Još uvijek nema svjedoka protiv osuđenih Hrvata u Zambiji. Sutra bi mogli na slobodu?
SUTRA će se u Ndoli održati još jedno ročište za osmero Hrvata koji su već šest mjeseci zatočeni u Zambiji zbog optužbi za trgovanje djecom. Prošlotjedna ročišta prebačena su na ovaj tjedan, a nakon što je propalo ročište održano u srijedu, postoji mogućnost da osmero optuženih Hrvata sutra bude oslobođeno.
Naime, prema dostupnim informacijama, sutkinja Visokog suda u Ndoli rekla je da više neće tolerirati to što tužiteljstvo ne može osigurati dolazak svojih svjedoka, već bi se trebali izdati uhidbeni nalozi, a, prema riječima sutkinje, daljnjih odgoda nakon petka neće biti.
Ako tužiteljstvo ne uspije dokazati optužbe, sud ih može odmah odbaciti a da se obrana uopće ne prezentira, što bi značilo da su parovi iz Hrvatske u tom su slučaju automatski slobodni.
Ipak, hrvatski odvjetnici upozoravaju da je kazneni zakon u Zambiji u potpunosti drugačiji u odnosu na hrvatski ili bilo koji europski pa je stoga potrebno biti vrlo oprezan pri donošenju bilo kakvih zaključaka prije sutrašnjeg okončanja ročišta.
Optužnica protiv osmero Hrvata je poprilično klimava, Pernar otpao s liste svjedoka, ne znaju se detalji
Podsjetimo, osmero Hrvata zambijski je sud već jednom oslobodio u veljači, ali ih je policija ponovno uhitila u zračnoj luci i vratila u pritvor te je sud ponovno podigao optužnicu protiv njih. Razlog tomu bila je anonimna prijava koja je došla iz Hrvatske.
Nedugo nakon toga na društvenim se mrežama javnosti obratio Ivan Pernar koji je sam zatražio da bude svjedok protiv osmero Hrvata u Zambiji. U međuvremenu je i on otišao u Zambiju te je nakon nekoliko tjedana objavio dokument u kojem piše da će svjedočiti protiv Hrvata zatvorenih u Zambiji pod optužbom za krijumčarenje djece iz Konga.
Iako je svakodnevno svoje pratitelje izvještavao o situaciji u Zambiji, govorio da ima dokaze protiv osmero optuženih Hrvata te da ih jedva čeka pokazati zambijskim sucima, Pernar se zadnjih dana povukao s tom temom iz javnosti pa je postalo izvjesno da na koncu neće biti svjedok na sudu.
U srijedu je na Telegramu objavio dokument s popisom svjedoka na čijem je posljednjem mjestu bilo i njegovo ime. U međuvremenu je objavio tekst da u kojem je tvrdio da je obrisan s popisa svjedoka, a na koncu je te objave obrisao, prenijeli su mediji.
Nakon ročišta prošli tjedan pokazalo se da je optužnica protiv Hrvata zapravo dosta klimava, a svjedoci koji su se pojavili svjedočili su u njihovu korist, pa se tako od imigracijske službenice doznalo da su djeca iz Konga u Zambiju ušla s hrvatskim dokumentima i u pratnji diplomata DR Konga.
Profesorica prava: Teško je reći kakav će biti sutrašnji ishod jer su zambijski i hrvatski pravosudni sustav izrazito različiti
Razgovarali smo sa Sanjom Barić, profesoricom s Katedre za Ustavno pravo na Pravnom fakultetu u Rijeci koja nam je pojasnila različitosti između hrvatskog i zambijskog pravnog sustava, zbog kojih je, kako tvrdi, teško reći kako bi sutra moglo biti zaključeno ročište u Ndoli.
“Predmet u Zambiji je predmet pravosuđa države Zambije. Mi tu nemamo što pravno komentirati jer se radi o kaznenom pravu druge države koja slijedi tradiciju Commo lawa, a ne Kontinentalnu europsku pravnu tradiciju kojoj mi pripadamo.
To u prijevodu znači da imaju drugačija rješenja, postavke i pristup. Mi ne možemo iz pozicije hrvatskog prava, posebno kaznenog, komentirati njihov kazneni postupak i procedure. Tu je i činjenica da nismo u potpunosti svjesni kako funkcionira njihova država.
Ono što sa sigurnošću znamo je da je zambijski pravni sustav izričito različit uključujući i njegova načela. Uz to, praksa se razlikuje od države do države. Naime, čak i da dobro poznajete hrvatski ili talijanski ili neki drugi sustav, sasvim je drugačije kako oni funkcioniraju u praksi.
Naime, zambijski i hrvatski sustav na papiru se drastično razlikuju, a kamoli tek u praksi pa tako svako komentiranje može biti kontraproduktivno jer se može nekoga uvrijediti, naštetiti postupku ili naprosto dezinformirati javnost. Zato je potrebno pričekati kraj postupka”, rekla nam je.
“Moguće je očekivati puštanje na slobodu u slučaju nepojavljivanja svjedoka”
Pitamo ju koliko je takav, potpuno drugačiji pravni sustav, zadao problema obrani.
“Naravno da je. Dosta problema donosi sama potreba prevođenja i nalaženje odvjetnika, ali smatram da je Hrvatska pružila pomoć koju je mogla. Moramo imati na umu da država ipak ima ograničene mogućnosti djelovanja izvan Europske unije, tim više zato što se radi o drugoj suverenoj državi, a u konačnici i zbog relativne snage države u njihovim međusobnim odnosima.
Ako ćemo biti cinični, možemo biti sigurni da bi jedan SAD ili Njemačka imali na raspolaganju puno više sredstava nego što ih ima Hrvatska u ovoj situaciju”, kaže.
Kratko se osvrnula i na Pernarovo uključenje u cijeli ovaj proces.
“Postupke i ponašanja koja su stvarno izvan svake zdrave pameti nema potrebe komentirati. Ovo je isključivo pravno pitanje, mi možemo o tome diskutirati i imati svoje mišljenje, ali na kraju će cijeli slučaj riješiti zambijski pravni sustav”, kaže.
Pitamo ju je li moguće, u slučaju da tužitelji sutra ne dovedu nijednog svjedoka, očekivati puštanje na slobodu osmero Hrvata.
Da, prema onome što mi znamo, moguće je. Koliko mi znamo njihov pravni sustav, moguće je jer imamo određene naznake da je jedno sustav, a drugo praksa. Ta praksa je nama, u najmanju ruku, potpuno nepoznata”, zaključuje prof. dr. sc. Sanja Barić.
Uhićeni Hrvati nalaze se u vrlo teškoj situaciji
Četvero hrvatskih parova je koncem prošle godine otputovalo u Zambiju kako bi posvojili djecu iz DR Konga. Prethodno su djeci u Hrvatskoj izdani hrvatski dokumenti, a sudovi u Zlataru i Varaždinu potvrdili su odluke o posvojenju.
Ipak, uhićeni su početkom prosinca u zračnoj luci u Ndoli u trenutku napuštanja Zambije. Naime, upravo se kroz Zambiju preuzimaju djeca s obzirom na kaotično i vrlo opasno stanje u DR Kongu.
Gotovo dva mjeseca proveli su u zatvoru, a od konca siječnja brane se sa slobode. Izvor iz obitelji jednog od uhićenih za Index je nedavno izjavio da se nalaze u vrlo teškoj situaciji.
Za vrijeme trajanja ovog procesa koji se otegnuo na šest mjeseci i pitanje je hoće li sutra biti okončan, konstantno se postavljalo pitanje što je s djecom. Ovih dana je N1 neslužbeno doznao da su djeca smještena u nekoj vrsti maloljetničkog zatvora jer ne postoje domovi za nezbrinutu djecu.
Naknadno je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova izvijestilo da su djecu iz DR Konga koju su četiri hrvatska para namjeravala posvojiti preuzele su zambijske službe socijalne skrbi te da su na sigurnom i da imaju dobre uvjete. Radi se o djeci između jedne i pol do četiri godine starosti.