Stotinu tisuća zgaženih Hrvatica
Foto:Goran Mehkek/Cropix
DEUTSCHE WELLE donosi priču o radnicama DTR-a koje već tjednima štrajkaju u Zagrebu tražeći bolje sutra, tražeći svoje plaće koje su zaradile. Kako žive one, kako je propalo na tisuće radnih mjesta u tekstilnoj industriji u Hrvatskoj, istražio je reporter Deutsche Wellea Igor Lasić.
"Potresne aktualne demonstracije žena zaposlenih u zagrebačkom DTR-u ukazuju na katastrofalnu sudbinu čitavog jednog industrijskog sektora u Hrvatskoj. A zaposlenice i danas o prošlosti te grane govore s ponosom.", započinje tekst u DW-u... Zatim se nastavlja, iz centra Zagreba, iz Petrinjske ulice gdje radnice štrajkaju ispred svog dućana.
Marina Posavec radi u DTR-u 19 godina, od srednje škole. "Svi nam tako isto tvrde, da oni ne mogu pomoći. Ni vlasnici, niti država. Puno smo izvozile, uglavnom u Njemačku. Sad bih samo još željela da sve završi, ovako ili onako. Da, željela bih opet u tvornicu, ali nisam sigurna koliko je to izvjesno. Umorna sam od svega", govori Posavec, samohrana majka troje djece koja djecu prehranjuje time što povremeno peče kolače za obiteljske proslave.
"Do prošlog desetljeća u firmi je radilo oko 1.200 žena. Taj se broj zatim prepolovio, no šira zajednica nekako bolje podnosi specifično žensku radničku nevolju. Valjda ni simbolički nije isto kad bez posla ostane ženska osoba, ili pater familias. Tako njihova mjesta iščezavaju u razmjernoj društvenoj tišini: u DTR-u ih je preostalo samo oko 100.", piše Lasić.
"Teško je preživjeti s takvom plaćom i kad stiže, no užasnu paniku zbog kašnjenja više njih, teško je predočiti onome tko to nije sam doživio. Strašno je što je radnik ostavljen od svih. I strašno je znati da država koja zahtijeva respekt, u stvari služi nekome i nečemu drugom, a tebi i sličnima kao što si ti, i vašim obiteljima – ne. I znati da tu ne možeš ništa. Vidjele smo kad je zlo krenulo na nas, znajući što se dogodilo drugima, i nismo bile iznenađene. Ali, nismo znale što učiniti, kako se snaći", govori Štefica Pale Valjak koja ima jedno dijete.
Sve su one u ozbiljnim minusima po tekućem računu i kreditima. Prosječna plaća tu je ionako iznosila sramotnih dvije i pol tisuće kuna. Pomažu im roditelji, prijatelji, rodbina sa sela... Inače, pitanje je kako bi preživjele...
Nada Dimić, Kamensko, DTR...
Deutsche Welle se prisjeća kako je propala Nada Dimić, kako je propalo Kamensko. "U slučaju Kamenskog državna politika najbolje pokazala na strani čijeg je interesa. Namirili su se u toj jasno dokumentiranoj pljački, privatno, toliki znani i neznani, od najvećih medijskih tajkuna do predsjednika države, a da državni odvjetnik faktički nije ni trepnuo", piše DW.
Danica Radošević iz Kamenskog kaže kako su mnoge kriminalne radnje izvedeno pred očima nadležnih institucija. "Ali, kao i u slučaju Nade Dimić, nekretnine su bile preblizu metropolskom centru i stoga tržišno preatraktivne za namnožene lovce u mutnom. Pokažu ti da mogu što god žele i na koncu se osjećaš generalno bezvrijedan, nevažan, nesposoban, govori Danica Radošević koja kao i većina njezinih kolegica živi od pomoći najbližih.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati