Akcija Index je "običan mjehur od sapunice koji će otići k vragu"
ODVJETNIK Ante Madunić u razgovoru za Index ispričao je za što se tereti njegovog klijenta Krešimira Someka kojemu prijeti kazna zatvora od tri mjeseca do tri godine, a zbog toga što je kao službena osoba mimo svojih ovlasti nekome pomogla.
"Njemu se stavlja na teret sljedeće: neki su ga molili da nekim studentima u drugom upisnom roku pomogne oko upisa, a on im je rekao neka kupe skriptu koja je javna i dao im savjet: kad odgovaraju na pitanja da prvo odgovore na ono što znaju a tek kasnije idu na ona pitanja koja ne znaju." - rekao nam je Madunić dodajući: "Ako je to inkriminacija onda svaka čast. I ja sam dao puno savjeta". Madunić je rekao i kako vjeruje da "oni samo konstruiraju priču".
"Niti je išta tražio, niti je išta uzeo, samo je dao savjet, skoro roditeljski savjet. On je jedan od 14-15 koji su ostali u pritvoru, a počeli su sa njih 105. Ako je on jedan od žešćih među njima onda je sve to običan mjehur od sapunice i sve će otići k vragu. Ne znam što je s drugima i što im se stavlja na teret, ali ovo sa Somekom ne može proći niti jednu ozbiljniju komisiju" - kaže Madunić.
Dodaje kako je Somek jedan od rijetkih koji je odmah iznio svoju obranu pred sucem bez ikakvog ustezanja. "Mislio sam da će izaći, a sad se nadam da će što prije izaći, jer je fizički slab, umoran i gladan. Mora se strpiti a ja moram reći da mi je drago što ima takvo terećenje jer to ne može proći" - zaključio je Madunić.
Od 30 privedenih, 14 ih ostalo u pritvoru
Nešto iza 11.30 sati, započelo je izvođenje osumnjičenika u akciji Index pred istražnog suca Županijskog suda u Zagrebu. Kako bi ih zaštitili od očiju javnosti, policija je osumnjičenike dovodila kroz stražnji ulaz. Ondje je ondje ušlo pet kombija, od čega jedan pravosudne policije, te četiri automobila s osumnjičenicima.
Prema neslužbenim informacijama, čak četvorica istražnih sudaca su danas ispitala oko 30-ak profesora, asistenata i posrednika, koji su posljednja dva dana privođeni na obavijesne razgovore u policiju. Njih 14 je zadržano u 24-satnom pritvoru. Saslušanja osumnjičenika će se nastaviti i sutra, kada bi ih, prema neslužbenim informacijama, trebalo biti saslušano 40-ak.
Na sud su stigli i odvjetnici Željko Olujić, Ante Madunić te Zoran Vujasin, koji zastupaju neke od osumnjičenika. Na sud je stigla i odvjetnica Jadranka Sloković, koja zastupa predsjednicu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa i profesoricu na Ekonomskom fakultetu, Dešu Mlikotin Tomić i Antu Kujundžića.
Prema neslužbenim informacijama, profesore umiješane u skandal očekuju prijave za zloporabu položaja i ovlasti, nezakonito posredovanje i udruživanje radi počinjenja kaznenog djela. dok se prijave za primanja mita na Županijskom sudu još ne spominju.
Jadranka Sloković: Nisam bila na sudu zbog Deše Mlikotin Tomić već zbog Ante Kujundžića
Jadranka Sloković nije danas bila na Županijskom sudu zbog predsjednice Saborskog povjerenstva za sukob interesa Deše Mlikotin Tomić već zbog posrednika Ante Kujundžića.
"Ne znam još uopće u kojem se kontekstu spominje Deša Mlikotin Tomić, nisam čula danas da nju spominju. Ne znam da li će biti privedena istražnom sucu. Što će biti s njom znat ćemo idućeg tjedna." - rekla nam je Jadranka Sloković dodajući kako će se tek u ponedjeljak podnijeti istražni zahtjevi protiv određenih osoba.
Na pitanje jesu li istinite informacije iz hrvatskih medija prema kojima je Deša Mlikotin Tomić osumnjičena za zloporabu položaja a ne za primanje mita, Sloković je odgovorila da ne zna jer još uvijek nema osumnjičenih odnosno zasad su samo podignute kaznene prijave.
Jedan od privedenih i doktor znanosti, koji se do tog stupnja popeo dajući mito
Odvjetnik Petar Pavković, branitelj Milana Čevida, osumnjičenog za posredovanje, rekao je kako će njegov klijent vjerojatno nakon saslušanja biti pritvoren. Istaknuo je i kako je jedan od privedenih i doktor znanosti, koji se do tog stupnja popeo dajući mito.
"Čak i oni koji su trebali steći najviši stupanj, doktora znanosti, tražili su prijeki put da do toga dođu. Dakle, ne samo da su studenti oni koji su trebali na taj način položiti ispite, nego se među njima našao i jedan doktorand", rekao je Pavković, dodajući da su se svi danas saslušani osumnjičenici koristili zakonskom mogućnošću branjenja šutnjom, odnosno neiznošenjem obrane. Pavković je rekao i kako ne želi pričati o tome kod koga je pronađen novac.
Čevid, inače inženjer strojarstva, prvoosumnjičeni je za udruživanje u slučaju posredovanja. Drugoosumnjičeni je Munib Lujinović, dok ime trećeosumnjičenog za udruživanje sa Čevidom, još nije poznato.
Kako se može doznati osim navedenih, danas su ispitani profesori Jadranko Grgona i Tomislav Gelo, Marko Slipčević, voditeljica referade Julijana Ljubić te Vladimir Oršolić, Marina Manucci, svi s Ekonomskog fakulteta. Još su privedeni i Mladen Budor te Ante Kujundžić. Ispitani su i profesor Krešimir Somek, bivši dekan, a sadašnji prodekan Fakulteta prometnih znanosti Dragan Badanjak, koji se branio šutnjom, profesor Damir Božičević te profesorica Sanja Marušić.
"Informacije su mogle iscuriti jedino iz policije"
Ljubo Pavasović Visković, odvjetnik koji zastupa dvojicu profesora Ekonomskog fakulteta, Silvija Orsaga i Ivicu Prgu, policiju je optužio za curenje informacija i brojne, po njemu nedopustive propuste, do kojih je došlo tijekom provođenja akcije Index. On zastupa i danas ispitanog Tomislava Gelu.
"Radi se o akciji koja je predimenzionirana i krajnje neozbiljno izvedena, što je u ovom trenutku potpuno jasno. Svi vi novinari jako ste dobro svjesni jedne činjenice, a to je da se bilo kojem mjestu događaja, na kojem se nalazi policija, ne može prići na 150 metara, a s druge strane imate jednu ponižavajuću činjenicu, da je gospođa Deša Mlikotin Tomić, u kućnom ogrtaču, slikana s udaljenosti od pet-šest metara. I sad se postavlja nekakva teza da je sve to iscurilo sa suda, a sud nije niti znao kad će biti pretrage, niti do kojih će sve situacija doći. To je moglo jedino iscuriti iz policije", rekao je Pavasović, postavivši ključno pitanje: "Kako je došlo onda do toga, da jedna redakcija ima ekskluzivu, a da drugi nemaju pojma što se događa?".
Orsag: Nadam se da mi studenti vjeruju
Profesor Silvije Orsag u razgovoru za HTV rekao je kako se protiv njega više ne vodi nikakva istraga. "Ja mislim da nemam nikakvih repova, to sam mislio i kad su došli po mene." - rekao je Orsag dodajući kako je njegovo mišljenje da se sve trebalo provesti uz malo manje pompe kako bi se nevine osobe, čija su imena bila spominjanja u medijima, zaštitile. Rekao je i kako je zahvalan dekanu Tipuriću koji je pokazao da vjeruje u svoje ljude, te da se zahvaljuje svima koji su vjerovali njemu.
"Ja se nadam da većina studenata vjeruje u mene. No, optužbe su javno izrečene i trebat će dugo vremena da se zaborave" - zaključio je Orsag.
Mesić: Pa već kruži i vic - "Akcija Index izvedena Maestralno"
Predsjednik Mesić izjavio je danas komentirajući akciju Index kako se akcija vodila za sitne ribe, "one do 10.000 eura", a da njega zanimaju krupne ribe - "preko 10.000 eura". Na upit novinara radi li se tu samo o predstavi za Europu Mesić je odgovorio: "Pa već kruži vic o tome - akcija Index provedena je Maestralno. Možemo odmah pretpostaviti što to znači".
"Uz malo matematike se može zaključiti radi li policija neki opsežan posao"
Zbog sudskih izvjestitelja Hrvatskog novinarskog društva (ZSI HND-a) odlučio je "oštro reagirati na optužbe policije o mogućem curenju informacija o akciji Index, sa Županijskog suda u Zagrebu, čime se posredno prozivaju i stalni novinski izvjestitelji s toga suda".
"Da su sudski izvjestitelji na tom sudu doznali išta konkretno o početku ove antikorupcijske akcije, zasigurno bi to svi objavili u svojim medijima, a ne bi samo jedne novine dobile priliku pratiti policiju od ranojutarnjeg početka Indexa. Izvjestitelji koji svakodnevno prate rade zagrebačkog Županijskog suda svjedoci su brojnih dolazaka policijskih službenika na sud zbog traženja sudskih naloga za pretrage. Tako se, uz malo matematike, može se zaključiti radi li policija neki opsežan posao. Kada učestaliji postanu dolasci tužitelja ili dostavljača USKOK-a, pa i njegova ravnatelja, situacija poznavateljima zbivanja na sudu još je jasnija", navodi se u priopćenju kojeg potpisuje predsjednica ZSI, Ana Raić-Knežević.
"Na Županijskom sudu u Zagrebu, sudski izvjestitelji imaju razvijeno izuzetno povjerenje u komunikaciji i s raspravnim i s istražnim sucima, te ostalim sudskim službenicima, koje je godinama građeno. Doznaju li neku povjerljivu informaciju kojom bi se mogla ugroziti neka akcija ili dio sudskog postupka, sudski izvjestitelji je nikad ne objavljuju. Na taj smo način višekratno izašli u susret i predstavnicima USKOK-a i policiji, pa njezino prozivanje Županijskog suda u Zagrebu, a na taj način posredno i stalnih sudskih izvjestitelja za objavljivanje `tajnih` informacija o akciji Index, smatramo krajnje nekorektnim. Budući da po zakonu nismo dužni otkriti svoje izvore, molimo da nam ih se javno ne inputira", dodaje se.
Ig.M. / I.M.
Foto: Ig.M.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati