Admiral NATO-a: Zamrznuti sukob u Ukrajini mora se izbjeći pod svaku cijenu

PREDSJEDNIK Vojnog odbora NATO-a, admiral Giuseppe Cavo Dragone, dao je intervju za ukrajinski RBC u kojem je govorio o prijetnjama iz Rusije, ulozi SAD-a u savezu, mogućem slanju europskih trupa u Ukrajinu i izgledima Ukrajine za članstvo u NATO-u.
Admiral Dragone ističe da NATO prolazi kroz izazovno razdoblje, posebno s povratkom Donalda Trumpa na vlast. Iako američki predsjednik traži da Europa više ulaže u obranu – što je, kaže Dragone, s razlogom – istodobno se iz SAD-a sve češće šalju poruke da europska sigurnost treba biti odgovornost Europe. I dok se Europa polako budi, prijetnja iz Rusije je već tu.
"Ukrajina ostaje prioritet NATO-a"
"Rusija ostaje agresor, bez obzira na razloge koje navodi za svoje djelovanje", naglasio je Dragone. Komentirajući mogućnost primirja, rekao je kako je sada na Moskvi da pokaže iskrenu želju za trajnim mirom.
Na pitanje hoće li članstvo Ukrajine u NATO-u biti dio mirovnih pregovora, admiral je bio oprezan: "Nikada nije rečeno da bi početak i kraj pregovora automatski značili ulazak u NATO. Trenutačno članstvo Ukrajine ne izgleda kao dio tih pregovora."
Dragone priznaje da Trump ima pravo kada kaže da europske zemlje trebaju ulagati više: "Od 2014. samo tri članice NATO-a su trošile 2% BDP-a na obranu, a sada smo došli do dvije trećine članica koje to čine ili će uskoro činiti. Europa odgovara na poziv."
Na pitanje o mogućem povlačenju američkih trupa iz Europe, Dragone kaže da NATO o tome nema nikakvih konkretnih informacija, te da je iz SAD-a posljednjih dana više puta potvrđena predanost Savezu.
Mogućnost sukoba s Rusijom i sigurnost Ukrajine
Admiral ističe da NATO ima spremne obrambene planove i snažnu sposobnost odvraćanja: "Ako bi Rusija učinila tako nepromišljen potez i napala NATO članicu, odgovor bi za Moskvu bio katastrofalan."
Govoreći o mogućnosti da europske vojske budu raspoređene u Ukrajini nakon rata, Dragone smatra da bi to bilo moguće – ali samo pod strogo definiranim uvjetima: uz obostrano poštivanje primirja, snažan međunarodni mandat (po mogućnosti UN-ov) i prisutnost ozbiljne, multinacionalne snage.
"Najveće jamstvo sigurnosti Ukrajine ostat će njezine vlastite Oružane snage", naglasio je, dodajući da NATO i dalje pomaže Ukrajini u obuci, opremi i interoperabilnosti, što će joj pomoći u obrani i budućnosti.
"Mir da, ali ne pod svaku cijenu"
Dragone je pohvalio sposobnost ukrajinske vojske da se prilagodi i integrira NATO taktike, oružje i obuku: "Njihova otpornost, inovativnost i profesionalnost su impresivni. Pokazuju i nama da možda moramo prilagoditi NATO standarde novim vrstama prijetnji."
Na pitanje o mogućim ustupcima u mirovnim pregovorima, admiral je rekao da je još prerano govoriti o detaljima, ali da NATO i dalje pomaže Ukrajini kako bi mogla do pregovaračkog stola doći s pozicije snage. "To nije produživanje rata, već osiguranje da Ukrajina može obraniti sebe – sada i ubuduće."
Za kraj, upozorava da se zamrznuti sukob mora izbjeći pod svaku cijenu: "Loš mir može biti gori od nastavka rata. Fokus mora biti na pravednom i trajnom miru", zaključio je.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati