Predstečajna nagodba Sportine: Hoće li dug biti oprošten i balkanskom tajkunu koji novac skriva u poreznim oazama?
Foto: Sportina, Saša Despot/Žurnal24/PIXSELL
ZBOG nagomilanih dugova hrvatska podružnica Sportina Grupe kontroverznog balkanskog tajkuna Bahtijara Bajrovića prije nešto više od mjesec dana zatražila je predstečajnu nagodbu. Sportina nije u problemima samo u Lijepoj našoj već i u drugim zemljama regije, ali u Hrvatskoj koristi mogućnost koje u drugim zemljama nema - oprost dijela duga.
Prema zahtjevu za otvaranjem predstečajnog postupka, kojeg je 28. veljače potpisala direktorica Sportine d.o.o. Almedina Korać, Sportina je prijavila 147.847.426 kuna duga. Navedeno je kako se zahtjev podnosi zbog nelikvidnosti i blokade računa. Među dostavljenom dokumentacijom se nalazi i potvrda kako tvrtka koja zapošljava 251 radnika ne posjeduje nikakvu imovinu.
Postupak predstečajne nagodbe Sportine i službeno je otvoren s danom 16. travnja 2014. godine, a za povjerenika predstečajne nagodbe je imenovan Zdravko Kuzmić. Vjerovnici su pozvani da u roku od 30 dana, odnosno zaključno sa 16. svibnja ove godine, prijave svoje tražbine nagodbenom vijeću. Ročište za utvrđivanje tražbina je zakazano za 10. srpnja ove godine.
Bez dokapitalizacije i reprograma dugova nema nastavka poslovanja
Iz Plana financijskog i operativnog restrukturiranja za razdoblje od 2014. do 2018. godine, vidljivo je kako je Sportina na dan 28. veljače ove godine radnicima dugovala za plaće 1.030.183 kune, a za poreze i doprinose 4.468.447 kuna.
Dug prema dobavljačima je veći od 30 milijuna kuna, a najveći vjerovnik su banke kojima Sportina duguje oko 100 milijuna kuna i od kojih traže reprogram kredita do 2023. godine. Kao mjeru osiguranja tražbina Bajrovićev ciparski holding Sibelius Sonic Limited, koji je osnivač i vlasnik Sportine, predlaže bankama davanje založnog prava na udjele u Sportini Bled.
Od države Sportina traži otpis kamata te otplatu ostatka duga kroz pet godina, uz poček od 12 mjeseci te kamatu na neotplaćeni dio glavnice od 4,5 posto mjesečno. Dobavljačima Sportina između ostalog nudi upis u temeljni kapital društva, a plan otplate preostalih dugovanja, ovisno o vrsti dobavljača, razvučen je do 2016. godine.
Sportina u planu operativnog restrukturiranja najavljuje zatvaranje neprofitabilnih trgovina te optimizaciju poslovanja s ciljem povećanja marže. Navode kako su im dokapitalizacija i dogovor s vjerovnicima, kao i reprogramiranje dugova, nužni za nastavak poslovanja.
Krah Bajrovićevog imperija: Biznisom s nekretninama upropastio Sportinu
O propasti Sportine, koja posluje u svim zemljama regije, piše se još od prošle godine. Financijski problemi u koje je Sportina Grupa zapala povezani su s Bajrovićevim biznisom s nekretninama diljem Balkana, koji baš i nije "cvao" tijekom kriznih godina već je doveo do uništenja cijele grupacije. Naime, na popisu Bajrovićevih tvrtki nalazi se i Condor Real, tvrtka za poslovanje nekretninama koja je kupila brojne hotele, vile i poslovne zgrade, a čija su kreditna zaduženja naposljetku opteretila Sportina Grupu.
Tvrtka kojoj je u Hrvatskoj direktorica bila Almedina Korać, koja je ujedno i direktorica Sportine, ugašena je 2013. godine, odnosno zajedno s nekretninama vrijednima dva milijuna eura pripojena Sportini. Javno nije poznato kad se i kako Sportina tih nekretnina riješila, budući da u zahtjevu za predstečajnu nagodbu tvrde kako imovine nemaju.
I slovenski Condor Real završio je pod okriljem Sportine. Početkom veljače ove godine Bajrović je tvrtku "u dugovima do grla" za jedan euro prodao svojoj Sportini Bled. Zajedno sa Condor Realom, Sportina je preuzela i oko 32 milijuna eura bankarskih kredita. Odmah nakon kupnje Sportina je morala s osam milijuna eura dokapitalizirati Condor Real, jer bi u suprotnom tvrtka završila u stečaju. Tvrtka je nakon dokapitalizacije i spajanja s tvrtkom Sportina Turizem preimenovana u Novi Condor. Procjenjuje se da nekretnine u vlasništvu Condor Reala vrijede ukupno 45,9 milijuna eura.
Uvjet banaka: Vraćanje novca iz poreznih oaza Lihtenštajna i Cipra
Slovenski list Finance u listopadu prošle godine objavio je kako Bajrovićev dug prema bankama iznosi 100 milijuna eura i kako su mu prolongiranje vraćanja dugova, između ostalog, uvjetovale i vraćanjem novca kojeg je pospremio u porezne oaze u Lihtenštajnu i Cipru.
Naime, porezne oaze poput dviju spomenutih zemalja omiljene su tajkunima zbog niskih poreznih stopa na dobit kompanija - ona u kneževini Lihtenštajn iznosi 12,5 posto, a u Cipru 10 posto. Mnogi u njih pretaču novac kako bi izbjegli plaćanja visokih poreza u matičnim zemljama.
Povezivanje tvrtki i selidba biznisa u Sloveniju
Prema dogovoru s bankama, Bajrović od početka ove godine udružuje svoje povezane tvrtke, seli biznis iz Luksemburga i Cipra u Sloveniju, a kompletno poslovanje Sportina Grupe u Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Crnoj Gori i Kosovu prenosi se na slovensku Sportinu kojoj slijedi dokapitalizacija s deset milijuna eura.
Kako su slovenski mediji objavili još u veljači ove godine, sedam milijuna kuna dodatnog kapitala Bajrović će namiriti kroz ulog u stvarima, dok će tri milijuna eura u novcu stići iz njegovog ciparskog holdinga Sibelius Sonic.
Bajrović je sa 18 banaka uspio postići dogovor o moratoriju na otplatu glavnice do kraja svibnja, a do tada bi trebao s njima sklopiti i konačni dogovor o reprogramiranju duga te restrukturiranju tvrtke.
Jedan od najbogatijih Slovenaca ima i uvjetnu zatvorsku kaznu
Bajrović je jedan od najbogatijih Slovenaca, ali i općenito ljudi na Balkanu. Njegovu se imovinu procjenjuje na oko 24 milijuna eura.
Zanimljivo je i da je u slučaju sporne prodaje dionica Istrabenza Pivovarni Laško, u kojem su glavni optuženi bivši predsjednik Uprave Laško Boško Šrot i bivši predsjednik Uprave Istrabenza Igor Bavčar, Bajrović osuđen na osam mjeseci zatvora uvjetno. Na sudu je priznao krivnju za pomoć pri krivotvorenju dokumenata.
Znate li za slučaj propale predstečajne ili imate informacije o kriminalu u predstečajnim nagodbama šaljite nam na desk@index.hr. Garantiramo anonimnost.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati