Ilegalna preprodaja antikviteta cvjeta na hrvatskim on-line aukcijama
INDIANA JONES poznati je filmski junak, arheolog i lovac na blago čije avanture fasciniraju gledatelje širom svijeta. No, u Hrvatskoj je također veliki broj sličnih "Jonesa", koji se daleko od svijetla reflektora i na ne tako uzbudljiv način žive od arheoloških iskopina i ilegalne prodaje na internetu. Naime, u Hrvatskoj, kao i u zemljama regije jednostavno cvate posao s prodajom predmeta koji nestaju s arheoloških iskopina, a u cijeloj priči, kako smo otkrili, gotovo potpuno je nemoćno Ministarstvo kulture kao i policija.
Prodajem "mamutov zub"
No, policija je prilično nemoćna u mnogim slučajevima, kao i ministarstvo kulture čije službe alarmiraju MUP, a Indiana Jonesima iz naših krajeva nešto posebno ne predstavlja niti postojeći Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara u kojem stoji kako je prodaja predmeta koja spadaju pod kulturna dobra ( kao što su amfore i arheološke iskopine) dozvoljene samo uz posjedovanje rješenja o evidenciji u nadležnom konzervatorskom odjelu.
Njemačka zgrožena
Na internetskim stranicama kraj izloženih primjeraka nigdje ne stoji kako se posjeduju rješenja, a zbilja ne možemo se ni sjetiti neke nedavne akcije MUP-a koja je rezultirala uhićenjima ljudi koji su otimali predmete s arheoloških nalazišta. Također ni kupce, koji kupuju amfore za sitan novac, a mnogi tek da bi u njima držali kišobrane, ne zanima porijeklo istih.
Primjerice, samo u Jadranu godišnje legalno i ilegalno zaroni oko 150.000 ronilaca, i to samo ako se zaroni jednom na dan, a ta je brojka u stvarnosti vjerojatno i veća, što znači da se u Jadranu godišnje napravi najmanje 1,5 milijuna zarona, a mnoge od njih umjesto podmorskih ljepota zanimaju upravo potopljeni brodovi, amfore i nakiti iz davnih vremena.
Početkom ove godine njemački arheolozi procijenili su kako je na njihovo tržište stiglo više tisuća novčića iz rimskog vremena i drugih predmeta iz arheoloških nalazišta s područja Hrvatske, Srbije i BiH, koje je ilegalno uneseno i prodato u raznim državama. Uostalom da je situacija izmakla kontroli svjedoči i slučaj s kraja prošle godine kada se u Njemačkoj javno oglašavala prodaja jadranskih amfora iz doba antike! Naravno, bez papira i dokumentacije.
Amfore po kunu-dvije kao držači za kišobrane
Ministarstvo kulture koje je u posljednje vrijeme dosta ulagalo u zaštitu arheoloških iskopina te posebice onih podmorskih kaže kako je u većini tih on-line aukcija nemoćno.
"Intenziviranjem i povećavanjem broja umjetnina koje se pojavljuju na internetu, nepostojanje adekvatne zakonske regulative na svjetskoj razini, kratko vrijeme tijekom kojeg se umjetnine nude na prodaju, a time i ograničeno vrijeme za provjeru porijekla, čine ovu zadaću izuzetno složenom", rečeno nam je iz kabineta Ministra kulture Boža Biškupića u kojem priznaju kako je u posljednje vrijeme popularizacijom interneta, kao i online aukcija izuzetno teško pratiti problem prodaje umjetnina, ali i kulturnih dobara.
Ne znaju da znaju
Redakcija Indexa ponudila je Ministarstvu kulture nekoliko linkova na kojima je oglašavana sumnjiva prodaja arheoloških iskopina no iznenadio nas je odgovor u kojem stoji kako su već upoznati s tim slučajevima.
"Ministarstvo kulture, Uprava za zaštitu kulturne baštine upoznata je sa stranicama koje ste naveli kao i drugima koje su dostupne na Internetu. Redovito se prate i pregledavaju predmeti ponuđeni na prodaju na Internetu. Odjel organiziranog kriminaliteta pri Ministarstvu unutarnjih poslova s kojima se u dogovoru poduzimaju određene radnje", navodi se odgovoru ministarstva kulture.
Četiri do pet puta godišnje MUP provjerava sumnjive prodavače
"Bilo je takvih slučajeva o kojima govorite, no zbilja ne mogu govoriti o nekakvom intenzitetu. Naime, što se antikviteta tiče u posljednjih godinu dana imali smo četiri do pet upita MUP-a o prodavačima istih", kaže Lebinac koji u skladu s poslovnim politikom svoje internet stranice, nije htio otkriti za Index, odnosno medije o kojim se slučajevima radilo.
O kojem se intenzitetu radi prosudite sami. Aukcije.hr trenutno imaju više od 65 tisuća predmeta na prodaji a toga je više od tri tisuće antikviteta. Koliko je dovoljno tek četiri do pet provjera godišnje, ostaje pitanje?
Ilko Ćimić
Foto:divingcentercavtat.hr,Screenshot (aukcije.hr,kupiprodaj.net)

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati