"Zbog prekršajnih kazni ovrhom su mi s računa skinuli skoro čitavu plaću!"
Foto: Čitatelj Indexa
"KROZ ovaj mjesec prisilno mi je s računa naplaćeno 4289,75 kuna, od 5500 kolika mi je plaća. Doslovno su mi uzeli zadnju kunu s računa bez ikakvih razmišljanja od čega ću živjeti", požalio se čitatelj Indexa, koji nam je poslao i ispis svog tekućeg računa.
Ovrhom su mu između 18. rujna i 2. listopada naplaćene razne kazne, uglavnom za prometne prekršaje, i to u iznosima od 1979,75 kuna, 1000 kuna, 700 kuna, 300 kuna i 150 kuna. Tome treba pridodati i naknadu za prisilnu naplatu u iznosu od 80 kuna.
"Kazne nisu sporne (mada se radi o sitnim prekršajima tipa vožnja bez upaljenih svjetala, nenošenje dokumenata, krivo parkiranje i slično), međutim način prisilne naplate je izvan svake pameti", revoltiran je naš čitatelj.
Zbog novog Prekršajnog zakona s računa vam mogu skinuti i zadnju kunu
Ovakav način ovrhe omogućen je izmjenama Prekršajnog zakona koje su stupile na snagu 1. lipnja. Ministar pravosuđa Orsat Miljenić odlučio se na izmjene zakona zato što je u razdoblju od 2007. do 2011. naplaćeno tek 12 posto prekršajnih kazni.
Novi zakon omogućuje naplatu prekršajnih kazni putem ovrhe temeljem Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima. Taj zakon dopušta naplatu sa svih računa dužnika, a sredstva se mogu skidati čak i od dozvoljenog minusa. Također, zakonom nije predviđen zaštićeni dio plaće ili mirovine koji se ne smije ovršiti, a koji inače iznosi jednu trećinu.
Policija zbog toga ima ovlasti da vam zbog neplaćenih prekršajnih kazni s računa uzme doslovno zadnju kunu. Ovrha se pokreće nakon pravomoćne presude, kada u slučaju neplaćene kazne policija šalje Poreznoj upravi zahtjev da se nad računom dužnika provede ovrha.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati