91-godišnjeg Boljkovca priveli specijalci: Dobio jednomjesečni pritvor pa prevezen u Remetinec
Foto: Robert Fajt, Srđan Vrančić / Cropix
PRVI hrvatski ministar unutarnjih poslova Josip Boljkovac priveden je jutros zbog ratnog zločina iz svibnja 1945. godine. Boljkovac je uhićen rano jutros u Karlovcu pod sumnjom da je počinio ratni zločin protiv civilnog stanovišta u Dugoj Resi.
Istražna sutkinja Županijskog suda u Zagrebu nakon saslušanja Boljkovcu je odredila jednomjesečni pritvor zbog "osobito teških okolnosti kaznenog djela". Kako je kazao njegov odvjetnik Anto Nobilo nakon izlaska iz suda, pritvor je predložen zbog načina izvršenja i značaja djela za koje ga terete.
Boljkovac tvrdi da nije zapovijedao jedinicom koja je ubila civile
Boljkovac je negirao da je kriv za likvidaciju 21 civila u svibnju 1945. na lokaciji Vidanka-Curak, dodavši kako ne poznaje ljude koji su ubijali te da su postojale dvije zapovjedne linije. Tvrdi također da nije zapovijedao Okružnom Oznom kako se to u istražnom zahtjevu tvrdi.
"Boljkovcu su predočene sumnje protiv njega - da je kao povjerenik Okružne Ozne u Karlovcu zapovijedao prvom brigadom KNOJ-a, da je ta jedinica uhitila i strijeljala desetak civila suradnika ustaškog pokreta. Boljkovac je rekao da nije kriv za to djelo, da ne poznaje te ljude ni okolnosti pod kojim se taj zločin dogodio i, ono najvažnije, da tada nije radio u Okružnoj Ozni, već u Kotarskoj Ozni koja nije imala zapovjednu moć nad jedinicama KNOJ-a", kazao nam je Nobilo dodavši kako će čim primi odluku o pritvoru na istu uložiti žalbu obzirom da se radi o starom i teškom čovjeku sa srčanim problemima koji pije čitav niz lijekova.
"Demonstracija sile prilikom uhićenja bila je neprimjerena. Njegovu kuću okružili su naoružani specijalci maskirani fantomkama, a ne vidim koji su to problemi mogli biti kada se uhićuje starca od 91 godinu, koji može hodati samo uz upotrebu dvije štake", komentirao je Nobilo.
Odvjetniku je liječnice opće prakse poslala i spisak bolesti od kojih Boljkovac boluje nakon čega će Nobilo tražiti od istražne sutkinje da to dostavi upravi zatvora.
Uhićenje je politička predstava za javnost HDZ-ovog ministra policija Tomislava Karamarka, zaključio je o svemu Nobilo. Nakon određivanja pritvora Boljkovac je prevezen u zatvor u Remetincu.
Nobila je poziv o svemu zatekao na aerodromu. "Vjerojatno se radi o ratnom zločinu, ali sve ću saznati kada stignem do kuće", rekao je za Index Nobilo koji će uz svog klijenta prisustvovati pretresu kuće.
Nobilo je kasnije kazao kako je ovo sramota te da je očito da je počela bitka za HDZ. Boljkovac je prevezen na Županijski sud u Zagrebu.
Kako doznaje KAportal, Boljkovčeva kuća u Vukovoj Gorici pod opsadom je specijalne policije, a neki pripadnici imaju i fantomke na glavama.
Policija: Boljkovac je naredio ubijanje civilnog stanovništva
MUP je iza 13 sati priopćio kako su policijski službenici Ravnateljstva policije u koordinaciji s nadležnim Županijskim državnim odvjetništvom u Karlovcu i Zagrebu dovršili kriminalističko istraživanje koje je započeto 1998. godine provedbom istražne radnje ekshumacije posmrtnih ostataka žrtava iz Drugog svjetskog rata iz pronađenih zajedničkih grobnica na širem području grada Karlovca, a završeno njihovom identifikacijom.
Tijekom kriminalističkog istraživanja utvrđena je osnovana sumnja da je 91-godišnjak počinio kazneno djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva, opisan u članku 120. st. 1. OKZRH (Osnovnog kaznenog zakona Republike Hrvatske), jer je kršeći pravila međunarodnog prava u svibnju 1945. godine na području Duge Rese naredio ubijanje civilnog stanovništva.
Osumnjičeni je kao šef Povjerenstva OZN-e za kotar Karlovac, zapovjedio da se bez stvarnog razloga uhiti i pod optužbama da su surađivali s ustaškim vlastima, u zatvor Povjerenstva OZN-e za kotar Karlovac u Dugoj Resi, dovede veći broj civila s područja Duge Rese i okolnih mjesta. Po njegovoj zapovjedi, pripadnici podređene mu 3. čete 1. hrvatske brigade KNOJ-a, hicima iz vatrenog oružja na lokaciji Vidanka-Curak, usmrtili su sedam osoba čiji identitet je tijekom kriminalističkog istraživanja utvrđen i još 14 drugih za sada nepoznatih osoba.
Osumnjičeni će tijekom dana, uz kaznenu prijavu, biti doveden u Istražni centar Županijskog suda u Zagrebu.
Već mjesecima se piše o slučaju
Još ovoga ljeta pisalo se kako Boljkovcu slijedi uhićenje zbog navodnih smaknuća ustaša i domobrana u logoru Dubovac nakon Drugog svjetskog rata, no on je to cijelo vrijeme demantirao govoreći kako ne zna ništa o događajima u logoru. "Nije se ni pitati moglo što se tamo događa, nije bilo pametno. Bila su to takva vremena", govorio je. Rekao je i da je njegovo eventualno uhićenje pokušaj aktualne vlasti da skrene fokus s mnogo važnijih problema u Hrvatskoj. Onda bi se, naglasio je Boljkovac u kolovozu u razgovoru za Dnevnik HTV-a, govorilo manje o tome što su sve pokrali, dodavši da je Hrvatska od ove vlasti uništena, pokradena i da nema industrije.
(Na slici: Boljkovčev sin, Matija (nekad Jugoslav)
Mesić: Uhićen je domoljub, antifašist i prvi ministar policije
"Vijest o uhićenju Josipa Boljkovca, hrvatskog domoljuba, dokazanog antifašiste i prvog ministra unutarnjih poslova Republike Hrvatske nije me pretjerano iznenadila, jer je aktualni ministar unutarnjih poslova u više navrata davao izjave koje nisu ostavljale prostora sumnji u kojem će se smjeru kretati njegove aktivnosti", ističe bivši predsjednik Stjepan Mesić u komentaru današnjeg uhićenja Boljkovca. Naime, poznato je kako je krajem kolovoza Mesić posjetio današnjeg uhićenika izražavajući mu potporu nakon optužbi za zločine počinjene nakon II. svjetskog rata.
"S druge strane, ta me informacija ipak u neku ruku šokirala, jer pokazuje do koje su mjere spremne ići snage koje nameću obračun s antifašistima pod krinkom razjašnjavanja onoga što zovu komunističkim zločinima", navodi Mesić u današnjoj izjavi dodajući kako ne zna s kojim i kakvim podacima raspolaže policija, pa o tome ne može ni suditi. No, teško se oteti dojmu, smatra Mesić, da je riječ o dvojbenoj objektivnosti Tomislava Karamarka. Naime, Mesić podsjeća na Karamarkovu izjavu da ga vrijeđa ako mu se kaže da je antifašista kao i da je u njegovo vrijeme u zgradi Ministarstva uklonjena ploča s imenima poginulih u borbama s tzv. križarima – ustaškim terorističkim skupinama – nakon Drugog svjetskog rata.
(Na slici: Boljkovčeva kuća)
Skretanje pažnje s kriminalnih afera HDZ-a
"Uvijek sam zagovarao stvaranje pravne države i borio se za njezino djelovanje. To mogu ponoviti i sada, s time da moram dodati kako se bojim da je ovdje manje na djelu država, a više vladajuća stranka koja gotovo očajničkim potezima nastoji skrenuti pozornost javnosti s kriminalnih afera što je potresaju", smatra Mesić naglašavajući kako bi Hrvatska na pragu ulaska u Europsku uniju morala biti dovoljno zrela i jaka da – s jedne strane – beziznimno osigura privođenje pravdi svakoga tko je ikada počinio ratni zločin, ali i da se najenergičnije odupre svim pokušajima da se kroz odgovornost za ratne zločine provode obračuni s ljudima koji su po bilo kojem kriteriju nepoćudni aktualnoj vlasti.
(Na slici: maskirani policajac)

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati