Bivši djelatnik trogirske ACI marine progovorio o "bitci s vjetrenjačama"
VEDRAN GUTEŠA, bivši djelatnik ACI marine u Trogiru i bivši voditelj posade u istoj, već tri godine vodi borbu s vjetrenjačama kako bi dokazao da je njegov otkaz nelegalan i da se u toj marini nelegalno poslovalo.
Nedugo nakon što je promoviran na mjesto voditelja posade Guteša je, kaže, uočio nepravilnosti u radu marine što je odmah prijavio svome nadređenom šefu, dotadašnjem vođi posadi, direktoru Anti Brodariću. No, stvari se nisu razvijale kako bi netko možda očekivao.
"2003. godine kada sam došao na mjesto voditelja posade prva stvar bila je preuzeti stanje plovila i inventuru poslovanja obzirom da sam došao na novo radno mjesto. Ta inventura odnosno prijenos informacija o poslovanju nije se nikad dogodio u sve vrijeme moga rada, čak niti na moj izričit interes iako je to slijedilo i po ugovornim obvezama. Obzirom da sam naišao na suprotstavljanje mojim zahtjevima od strane mojeg prethodnika odnosno mojeg direktora Ante Brodarića bio sam stavljen na probni rok koji je trajao tri mjeseca." - kazao je Guteša.
Nakon isteka tog roka Guteša je ponovno inzistirao na službenom preuzimanju stanja knjigovodstva i ugovornih obaveza pojedinih plovila usidrenih u marini, zbog čega je došao u verbalni sukob s Brodarićem. Sukobu je bila nazočna i šefica recepcije Tončica Coce koja se također suprotstavila službenoj primopredaji stanja.
"S time se nisam složio već sam nakon tri mjeseca od potpisivanja ugovora (o novom radnom mjestu) sa svime upoznao tadašnjeg generalnog direktora ACI-ja Nikše Marušića, na što mi je odgovorio da će sazvati sastanak u Upravi društva u Opatiji, a do kojega nikada nije došlo. U međuvremenu tijekom srpnja 2003. godine postao sam jedini vođa posade koji je od strane nezavisne revizorske kuće pozitivno ocijenjen, za što postoji i pismeni trag." - kaže Guteša.
Njegov zahtjev za inventurom stanja plovila nikada nije zaživio, kaže Guteša te napominje kako je u to vrijeme bio neposredni rukovoditelj opsluživanja plovila usidrenih u trogirskoj ACI marini, čija je materijalna odgovornost bila definirana ugovorom koji je potpisao s ACI-jevom središnjicom u Opatiji.
Iz toga slijedi kako je u trenutku preuzimanja dužnosti vođe posade postao odgovoran za stanje i opsluživanje plovila u trogirskoj marini, bez da je u istoj službeno preuzeo stanje od svog prethodnika Ante Brodarića, koji je u tom trenutku postao direktor marine. Problem je naime bio u nelegalnom naplaćivanju usluga marine prema određenim vlasnicima plovila, za što je formalno bio odgovoran Guteša koji se protivio takvoj poslovnoj praksi.
"Takvim ophođenjem prema samom poslu došlo je do određenih netrpeljivosti na relaciji direktor - šefica recepcije i mene kao vođe posade. Obzirom da sam bio drugi čovjek u marini to me izuzetno smetalo jer nisam mogao poslovati po načelima struke, zakona i Statuta tvrtke." - dodaje.
Guteša napominje kako je šefica recepcije bila osoba odgovorna za financijsko poslovanje marine, no ona se, kako je rekao, "miješala i u njegov posao". Dodaje kako je Coce pokrenula potpisivanje peticije protiv njega zbog toga jer je navodno maltretirao kolege na poslu, a zapravo sa ciljem da bude izbačen s posla.
Sve skupa je rezultiralo Gutešinim pismenim obraćanjem Upravi ACI-ja 2004. godine, kada je poslao sve fotografije i relevantne činjenice koje je do tad skupio, a koje su dokazivale nelegalno poslovanje u marini. No, ubrzo su počeli pritisci na Gutešu koje on tumači pokušajima da ga se privoli na odustajanje od raščišćavanja stanja.
Uvredljivi grafiti kao sredstvo psihološkog pritiska
"Nakon toga na šest lokacija marine pojavili su se grafiti pogrdnog karaktera (protiv mene), a uslijedilo je i psihofizičko zlostavljanje, prijetnje, ucjene te prijetnje mojoj obitelji, a poglavito djeci. Sve skupa je kulminiralo otkazom ugovora u radu nakon čega sam pokrenuo kaznenu prijavu." - iznio je Guteša kronologiju događaja koji su prethodili njegovom odlasku iz ACI-ja.
Vezano za dokaze o ilegalnom naplaćivanju usluga u marini, Guteša pojašnjava kako se radi o seriji fotografija i preslika računa i knjižica evidencije poslovanja iz kojih se jasno vidi kako su za neka plovila naplaćivane usluge marine na način da korisnicima marine nisu izdavani računi ili se na razne druge načine od nautičara uzimao novac za koji nisu izdavane bilo kakve potvrde.
"Kaznena prijava koja je podnesena 15. studenog 2003. godine obuhvaća otprilike 120 plovila. Prijava ima osnova utoliko što su sve te (nelegalne) usluge potkrijepljene fotografijama koje su Odjelu gospodarskog kriminaliteta PU splitsko-dalmatinske dostavljene u originalu i preslikama. U prvim izvidnim radnjama splitska policija obradila je samo 22 plovila od kojih je za njih 11 polovično plaćena usluga, dok za ostala postoji dokaz o tzv. kompenzaciji koju je potpisala neovlaštena osoba. Tu je i slučaj u kojem šefica recepcije, samo na njoj poznat način, poklanja vlasniku jednog broda tri mjeseca plaćanje usluga (marine)."
Guteša kaže kako je spomenuta prijava odbačena, te dodaje kako je 24. travnja 2004. splitskoj policiji dostavio nove konkretne dokaze i nove iskaze svjedoka.
"Od tada do današnjeg dana nikada nisam dobio nikakvo službeno izvješće od načelnika ili ostalih odgovornih osoba. Nakon svega toga protiv mene je podnesena kaznena prijava zbog lažnog svjedočenja." - pojasnio je Guteša.
U međuvremenu Državni inspektorat je u dva navrata "pročešljao" poslovanje marine u kojoj je pronašao nepravilnosti u vidu neplaćanja boravišne pristojbe za pojedina plovila, a što su bile dvije od 14 točaka Gutešine godinu dana ranije dostavljene i naknadno odbačene kaznene prijave.
Vedran Guteša je u razgovoru za Index pojasnio i ostale točke svoje kaznene prijave.
"Moj prvi službeni sukob počeo je mojom reakcijom na podmetanje konopa ronioca u marini, koji je skidanje konopa s propelera brodskog motora korisnicima marine masno naplaćivao. Uzimao je 400 kuna direktno na pontonu, s time da su se radni sati (provedeni u skidanju konopa), po nalogu direktora marine posebno evidentirali i naplaćivali. To je u sezoni 2003/2004. iznosilo oko 21.000 kuna koje je ronioc direktno naplatio." - dodaje.
"Što se tiče neplaćanja boravišne pristojbe radi se o neevidentiranju iste za plovila čarter kompanije koju je šefica recepcije vodila u posebnoj tzv. crnoj knjizi, a čiji se podaci nisu nalazili u računalu sa službenim podacima o poslovanju marine. Nadalje tu je i privatni račun dizaličara (plovila) kojega je djelatnik na dizaličaru samostalno otvorio uz odobrenje direktora marine." - kaže Guteša.
Guteša trogirskom ACI-ju spočitava i iskorištavanje gluhonijeme osobe za rad ispod konzole dizalice, protivno Zakonu u radu, kao i nepoštivanje radnog ugovora pojedinih djelatnika marine koji se povremeno nisu nalazili na svome radnom mjestu. Za potonje postoji i evidencija trogirske policije koja jedne noći u krugu marine nije zatekla ovlaštenog čuvara iako je tada tu morao biti.
"Nelegalnostima su se bavili i pojedini zakupci poslovnih prostora u marini koji nisu imali zakonsku osnovu naplaćivanja različitih usluga, tipa naplaćivanje servisnih usluga ili naplaćivanje usluge dizalice gostima za što nisu imali osnovano pravo, kao i pojedini vlasnici čarter plovila koji su naplaćivali gostima dnevni vez opravdavajući se tvrdnjom kako njihovi brodovi koji nisu u toj marini moraju platiti vez u nekoj drugoj marini." - pojasnio je Guteša.
"Sva moja ukazivanja na nepravilnosti nikada nisu polučila nekakve rezultate. O svim ovim radnjama direktor je bio na vrijeme i promptno obaviješten. Nikada apsolutno ništa nije učinjeno. Isto tako možemo govoriti i o brodovima koji su imali status u marini, a koji svoje obveze nisu podmirili od tri, šest, devet i 12 mjeseci iako za to postoji regulativa u ugovoru potpisanom s marinom, a prema kojem nakon isteka ugovora mora proći najviše 45 dana." - dodaje Guteša.
Niti nakon brojnih pokušaja rezultata nije bilo
"Ideja mi je bila da sve to ostane unutar kuće. Više puta sam tražio razgovor s gospodinom Marušićem koji nažalost nikada nije našao vremena ni mogućnosti poslati niti internu kontrolu unutar marine." - pojašnjava Guteša te dodaje kako je inicijalnu dokumentaciju o slučaju osobno dostavio Marušiću u Opatiju.
"Moja upornost je polučila da je Marušićev nasljednik Damir Mandekić jedini izrazio nekakvo zanimanje za problematiku, te je snimanjem marine omogućio prikupljanje dokumentacije s kojom se moglo ići prema Općinskom državnom odvjetništvu." - pojašnjava Guteša te dodaje kako ga je krajem 2005. godine primio i Ante Violić koji je na čelo ACI-ja došao po smjenjivanju Damira Mandekića.
Sastanku Guteše s Violićem nazočio je i direktor trogirske ACI marine Ante Brodarić pred kojim je Guteša iznio sva svoja saznanja o kriminalu u trogirskoj marini. Nakon toga je sastavljen zapisnik koji je potpisao Ante Violić, a u kojem se navodi kako će ukoliko bude i dalje radio mimo zakona, Brodarić dobiti opomenu.
"Tu se smatram izuzetno oštećenom osobom, jer iako je na sastanku u Opatiji bilo (usmeno) dogovoreno da ću biti vraćen na svoje radno mjesto, ali u nekoj drugoj marini i na neodređeno vrijeme, u zadnji tren zapisnik (sa sastanka) je premodeliran na način da ću biti vraćen na određeno vrijeme, na što nisam pristao." - rekao je Guteša.
Nakon svega Vedran Guteša vodi radni spor zbog nezakonitog otkazivanja radnog ugovora, a koji se već nekoliko mjeseci vodi u Općinskom sudu u Trogiru. Smatra kako sve ono što mu se događa posljednjih godina zapravo predstavlja maćehinski odnos države prema svome vlasništvu.
"Pitam se kakva je ovo poruka za sve one koji su se za ovu zemlju žrtvovali, ili za one koji svoju budućnost planiraju u ovoj zemlji i za one koji misle ukazivati na određene nepravilnosti, što ih sve čeka. Možda sam ja žrtva samoga sebe, ali to ne želim priznati. Ipak smatram da je ovo samo vrh na nekoj ledenoj santi koji ja na neki način pokušavam otopiti, a obzirom da sam u pravosudnom sustavu naišao na toliko barijera i na nezainteresiranost Uprave ACI d.d., kojega čeka privatizacija, jednostavno ne mogu pojmiti zašto nikoga nije briga da se ovako narušava ugled Hrvatske i zašto nema pozitivne reakcije od onih koje ova država plaća." - zaključuje Vedran Guteša.
I.K.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati