Europske burze treći dan u minusu nakon poruka čelnih ljudi Europske središnje banke
NA EUROPSKIM su burzama jutros cijene dionica pale, treći dan zaredom, jer su splasnula očekivanja da će Europska središnja banka ove godine agresivno smanjiti kamatne stope.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9:30 sati u minusu 1.2 posto, pa je zaronio na najnižu razinu u više od mjesec dana.
Pritom je londonski FTSE indeks skliznuo 1.32 posto, na 7.458 bodova, dok je frankfurtski DAX pao 0.91 posto, na 16.420 bodova, a pariški CAC 1.11 posto, na 7.316 bodova.
Pad indeksa treći dan zaredom nakon poruka niza dužnosnika Europske središnje banke
Pad indeksa treći dan zaredom posljedica je poruka niza dužnosnika Europske središnje banke da je još prerano za smanjenje kamatnih stopa, pa su oslabile špekulacije da bi ECB već u ožujku mogao početi smanjivati cijenu novca.
Još početkom tjedna očekivalo se da bi banka mogla početi smanjivati kamate već u ožujku, no sada se očekuje da bi to moglo biti u travnju.
I na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 9:30 sati u minusu 1.8 posto i skliznuo na novu najnižu razinu od polovice prosinca.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0.4 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 0.3 i 3.7 posto.
Ulagače je razočarao niz slabijih nego što se očekivalo makroekonomskih pokazatelja iz Kine.
U posljednjem lanjskom tromjesečju tamošnje je gospodarstvo poraslo 5.2 posto na godišnjoj razini, više nego u prethodnom tromjesečju, ali nešto manje nego što se očekivalo.
Premda je tako rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u cijeloj prošloj godini dosegnuo ciljanu razinu vlasti od 5 posto, ulagače su razočarali podaci o slabijem rastu domaće potrošnje nego što se očekivalo i oštrom padu cijena nekretnina, što pokazuje da se kriza na tržištu nekretnina ne smiruje.
Investicije su, pak, solidno porasle, a ponešto se oporavlja i industrijska proizvodnja.
„Danas objavljeni niz makroekonomskih pokazatelja upućuje na nejednako okruženje za rast, što ne nudi jamstvo da bi se oporavak gospodarstva mogao ubrzati”, kaže Jun Rong Yeap, strateg u tvrtki IG.
Loše je na azijska tržišta utjecao i jučerašnji pad Wall Streeta, gdje je Dow Jones oslabio 0.62 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0.37, a Nasdaq indeks 0.19 posto.
Nakon snažnog rasta cijena dionica krajem prošle godine, u novoj je godini na najvećoj svjetskoj burzi splasnuo optimizam jer su splasnule i nade u agresivno smanjenje kamata Feda.
Ulagači su se nadali da će središnja banka početi smanjivati kamate u ožujku, no sve je manje izgleda za to jer je inflacija i dalje relativno visoka, a gospodarstvo stabilno raste.
Nakon niza čelnika Feda, jučer je i guverner središnje banke Christopher Waller kazao da nema potrebe žuriti sa smanjenjem kamata, premda je sve sigurniji da je inflacija na putu prema Fedovoj ciljanoj razini od 2 posto.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati