Boliviji prijeti zabrana uzgoja koke?
U BOLIVIJI, u kojoj velik dio poljoprivrednika živi od uzgoja biljke koke, došlo je do sukoba interesa, budući da SAD na tom području žele provesti program koji bi rezultirao iskorijenjivanjem uzgoja koke u toj zemlji, javlja BBC.
Sukob interesa nije nimalo začuđujući s obzirom da je i sam predsjednik Bolivije, Evo Morales, bivši uzgajivač koke.
Biljka koka je, naime, stabljika u obliku grma sa širokim eliptičnim listovima. Ima malene zelenkaste cvjetove i tamnozelene sjemenke. Kokain je glavni alkaloid iz lišća koke. Od 295 kilograma lišća koke može se dobiti dva kilograma sirovog kokaina.
Žvakanje tamnozelenih listova kokaina za turiste koji posjete Boliviju predstavlja veliko iskustvo. Naime, u zemljama bivšeg carstva Inka (Peru, Bolivija, Kolumbija, Ekvador), stotine tisuća proizvođača kokinog lišća stimuliraju žvakanje tog lišća, a ogromna potražnja stimulira proizvodnju.
Gorki listovi, koji u ustima ostavljaju titrajući osjećaj te stvaraju osjećaj utrnulosti uzrokuju razbuđivanje, slično onome koje izaziva i kava.
Biljka kokaina tisućama godina ima glavnu ulogu u bolivijskoj kulturi.
Bolivija je treća zemlja u svijetu po proizvodnji koke. Iz tog razloga uzgajanje te biljke u toj zemlji postala je jednom od najvećih briga američke vanjske politike.
Bolivijski predsjednik Morales založio se za ublažavanje zabrana koje se odnose na proizvodnju koke podižući pri tome razinu mogućeg sukoba interesa sa SAD-om.
Koka je za Boliviju "od fundamentalne kulturne važnosti", kako je izjavio Tristan Platt, antropolog na sveučilištu St. Andrews, a koji je studirao povijest uzgoja koke u zemljama podno Anda.
"Koka može biti korištena za vračanje, za proricanje budućnosti, kao žrtvena ponuda božanstvima. Ona se koristi u ritualima svih vrsta. Tri savršena lista koke idealna su žrtva božanstvima." - objasnio je Platt.
Osim povijesne važnosti, antropolog je naglasio i praktičnu ulogu te biljke, objasnivši kako se u Boliviji vjeruje da konzumiranje iste ublažava simptome kod onih koji imaju strah od visine, što je korisno u regijama na tako visokom nadmorskim visinama.
Za koku se također vjeruje da suzbija glad te daje energiju, što je dobro za siromašne radničke obitelji pogođene glađu, uključujući prvenstveno obitelji rudara te poljoprivrednika, u siromašnim dijelovima Bolivije i Perua.
Većina liječnika smatra kako list koke, za koji se smatra da je izvor kalcija, željeza te vitamina A i C, nije štetan i ne stvara ovisnost.
Od devedesetih godina do danas, Washington i europske zemlje su za razvoj Chapare, koja je uz regiju Yungas vodeća po proizvodnji koke, uložile oko 700 milijuna dolara.
No, taj je novac bio namjenjen za razvoj agrikultura koje bi bile zamjena koki - kultura poput banana, kave i palmi.
No, ovakva politika iskorijenjivanja koke osuđena je na propast, budući je ista u mnogim slučajevima rezultirala još većim siromaštvom među poljodjelcima, a koji uzgojem alternativa za koku nisu mogli zaraditi dovoljno za život.
Američki medicinski i vojni stručnjaci nerijetko su identificirani kao suučesnici u provođenju vladine kampanje protiv uzgajivača koke u Boliviji.
Predsjednik Morales je naglasio svoj bijes zbog tzv. "neo-liberalnih" mjera u Boliviji, a čijim se začetnikom smatra SAD.
Uzgajanje koke nije u potpunosti zabranjeno u Boliviji . Od 1988. bolivijski zakon dopuštao je da se 12,000 hektara zemlje koristi za legitiman uzgoj koke, a 2004. Morales je "isposlovao" dogovor prema kojemu je vlada dozvolila uporabu dodatnih 3,200 hektara zemlje u Chapari, a na kojima je dozvoljen uzgoj koke.
Na sastanku američke vlade na kojemu se raspravljalo o Boliviji, predsjednik Morales opisan je kao "netko tko propagira ilegalni uzgoj koke", pri čemu je Anne Patterson, pomoćnica tajnika Međunarodnog ureda za borbu protiv droge predsjedniku Moralesu nedavno uputila upozorenje kako će odnos SAD-a sa njegovom novom vladom ovistiti o načinu na koji će se njihova politika nositi sa cijelim nizom pitanja, uključujući i one vezane za borbu protiv droge.
"Daljnji uzgoj koke ići će u prilog interesima trgovaca drogom." - objasnila je Paterrson.
U međuvremenu, Morales koji je i sam nekada bio uzgajivač koke, suspendirao je programe iskorijenjivanja uzgoja iste, objašnjavajući kako je njegova želja razviti industriju koja bi se temeljila na legitimnoj uporabi proizvoda baziranih na biljci koke.
Morales je također pozdravio proučavanje koje Europska unija vrši na području Bolivije, a koje se odnosi na procjenu veličine legalnog tržita kokom.
"Sam list koke nije droga, a poljoprivrednik koji se bavi uzgojom iste nije diler. No, naši su zatvori danas unatoč tome puni siromašnih poljopriovrednika, a ne pravih trgovaca drogom." - izjavio je Morales.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji droga je svaka supstanca, koja je u stanju, kada se nađe u živom organizmu, modificirati njegovu jednu ili više funkcija te nakon ponovljene upotrebe dovesti do psihičke ili fizičke ovisnosti.
Svjetska je zdravstvena organizacija u svoju podjelu psihoaktivnih droga uvrstila i kokain, naglasivši kako pod kokain spada i kokain "u čistoj tvari kao i lišće biljke koke".
B.S.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati