Bugari u Britaniji osuđeni za špijuniranje za Rusiju. "Najveća istraga u 20 godina"

TROJE bugarskih državljana proglašeno je krivima za špijuniranje za Rusiju, a špijunsku operaciju provodili su iz pansiona u gradu Greath Yarmouthu na istoku Engleske.
Riječ je o laborantici Katrini Ivanovoj (33), kozmetičarki Vanyi Gaberovoj (30) i soboslikaru Tihomiru Ivanchevu (39). Grupa je dobila nadimak "Malci", prema likovima iz crtića Despicable me.
Obje žene bile su u vezi s Bizerom Dzhambazovim (43), koji je radio kao dostavljač medicinskih materijala, a vodio je terenske operacije špijunskog kruga. Špijunsku mrežu vodio je Orlin Roussev (46), bivši bankar koji je pokrenuo špijunsku operaciju iz pansiona s 33 sobe u Great Yarmouthu.
Austrijanca tražila Njemačka, pobjegao u Rusiju i otamo vodio operaciju
Kontakt špijunske mreže u Moskvi bio je Austrijanac Jan Marsalek (44), bivši operativni direktor velike financijske i tehnološke tvrtke Wirecard, koja je propala 2020. godine uslijed optužbi za prijevaru od 1.6 milijardi funti.
Svi optuženi su bugarski državljani s reguliranim statusom boravka u Ujedinjenom Kraljevstvu temeljem EU pravila, nakon višegodišnjeg života u zemlji.
Roussev i Dzhambazov priznali su krivnju za optužbe za špijunažu, dok su ostalo troje poricali krivnju. Marsaleka traže njemačke vlasti, a pobjegao je u Rusiju, odakle je navodno vodio špijunsku mrežu.
Našli im 80 tisuća poruka u aplikaciji Telegram
Špijunska mreža, koja je djelovala globalno između kolovoza 2020. i veljače 2023., otkrivena je nakon što je uhićenjem Rousseva i Dzhambazova u veljači 2023. godine pronađeno više od 80.000 poruka u aplikaciji Telegram.
Dvojac je koristio imena glumaca iz filmova o borilačkim vještinama – Roussev je bio Jackie Chan, a Dzhambazov Jean Claude Van Damme ili Mad Max.
Sky News piše da su koristili "sofisticiranu metodologiju", uključujući naprednu tehnologiju i lažne identitete, kako bi prikupila informacije i slike, koje su potom pretvarali u detaljna izvješća i slali ih u Moskvu.
Postavljali naljepnice u Beču i Berlinu protiv Ukrajine
Jedan od zadataka špijunske mreže bio je prikupljanje informacija o disidentima i istaknutim osobama koje su bile od interesa za Rusiju.
Među metama je bio i novinar Christo Grozev, koji radi za britansku istraživačku platformu Bellingcat i koji je identificirao agente optužene za trovanje dvostrukog agenta Sergeja Skripala novičokom u Salisburyju u ožujku 2018. godine. Marsalek je rekao da Vladimir Putin "ozbiljno mrzi" Grozeva i razmatrao je njegovo ubojstvo čekićem.
Špijunska mreža provodila je nadzor u Knightsbridgeu i Kensingtonu u Londonu, a čak su razmatrali korištenje drona kako bi prskali svinjsku krv po Veleposlanstvu Kazahstana u sklopu lažnog prosvjeda.
Jedna od provedenih operacija uključivala je postavljanje naljepnica u Beču i Berlinu s ciljem diskreditiranja Ukrajine, uključujući poruke krajnje desnice na židovskom muzeju.
Istražitelji našli hrpu SIM kartica, mobitela...
"Prikupljanjem informacija i prosljeđivanjem ruskoj državi, optuženi su, nema sumnje, dovodili mnoge živote u opasnost", rekla je tužiteljica Alison Morgan.
Zamjenik britanskog savjetnika za nacionalnu sigurnost Matthew Collins rekao je na suđenju da su Rusi nastojali "outsourcati" svoje tajne operacije kako bi ponovno stekli uporište u Britaniji nakon protjerivanja špijuna zbog trovanja Sergeja Skripala.
U jednoj poruci Marsalek je Roussevu napisao: "Uspješna operacija na britanskom tlu bila bi nevjerojatna nakon onog sa Skripalom."
Partnerica Rousseva platila je 220.000 funti za pansion Haydee u Prince's Roadu, u blizini obale u Great Yarmouthu. On je rekao da postaje Q, lik iz filmova o Jamesu Bondu, te je pansion nazvao svojim Indiana Jones skladištem.
Kad je policija upala u pansion u sklopu operacije nazvane Skirp, pronašli su veliku količinu tehničke opreme, uključujući 495 SIM kartica, 221 mobitel, 258 tvrdih diskova, 55 uređaja za video snimanje, 33 audio uređaja, 16 radija i 11 dronova.
Našli više od 90 kartica koje su glasile na 17 različitih imena
Policiji je trebalo osam dana da pretraži objekt, koji je bio prepun elektroničke opreme za nadzor, uključujući snimač vrijedan 120.000 funti namijenjen policijskoj upotrebi.
Velik dio opreme bio je prijenosna tehnologija za snimanje videa i zvuka, poput satova, kemijskih olovaka, kravata, sunčanih naočala, upaljača, privjesaka za ključeve i nakita.
Nađene su i 91 bankovna kartica na imena 17 osoba te 75 putovnica i identifikacijskih dokumenata na imena 55 osoba. "Riječ je o jednoj od najvećih špijunskih istraga u posljednjih 20 godina", rekao je zapovjednik Dominic Murphy, voditelj jedinice SO15 Scotland Yarda zadužene za prijetnje državi.
"Ovo je bila špijunaža gotovo industrijskog razmjera u korist ruske obavještajne službe, a mnoge njihove aktivnosti zadiru u samu srž sloboda i nacionalne sigurnosti koje ovdje u Ujedinjenom Kraljevstvu nastojimo zaštititi", rekao je Murphy.
Optuženi su zadržani u pritvoru do izricanja kazne, koje je zakazano između 7. i 12. svibnja.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati