Glavni grad Istočnog Timora u plamenu
DILI, glavni grad Istočnog Timora, i dalje je zahvaćen žestokim oružanim sukobima, usprkos dolasku 1000 australskih vojnika koji će biti prethodnica znatno većeg kontingenta mirovnih snaga koje uključuju Novi Zeland, Maleziju i Portugal.
Sukobi su otpočeli u utorak kada je oko 600 bivših vojnika na čelu s bojnikom Alfredom Reinom otpočelo napad na grad, ostvarivši tako prijetnju da će započeti rat ukoliko ih vlada predsjednika Xanana Gusmaoa ne vrati u službu iz koje su izbačeni zbog štrajka prije nekoliko mjeseci.
Borbe, ispočetka koncentrirane na područje oko vojarne u zapadnim predgrađima, tokom tjedna su se proširile na cijeli grad. Prema službenim statistikama, u njima je poginulo 23 ljudi.
Međutim, mnogi strahuju da će taj broj biti veći, jer u borbama se osim pobunjenika te redovne vojske (koja broji oko 1400 ljudi) sudjeluje sve više, uglavnom mladih, civila, organiziranih u bande naoružane praćkama, mačetama i toljagama. Mnogi od njih su krenuli u osvetnički pohod na kuće i trgovine ljudi za koje misle da osjećaju simpatije prema Reinou i njegovim ljudima.
Zbog toga je veliki dio Dilija u plamenu, a svim strancima je savjetovana evakuacija, s obzirom da im više nitko ne može garantirati sigurnost.
Istočni Timor je jedna od najmlađih, ali i najsiromašnijih zemalja na svijetu. Tu bivšu portugalsku koloniju, s većinski katoličkim stanovništvom, godine 1975. je nakon jednostranog proglašenja nezavisnosti napala i uz američki blagoslov nasilno anektirala susjedna Indonezija. Računa se da su indonežanska vojska i policija, suzbijajući pokret za nezavisnost, do 1999. godine u Istočnom Timoru ubili oko četvrt milijuna ljudi.
Indonezija se Istočnog Timora odrekla tek je na pritisak međunarodne javnosti te dozvolila održavanja referenduma o neovisnosti 1999. godine. Tri godine kasnije je Istočni Timor formalno priznat kao suverena i samostalna država.
Međutim, mlada država gotovo u potpunosti ovisi o pomoći stranih država, a uz siromaštvo je u posljednje vrijeme sve više muče i etnički sukobi. Mnogi od provladinih vojnika i milicija za nasilje optužuju bivše suradnike indonežanskog okupatora, odnosno kako iza svega prste ima Indonezija – velika, ali etnički miješana zemlja kojoj je jako stalo da nijedan od njenih otoka ne pođe primjerom Istočnog Timora. Tome u prilog ide i činjenica da je većina pobunjenih vojnika rodom iz zapadnog dijela države, koji se graniči s indonežanskim Zapadnim Timorom.
Na današnjoj pres-konferenciji, koja je kasnila sat vremena zbog obližnjeg sukoba australskih vojnika s lokalnom milicijom, premijer Mari Alkatiri je iznio špekulaciju da bi sukobi mogli biti dio "plana za državni udar". Iz toga su neki izvukli zaključke da se nasilje može objasniti i raskolom između Alkatirija i predsjednika Gusmaoa.
D.A.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati