Bivši gradonačelnik Gline dobio kuću srpske obitelji. I on je najam plaćao 100 kuna
MARKO SREMIĆ, bivši HDZ-ov načelnik općine i bivši gradonačelnik Gline, u razdoblju od 1991. do 2009., još uvijek kroz HDZ, pa i preko Udruge dragovoljaca Domovinskog rata čiji je predsjednik, iz sjene ima velik utjecaj na glinsku svakodnevicu, piše Jutarnji list, napominjući da su glinski gradonačelnik Stjepan Kostanjević i sisački župan Ivo Žinić politička djeca Marka Sremića.
Sremić i Žinić su, osim što su zajedno ušli u oslobođenu Glinu nakon akcije Oluja, zaposjeli i susjedne kuće. Žinić, kako je poznato, na adresi Runjaninova 7, a Sremić, što šira javnost ne zna, nekoliko kuća dalje, u Runjaninovoj 3. U kući koju je zaposjeo Žinić živjela je dobrostojeća obitelj Paspalj, a u Sremićevoj još bogatija obitelj Jednak, Stevo, koji je bio šef Croatia osiguranja, i Zlata, glinska stomatologinja.
Sremić ulazi u kuću obitelji Jednak poslije Oluje. Iako za Jutarnji list Sremić tvrdi da je to bilo 1996. godine, Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje potvrđuje da mu je kuća u Runjaninovoj 3 dodijeljena rješenjem Komisije za privremeno preuzimanje i korištenje imovine od 19. rujna 1995. APN otkupljuje kuću Jednakovih 3. studenoga 1999. godine i daje ju u najam Sremićima, a jednako tako 31. prosinca 1999. godine otkupljuje je od Paspaljevih da bi je dao Žinićima - u oba slučaja za najam od 100 kuna mjesečno.
Živio u Zagrebu, kuću dobile njegove kćeri
Iako je Sremić podrijetlom iz obližnjeg Dvorišća, prije rata je živio u Zagrebu i nije imao pravo na stambeno zbrinjavanje kao Žinić, no to ga nije spriječilo da zadrži "svoju" nekretninu u Runjaninovoj.
Na tu je adresu prijavio svoje tri kćeri, Jelenu (1981.), Anu (1983.) i Mariju (1988.). Jelena podnosi zahtjev za stambeno zbrinjavanje, potom se on prebacuje na Anu. Prema dokumentima, sve tri sestre, dakle, stanuju u kući u Glini, i to same, iako te 1999. godine imaju 18, 16 i 11 godina.
U to je vrijeme Marko Sremić gradonačelnik Gline koji je formalno prijavljen u Zagrebu, kasnije će zbog izbora prijaviti prebivalište u Dvorišću, ali nikada ne i u Runjaninovoj 3.
Sagradio vilu, tvrdi da je klet
Prvotna vlasnica kuće Zlata Jednak tvrdi da je kuća bila osamdesetih procijenjena na dva milijuna njemačkih maraka. Marko Sremić za to je vrijeme sagradio vilu u Dvorišću za koju danas, isto kao i 2005. godine u imovinskoj kartici, kaže da je klet od 60 kvadrata stambenog prostora. Godinama kupuje zemlju i širi okućnicu, s vinogradima, šumama i poljima do danas je došao do nestvarne 93 zemljišne čestice i 156.547 kvadrata zemljišta.
Kostanjeviću i Žiniću je bio ratni zapovjednik i stranački predsjednik. Za Jutarnji je potvrdio i da mu je Vlado Veselica bio prijatelj, jednako kao i Marko Veselica, Šime Đodan i drugi proljećari, ali i sam predsjednik Tuđman. Kaže da su još osamdesetih dogovorili tko što preuzima te je njemu pripala Glina.
Tada je živio u zagrebačkom stanu od 102 kvadrata koji je dobio pa otkupio od PBZ-a čiji je bio djelatnik, a ima i garsonijeru koja je naslijeđe od punice.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati