Četvero Britanaca koji su srušili kip trgovca robljem oslobođeno krivnje
ČETVERO optuženih za izazivanje materijalne štete nakon rušenja kipa britanskog trgovca robljem Edwarda Colstona u Bristolu, u Engleskoj, tijekom prosvjeda u lipnju 2020., oslobođeno je krivnje u srijedu po odluci britanskog suda.
Trojica muškaraca i žena u dobi od 21 do 36 godina priznali su sudjelovanje u počinjenju djela, ali su nijekali njegovu nezakonitost i rekli da nisu krivi u tom predmetu bremenitom simbolima na tragu pokreta Crnački životi vrijede.
Na izlasku iz sudnice optužena Rhian Graham je zahvalila svim sudionicima prosvjeda u lipnju 2020. "u ime jednakosti". "Jedno sigurno znamo, Colston nas ne zastupa", rekla je, dodajući da je "sretna" zbog odluke suda.
Četvero optuženika nosilo je u sudnici majicu koju je osmislio ulični umjetnik Banksy, rođen u Bristolu, kako bi im pružio potporu.
Odvjetnik: Sramota je da uprava nije uklonila kip
Dana 7. lipnja 2020. taj kip koji je godinama bio predmet spora u Bristolu, na zapadu Engleske, srušen je i bačen u rijeku Avon, koja teče kroz taj grad, na prosvjedima nakon pogibije Georgea Floyda, crnca kojeg je u Sjedinjenim Državama krajem svibnja ubio policajac bijelac.
Šteta je procijenjena na gotovo 4700 eura.
"Istina je da optuženike nije trebalo kazneno goniti", rekao je Raj Chada, odvjetnik optuženog Jakea Skusea, "sramota je da bristolska gradska uprava nije uklonila kip trgovca robljem Edwarda Colstona koji je toliko vrijeđao stanovnike Bristola i da su zatim dopustili kazneni progon."
Colston prodao sto tisuća robova iz zapadne Afrike
Edward Colston se obogatio trgovinom robljem. Između 1672. i 1689. prodao je sto tisuća robova iz zapadne Afrike na Karibima i u Americi, a poslije je tim novcem financirao razvoj Bristola, zbog čega je dugo uživao ugled filantropa.
Pokret Crnački životi vrijede usmjerio je u Velikoj Britaniji pozornost na kolonijalnu prošlost zemlje.
Više istaknutih britanskih organizacija poput Engleske banke i Lloydsa, koji su osiguravali brodove kojima su se prevozili robovi, ispričali su se, a neke mjesne vlasti, poput londonskog Cityja, odlučile su ukloniti kipove povezane s ropstvom.
U Bristolu su preimenovane dvije škole i dvorana za priredbe koje su nosile Colstonovo ime.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati