Gradnja HE Lešće na Dobri uzrokovat će izumiranje endema i biološku katastrofu
IZGRADNJA hidroelektrane je započela, a dijelovi kanjona Dobre već su sada nepovratno uništeni. U tijeku je izgradnja tunela kojim će rijeka biti preusmjerena za vrijeme trajanja gradnje brane.
Tunel kojim će Dobra biti preusmjerena za vrijeme izgradnje brane
"Pregradnja rijeke branom uzrokovat će katastrofu za floru i faunu rijeke Dobre kojima je ona izuzetno bogata.", rekla je Irma Popović, biologinja iz Zelene akcije.
Donja Dobra (dio koji ponovno izvire 5 km od Ogulina nakon što Gornja Dobra ponire u središtu grada ) stanište je endema čovječje ribice i ogulinske špiljske spužvice, jedine podzemne slatkovodne spužve na svijetu. Ona je i jedno od posljednjih mrijestilišta ribe mladice u Europi. Osim nabrojanih, u Dobri živi još pregršt vrsta zaštićenih hrvatskim i međunarodnim zakonskim odredbama. Česte promjene temperature i razine vodostaja još će više ugroziti živi svijet u rijeci.
Uzvodno od brane bit će potopljen kanjon rijeke što će uzokovati rast razine podzemnih voda, a to znači češće poplave. Nizvodno je razina podzemnih voda snižena, presušuju bunari i poljoprivredne površine. Je li sve to vrijedno proizvodnje tek 1% ukupne potrošnje struje u Hrvatskoj koliki bi trebao biti kapacitet HE Lešće?
Kanjon Dobre koji će biti potopljen izgradnjom HE Lešće Iznos koji je HEP kao troškve izgradnje iznio u javnost je 65 milijuna eura. Međutim, Zelena akcija upozorava da taj iznos nije konačan. Kanjon rijeke Dobre smješten je na izrazito vodopropusnim geološkom naslagama, i zato će se tijekom gradnje stalno nailaziti na nove rupe u kršu što će iziskivati dodatne troškove. HEP je lokaciju elektrane smjestio u kanjon Dobre jer uži kanjon znači gradnju uže brane.
Međutim, ovakav teren zahtijeva i detaljnu geološku procjenu. Brane na vapnencu su vrlo nepouzdane i vjerojatnost problema pri postavljanju temelja brane i zadržavanju vode unutar akumulacije vrlo je velika. Ako se brana i izgradi, teren na kojem je izgrađena iziskivat će stalna financijska ulaganja što dovodi u pitanje dugoročnu isplativost projekta.
Početak izgradnje brane bez svih potrebnih građevinskih dozvola
"Rijeka Dobra još je neistražena i zasigurno skriva mnoge još neotkrivene vrste. Jedna vrsta rakova otkrivena je prije mjesec dana upravo u Dobri.", rekao je Krešimir Žganec sa Zavoda za zoologiju Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu.
Ekolozi su iz medija saznali da HE Lešće nema građevinsku dozvolu za alternativni način opskrbe Duge Rese pitkom vodom u slučaju havarije. Početkom 2006. Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave poništila je HEP-ov natječaj za izvođača radova jer su ponude Končara i Ingre ocijenjene kao nepotpune. Uz sve ovo, postavlja se pitanje kako su pripremni radovi počeli, nastavili se te i danas traju.
Na pitanje što lokalno stanovništvo misli o HEP-ovom projektu, Dejan Mihelić iz ogulinskog rafting kluba Riječni jahač rekao je: "Lokalno stanovništvo ne slaže se s gradnjom elektrane. Ovdje na Dobri nalazi se jedna od najpoznatijih hrvatskih raftinških trasa. Zbog podizanja razine rijeke uzvodno od elektrane oko 13 km trase bit će uništeno, a ostat će tek nešto manje od 2 km. Svaki pokušaj procvata turizma u tom kraju s gradnjom elektane pada u vodu."
S ulaskom u Europsku uniju planirana je i privatizacija HEP-a koji je danas u većinskom državnom vlasništvu. Republika Hrvatska tako sada gradi elektranu na zaštićenom području čiji će vlasnik postati privatnik koji će moći nametnuti svoje uvjete.
Zelena akcija obratila se Ministarstvu kulture, Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, HEP-u, Državnom zavodu za zaštitu prirode i Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva. Odgovor su dobili jedino od posljednjih koji su im rekli da treba provoditi istraživanja u vezi s alternativnim izvorima energije, ali i da je projekt HE Lešće vrlo važan.
Slijedeći korak koji namjeravaju poduzeti je upoznavanje Europske komisije s ovim slučajem i prijavljivanje građevinskoj inspekciji HEP-a.
Prijedlozi Zelene akcije su smanjenje gubitaka struje osuvremenjivanjem sustava proizvodnje i distribucije struje, pravljenje sveobuhvatne analize mogućih alternativnih opcija za dobivanje struje te provedba mjera za ublažavanje od posljedica gradnje elektrane.
Stablo srušeno u odronu tla uzokovanim HEP-ovim radovima
Rijeka Dobra
Vlasta Šolc

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati