja sam dao Mađarima do znanja da nemam nikavu namjeru pregovarati o promjeni u upravljačkim pravima, sve do raspisivanja dobrovoljnog javnog natječaja", istaknuo je bivši potpredsjednik Vlade. Tada se, tvrdi, raspravljalo o produženju lockup peridoda, u kojem Hrvatska ima pravo veta o raspolaganju MOL-ovih dionica u INA-i, ali fokus pregovora u toj fazi nije bio na upravljačkim pravima.
10:20 U prosincu 2008. godine i siječnju 2009. godine, na najmanje dva sastanka, sudjelovala je i tadašnja potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor, ispričao je Polančec na upit tko je sve sudjelovao na koordinacijama s MOL-om.
10:15 Tijekom 2008. godine, nakon što se predstavništvo prestajalo sastajati, sigurno nije bilo manje od 15 do 20 sastanaka. Od vodećih ljudi u MOL-u najčešće su sudjelovali stručnjaci, predvođeni Zsoltom Hernandijem. Što se tiče hrvatske strane, priča Polančec, čak ni on nije sudjelovao na svim sastancima, već stručnjaci o pitanjima o kojima se raspravljalo te odvjetnik Marković, odgovorio je Polančec na upit tužiteljice nastavku pregovora.
10:12 S primjedbama o Šukeru Polančec se, tvrdi, obratio i Sanaderu. Bivši mu je premijer tada naložio da sve što se događa u pregovorima s MOL-om izvještava izravno njemu, jer je, kao potpredsjednik Vlade, bio glavni pregovarač.
10:10 Na upit o tome koji je bio osnovni problem u radu povjerenstva, Polančec je utvrdio kako je to bila činjenca da Ivan Šuker nije bio na niti jednom sastanku s MOL-om, već je svaki puta slao gospodina Dragića, ravnatelja uprave za gospodarstvo. Šuker je bio jedini koji nije sudjelovao na niti jednoj koordinaciji. Gospodin Dragić je na svakoj koordinaciji imao jedan stav, a kada bi se vratio sa sastanka izrazio je potpuno drugi stav, tvrdi Polančec.
10:09 Cilj hrvatske Vlade u pregovorima bio je zaštita strateških interesa Republike Hrvatske u INA-i, tvrdi Polančec.
10:08 Zadaća povjerenstva bilo je pregovaranje o izmjenama i dopunama dioničarskog ugovora, kao i rješavanje svih pitanja s tim u vezi
10:02 "Uskoro su stigle dvije službene adekvatne ponude. Ostale ponude su povučene jer su stranke primjetile mogućnost sukoba interesa, te su na kraju odustale. Ostali smo na odvjetničkom društvu Marković. Njihovu prvotnu ponudu mi smo smanjili te, u skladu sa zakonom, sve objavili u Narodnim novinama", tvrdi Polančec.
10:00 Polančec je sudu objasnio postupak pribavljanja pravne pomoći u slučaju pregovora s MOL-om. Početkom 2008. godine stupio je novi zakon o javnoj nabavi, tvrdi Polančec, prema kojem je bilo potrebno provesti postupak javne nabave, koji podrazumijeva da je Povjerenstvo moglo objaviti namjeru sklapanja ugovora s nekom odvjetničkom kućom. Mi smo, slijedivši tu proceduru, objavili namjeru sklapanja posla za odvjetničke usluge, zatim smo poslali poziv za davanje usluga onim odvjetničkim društvima koje smo smatrali adekvatnima
9:57 "Vlada RH je početkom 2008. godine osnovala povjerenstvo sa zadatkom vođenja pregovoea s MOL-om te da bude savjetodavno tijelo Vlade u peegovoima. Članovi su bili Šuker, Bošnjaković, Lučić i Vedran Duvnjak, a ja sam bio predsjednik Povjerenstva", tvdi bivši potpredsjednik Vlade.
9:55 Tužiteljica je upitala Polančeca je li sam Nadzorni odbor proveo istraživanje po pitanju izvršavanja ugovornih obveza od strane MOL-a, na što joj je Polančec odgovorio kako nije siguran, ali misli da ni NO nije radio nikakve analize po pitanju strateških ulaganja MOL-a.
9:52 Na pitanje tužiteljice o poziciji MOL-a u pregovorima, Polančec je naglasio kako je MOL bio i strateški ulagatelj. “Obveze MOL-a bile su da s Vladom usuglašava strateške planove. S obzirom da se zajedno djelovalo, kroz Nadzorni odbor su se trebale provesti odluke koje su od zajedničkog strateškog značenja za obje stranke. Osobno smatram da je kroz NO zauzet status kako je MOL prihvaćen kao strateški partner. Nije napravljena nikakva analiza od strane neke neovisne firme o tome je li MOL izvršavao svoje obaveze financijskog ulaganja. Ja tvrdim da je MOL svoju obvezu investiranja izvršavao”, ispričao je Polančec.
9:50 Iako u međudioničarskom ugovoru postoji odredba da se ne mora mijenjati međudioničarski ugovor sve dok Vlada RH ima 25 posto udjela u dionicama. Taj je članak u koliziji s člankom 7.1. ugovora, tvrdi Polančec. Dodao je kako je on osobno smatrao kako se ugovor trebao promijeniti.
9:48 Na pitanje tko je postavljao zahtjeve za promjenom vlasničke strukture u dioničarskom društvu, Polančec je istaknuo kako je to najčešće bio Zsolt Hernandi, odnosno najviše rangirani predstavnik MOL-a na sastancima s Vladom
9:46 Za vrijeme kada je Polančec bio potpredsjednik Vlade, tvrdi kako je svake godine bilo najmanje deset sastanaka između Vlade i MOL-a
9:44 Tužiteljica je istaknula kako je inicijativa za pokretanje MOL- pokrenuta i ranije, što je Polančec i potvrdio. Kaže kako se sjeća sastanka iz ožujka ili travnja 2007. godine, koji je sazvan po pitanju regulacije cijene prirodnog plina. MOL je već tada pokenuo inicijativu za promjenom vlasničke stukture u dioničarskom društvu
9:42 MOL je isticao tzv. lockup period, kada nije mogao samostalno raspolagati dionicama. Nakon isteka tog razdoblja, u 10. mjesecu 2008. godine, MOL je mogao samostalno, bez suglasnosti Vlade, upravljati i prodavati dionice INA-e
9:40 Polančec tvrdi da je bio odgovoran za pripremu inicijalne javne ponude te prodaju navedenih 7 posto dionica zaposlenicima INA-e. Još jednom je ponovio kako je cijelu inicijativu za pokretanjem pregovora dao MOL. Prema članku 7 međudioničaskog ugovora bilo je definirano da onaj tko ima više od 50 posto udjela u dionicama ima pravo imenovanja 4 člana Nadzornog odbora, na što se MOL u pregovorima pozivao
9:37 Ključni trenutak je bio kada je Fond hrvatskih branitelja prihvatio dobrovoljnu javnu ponudu te svojih 7 posto udjela prodao MOL-u, tvrdi Polančec.
9:34 Početkom 2008. godine Vlada je imala udjel u dionicama kao i danas, nešto malo manje od 17 posto privatni investitori i strani i domaći ulagači te 25 posto plus jednu dionicu imao je MOL. Ta se vlasnička struktura promijenila, prema Polančecu, MOL je svoje vlasništvo u strukturi povećao. Tijekom pregovora o izmjenama dioničarskog ugovoa, sredinom 2008. godine MOL je dao pravo svim vlasnicima da prodaju MOL-u svoje udjele po 2800 kuna po dionici. Veliki dio građana na kraju je tu ponudu prihvatio.
9:33 Polančec tvdi da ima saznanja o pregovorima s MOL-om budući da je bio potpredsjednik Vlade. Pregovori s MOL-om proizašli su iz ugovora i iz zahtjeva MOL-a, koji je potaknuo inicijativu za redizajniranje dioničarskog ugovora. U jednom članku, članku 7., govori se kako dioničari imaju pravo imenovanja novog vlasnika na temelju udjela u dioničarskom duštvu. Prve MOL-ove inicijative sežu u početak 2007. godine, kaže Polančec
9:25 Ročište počinje u 9.30

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati