Defense Express: SAD je 10 godina ispred Europe po pitanju obrambene industrije

EUROPSKE zemlje zaostaju za Sjedinjenim Američkim Državama u razvoju obrambene industrije za tri do deset godina u nekim područjima, naveo je Sergij Zgurets, direktor tvrtke Defense Express i suosnivač Konzorcija za obrambene informacije, za Ukrinform.
"Govori se o zaostatku od tri, pet pa čak i deset godina za američkim proizvođačima u osnovnim stvarima. Europa pokušava promijeniti pristup ponovnom naoružavanju", rekao je.
Prema stručnjaku, situacija bi se mogla promijeniti provedbom Bijele knjige o europskoj obrani - plana "Rearmament of Europe/Readiness 2030" koji je Europska komisija predstavila 19. ožujka. Dokument predviđa stvaranje paneuropskog tržišta obrambene opreme.
"Radi se o nizu područja u kojima moramo ojačati svoje sposobnosti (protuzračna obrana, raketna obrana, topništvo, umjetna inteligencija, logistika itd.), smanjiti ovisnost o Sjedinjenim Državama i pripremiti se za rat s Rusijom. Posebno bi Ukrajina trebala biti uključena u to. Važno je kako će se točno raspodijeliti milijarde eura", objasnio je Zgurets.
Izazov za Europu
Prema njegovim riječima, izazov za europske zemlje bit će pretvaranje sredstava u konkretne projekte. To je teško jer obrana do sada nije bila regulirana unutar EU-a, a planirani projekti trebali bi postati paneuropski, piše Ukrinform.
"Prethodno iskustvo takve suradnje nije bilo pozitivno. Nadajmo se da će EU izvući zaključke. Osim toga, uzet će u obzir ukrajinsko iskustvo i stvarnost na bojnom polju", rekao je stručnjak.
Zgurets je dodao da se može računati na pomoć u obliku streljiva i oklopnih vozila u bliskoj budućnosti. Sustavi protuzračne obrane bit će dostupni kasnije, dok se proizvodnja dronova planira uglavnom u suradnji s ukrajinskim proizvođačima.
"Bijela knjiga ima veliki odjeljak o bespilotnim letjelicama, uključujući financiranje ukrajinskih projekata i zajedničku proizvodnju. Ne žele kupovati kineske komponente", rekao je Zgurets.
Jaz između europskih i američkih proizvođača
Na okruglom stolu održanom 28. ožujka u Ukrajinskom kriznom medijskom centru, Zgurets je govorio o procjeni sposobnosti europskih zemalja da nadoknade jaz koji se stvorio između njih i američkih proizvođača.
Prema njegovim riječima, potrebno je deset godina da se zamijeni američka sudjelovanja u istraživanju svemira, do pet godina za sustave bespilotnog izviđanja te do deset godina za razvoj vlastitih dalekometnih raketa (preko 1000 km dometa). Za stvaranje sustava zapovijedanja i upravljanja europskim trupama bez američkih komponenti potrebno je tri do pet godina.
Kako prenosi Ukrinform, tijekom posebnog Europskog vijeća održanog 6. ožujka 2025., čelnici EU-a identificirali su strateške smjernice za jačanje europske obrane, izgradnju kapaciteta europske obrambene industrije te dogovorili potrebu značajnog povećanja izdvajanja za obranu na razini EU-a i nacionalnih država.
Europska komisija predstavila je 19. ožujka Bijelu knjigu o europskoj obrani - plan Readiness 2030 koji predviđa stvaranje uvjeta pod kojima će europske zemlje moći povećati izdvajanja za obranu na 3.5% BDP-a.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati