FT: Putinov prijatelj radi na ponovnom pokretanju Sjevernog toka 2 uz potporu SAD-a

BIVŠI špijun i blizak prijatelj Vladimira Putina radi na ponovnom pokretanju ruskog plinovoda Sjeverni tok 2 prema Europi uz potporu američkih investitora. Ovaj dosad nezamisliv potez pokazuje razmjere približavanja američkog predsjednika Donalda Trumpa Moskvi, javlja The Financial Times.
Pregovori su zamisao Matthiasa Warniga, bivšeg časnika Stasija u Istočnoj Njemačkoj, koji je do 2023. godine vodio matičnu kompaniju Sjevernog toka 2 za ruskog plinskog giganta Gazprom, koji je blizak Kremlju.
Plan uključuje kontakt s Trumpovim ljudima
Warnigov plan uključuje kontakt s Trumpovim suradnicima preko američkih biznismena, a sve u okviru nastojanja da se prekine rat u Ukrajini uz produbljivanje gospodarskih veza između SAD-a i Rusije. Neki istaknuti ljudi iz Trumpove administracije svjesni su inicijative za angažiranjem američkih investitora i smatraju to nastojanjima da se obnove odnosi s Moskvom.
Iako je bilo nekoliko interesenata, jedan konzorcij američkih ulagača izradio je prijedlog sporazuma s Gazpromom nakon sankcija, prema jednoj osobi koja je izravno upoznata s razgovorima.
Visoki dužnosnici Europske unije postali su svjesni rasprave o Sjevernom toku 2 posljednjih tjedana. Čelnici nekoliko europskih zemalja zabrinuti su i razgovarali su o tome.
Jedan od dva plinovoda dignut u zrak
Jedan od dva plinovoda Sjevernog toka 2 dignut je u zrak u diverzantskim napadima u rujnu 2022. Tada su uništena i oba plinovoda starijeg sestrinskog projekta Sjeverni tok 1. Drugi plinovod Sjevernog toka 2, čiji je godišnji kapacitet od 27.5 milijardi kubičnih metara prirodnog plina, nije oštećen, ali nikada nije korišten.
Ovaj plan bi u teoriji omogućio SAD-u kontrolu nad opskrbom energijom u Europi iako su zemlje EU prekinule svoju ovisnost o ruskom plinu nakon invazije. Ali prepreke su znatne. To bi zahtijevalo da SAD ukine sankcije protiv Rusije, da Rusija ponovno počne prodavati plin te da Njemačka dopusti protok plina svim potencijalnim kupcima u Europi.
"SAD će poslati poruku da se u Rusiju sada može pouzdati jer su Amerikanci postali posrednici. Američki investitori ubirali bi novac ni za što", rekao je jedan bivši američki dužnosnik.
Razgovori se vode dok Trumpova administracija pokušava sklopiti mirovni sporazum kroz bilateralne razgovore s Rusijom, koji su isključili Europu i Ukrajinu. Europske zemlje, pak, strahuju da bi američki detant s Moskvom mogao ugroziti njihov kontinent. Trump je obećao dublju gospodarsku suradnju s Rusijom ako se postigne mirovni sporazum.
Putin spominjao ekonomske prednosti za SAD u slučaju nagodbe u Ukrajini
Ruski predsjednik Vladimir Putin govorio je o ekonomskim prednostima za SAD u slučaju nagodbe u Ukrajini, tvrdeći da je nekoliko kompanija već u kontaktu oko potencijalnih poslova.
Nord Stream 2 AG, matična tvrtka plinovoda sa sjedištem u Švicarskoj, dobila je izvanrednu odgodu stečajnog postupka u siječnju za najmanje četiri mjeseca. Prema sudskom dokumentu, vlasnik Sjevernog toka 2 Gazprom tvrdi da Trumpova administracija, kao i nedavni parlamentarni izbori u Njemačkoj "mogu imati značajne posljedice na okolnosti Sjevernog toka 2". Podnesak je ukazao na "složene geopolitičke odnose" i režim sankcija kao opravdanje za odgodu.
Warnig je za Financial Times rekao da nije bio uključen ni u kakve razgovore s bilo kojim američkim političarima ili biznismenima. Dmitrij Peskov, Putinov glasnogovornik, rekao je da nema informacija o bilo kakvim pregovorima u vezi s plinovodom. Gazprom je odbio komentirati.
Warnig postao Putinov prijatelj 90-ih
Warnig (69) kaže da je postao blizak Putinov prijatelj 90-ih godina nakon što je otvorio ured Dresdner Banka u St. Peterburgu, gdje je Putin vodio gradski odbor za vanjske odnose. Njih su se dvojica toliko zbližila da je Putin zamolio Warniga da smjesti njegove kćeri u svojoj kući u Rödermarku kada je njihova majka teško ozlijeđena u prometnoj nesreći.
Putin, koji tečno govori njemački, naučio je Warnigovu djecu skijati u Davosu i pozvao ga na očev sprovod, rekao je bivši službenik Stasija 2023. za Die Zeit. No, Warnig je nazvao Putinovu invaziju pogreškom i nakon toga podnio ostavku u upravama dviju energetskih kompanija kojima upravlja Kremlj.
Za Die Zeit je izjavio da je osobno apelirao na Putina da prekine invaziju i objasnio da je ruski predsjednik toliko izoliran da je on "jedina osoba koja mu još može nešto reći". Warnig je 2023. napustio Nord Stream 2 AG, kompaniju u ruskom vlasništvu koja upravlja plinovodom, ali je za Die Zeit rekao da je izvršni direktor Gazproma Aleksej Miller zajamčio da će pokriti njegove troškove dok pokušava spasiti ono što je ostalo.
Bidenova administracija ga sankcionirala
Administracija američkog predsjednika Joea Bidena sankcionirala je Warniga i Nord Stream 2 AG 2022. godine. Tadašnji dužnosnici pokazali su malo zanimanja za prijedlog o kupnji Sjevernog toka 2, koji je prošle godine iznio Stephen Lynch, američki poduzetnik s iskustvom poslovanja u Rusiji.
Otkako je Lynch prvi put iskazao interes, javili su se i drugi potencijalni ulagači. Jedna osoba koja je upoznata s Gazpromovim pregovorima kaže da se razgovaralo s drugim američkim konzorcijem, a ne s Lynchom.
Trump je kritizirao plinovod tijekom prvog predsjedničkog mandata. Sjeverni tok 2 postao je simbol za one koji su krivili Njemačku i Europu da se previše oslanjaju na ruski plin i pomažu u financiranju vojnog stroja Moskve. Ali neki Trumpovi suradnici sada smatraju plinovod, koji vodi od ruskog grada Viborga u Finskom zaljevu do Griefswalda na njemačkoj baltičkoj obali, strateškim sredstvom koje se može iskoristiti u mirovnim pregovorima u Ukrajini.
Složena vlasnička struktura Sjevernog toka 2 predstavlja ozbiljne prepreke svakom ulaganju. Sjeverni tok 2 je u 100-postotnom vlasništvu Gazproma. Ali pet europskih energetskih kompanija - Shell, Uniper, OMV, Engie i Wintershall - zajedno je osiguralo oko polovicu troškova izgradnje od 11 milijardi dolara. Svih pet europskih kompanija otpisalo je te dugove.
Njemačka 2022. zaustavila licenciranje Sjevernog toka 2
Njemačka vlada je 2022. zaustavila postupak licenciranja Sjevernog toka 2 i nikad nije izdala dokumentaciju potrebnu za rad.
Vlasništvo nad plinovodom bi u teoriji omogućilo američkim ulagačima kontrolu protoka ruskog plina u Europu, koja je ključno tržište za izvoz američkog ukapljenog prirodnog plina koji se tankerima prevozi preko Atlantika.
Ali bivši visoki američki dužnosnici i zapadni biznismeni s iskustvom ulaganja u Rusiju rekli su da samo potpisivanje sporazuma Trumpa i Putina neće biti dovoljno da se Sjeverni tok 2 pokrene.
"Ne mogu zamisliti da upravni odbor bilo koje velike američke korporacije odjednom podrži povratak na rusko tržište. I Rusi to znaju, vidjeli su te oscilacije u američkoj politici. Europa još uvijek podržava sankcije, a pristanak Njemačke na obnovu Sjevernog toka izazvao bi velike raskole", rekao je bivši visoki američki dužnosnik za FT.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati