Liječnici traže odgovore: Što se događa s revizijom nabava u zdravstvu?

PROŠLO je točno 100 dana otkako je nova ministrica zdravstva Vesna Hrstić preuzela dužnost, a liječnici iz bolnica pitaju - što je s obećanom revizijom javne nabave?
Jedna od prvih i najvažnijih najava ministrice bila je upravo temeljita revizija sustava javne nabave u zdravstvu, sektora koji je godinama opterećen nepravilnostima, netransparentnošću i nelogičnim trošenjem javnog novca. No, prema tvrdnjama Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL), od tada nema nikakvih informacija o tome što se uopće radi.
Liječnici: Nabave su nelogične i utječu na skrb za pacijente
"Iako je ministrica Hrstić najavila reviziju kao prioritet, do danas nije jasno ni je li revizija započela, tko ju vodi, koji su rokovi, postoji li plan objave rezultata", upozorava HUBOL.
Liječnici ističu da su upravo oni svakodnevno pogođeni nelogičnim javnim nabavama koje otežavaju rad, povećavaju troškove i - što je najvažnije - negativno utječu na kvalitetu skrbi za pacijente.
Ministrica je najavila, ali informacija - nema
Ministrica Hrstić je prilikom preuzimanja dužnosti tvrdila da je Ministarstvo već pokrenulo reviziju, pod njezinim vodstvom, i da će se fokusirati na nabave koje su odobrile bolnice i upravna vijeća. Najavila je i smjernice za upravna vijeća kako bi se analizirali nalazi Državnog ureda za reviziju iz 2022. godine.
No, do danas javnost nije obaviještena ni o jednom konkretnom koraku, što među bolničkim liječnicima izaziva sumnju da se ništa ne poduzima - ili da se sve događa iza zatvorenih vrata, bez uključivanja struke.
Revizija iz 2022. pokazala ozbiljne probleme
Revizijski nalazi iz 2022. otkrili su velika odstupanja između planiranih i realiziranih nabava. Bolnice su planirale postupke u vrijednosti 12.4 milijarde kuna, a realizirale ih u iznosu od samo 6.5 milijardi. Također, neke ustanove nisu ni dostavile izvješća, poput KBC-a Rijeka.
U nekim slučajevima, kao u Općoj bolnici "Dr. Josip Benčević" u Slavonskom Brodu, utvrđene su nepravilnosti u samim postupcima nabave, zbog čega je revizija dala uvjetno mišljenje.
Državni ured za reviziju dao je jasne preporuke: preciznije planirati, uskladiti se sa zakonima i voditi transparentne evidencije. No, ni to dosad nije donijelo sustavne promjene.
HUBOL traži konkretne odgovore i uključivanje liječnika
HUBOL poziva Ministarstvo zdravstva da se očituje o statusu revizije, objavi što je dosad poduzeto te uključi bolničke liječnike u cijeli proces. "Bez onih koji svakodnevno koriste opremu i materijale, nema ozbiljne reforme nabave", poručuju iz udruge.
"Transparentna i racionalna nabava temelj je zdravog zdravstvenog sustava. Ako želimo stvarne promjene, ne možemo si dopustiti da ova tema padne u drugi plan", zaključuje se u priopćenju.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati