Kako je osuđeni Zoran Mamić uopće mogao otići u BiH i što ako se ne vrati?
ZORAN MAMIĆ, bivši trener Dinama, koji je pravomoćno osuđen na četiri godine i osam mjeseci zatvora zbog izvlačenja novca iz zagrebačkog kluba, otputovao je danas iz Hrvatske u BiH, potvrđeno je Indexu.
>> Zoran Mamić napustio Hrvatsku, otišao u BiH
Izvor blizak Mamiću kazao je Indexu da se sutra planira vratiti. Isto tvrde i njegovi odvjetnici. Mamić je bio jutros na suđenju u Osijeku, nakon čega je otišao posjetiti brata Zdravka u BiH te će se sutra vratiti u Hrvatsku, tvrdi izvor blizak Mamiću.
Što ako Zoran Mamić ostane u BiH?
No, što ako se ipak ne vrati? Odvjetnik Branko Šerić je za Index objasnio proceduru koja bi se odvila u tom slučaju.
"U slučaju da se ne vrati, Mamić će dobiti poziv da se vrati na izdržavanje kazne zatvora. Ako se ne odazove, za njim će biti raspisana tjeralica", kaže Šerić.
Nakon toga sve ovisi o tome ima li Zoran Mamić BiH državljanstvo, kaže.
"Ako nema državljanstvo BiH, onda će ga izručiti. Ako ga ima, onda će se dogoditi takva procedura da će ga tamo riješiti slobode, odvesti kod nadležnog suca koji će određivati je li Mamić državljanin BiH. Ako utvrdi da je, onda sudac neće dozvoliti izručenje Hrvatskoj", kaže Šerić.
Mate Matić, bivši odvjetnik Zdravka Mamić, jučer je na HRT-u potvrdio da Zoran Mamić ima BiH državljanstvo.
"Zdravko Mamić i Zoran Mamić bosanski su državljani, prema tome oni odlučuju gdje žele izdržavati kaznu. Oni će zatražiti da se predmet dostavi u BiH. Tamo će se pogledati je li to djelo kažnjivo prema njihovim propisima. Iza toga će vidjeti je li ta kazna, koja je ovdje određena, adekvatna. Ja sam uvjeren da će se ona bitno smanjiti, jer je treba bitno smanjiti, jer je ova sankcija koja je ovdje donesena rezultat nečega drugoga, a ne pravosuđa ili pravice", rekao je Matić.
Postoji više mogućih scenarija
U slučaju da se utvrdi da ima državljanstvo, dogodit će se ista situacija kao i u slučaju njegovog brata, Zdravka Mamića, kaže odvjetnik Branko Šerić.
"Nakon što Hrvatska zatraži priznavanje naše presude, BiH može priznati presudu, može organizirati raspravu i održati suđenje u BiH i izreći kaznu, a može postupiti kao i u slučaju Zdravka Mamića i zaključiti da to kod njih nije kazneno djelo. Ova zadnja opcija znači da ga ne bi izručili. Dakle, postoji više mogućnosti. Hoće li doći do toga, ostaje da vidimo", rekao je Šerić.
Bez obzira na to koja bi se od ovih opcija dogodila u slučaju da Zoran Mamić ostane u BiH, Hrvatska ne mora prihvatiti odluku suda u BiH.
"Hrvatska ne mora prihvatiti odluke suda u BiH"
"Hrvatska ne treba prihvatiti odluku da sud u BiH odredi manju kaznu, kao i u slučaju da tamo bude oslobođen. Hrvatska može i dalje inzistirati na svojoj presudi i svojoj kazni", kaže.
U slučaju da Mamić u BiH odsluži manju kaznu, Hrvatska može tražiti da nakon toga u Hrvatskoj odsluži ostatak kazne.
"Vjerojatno i on ima BiH državljanstvo, poput brata. Vidjet ćemo što će se dogoditi", rekao je Branko Šerić.
Mamić i dalje može slobodno putovati
Za putovanje Mamić nije imao nikakvih zapreka budući da je, unatoč pravomoćnoj presudi, još uvijek slobodan čovjek koji čeka da ga pozove sudac radi izvršenja kazne. Kako se to još nije dogodilo, Mamić može slobodno putovati i nema obavezu prema hrvatskom pravosuđu.
"Nije bilo mogućnosti da se donesu mjere opreza, da ne može napustiti adresu prebivališta ili slično. Takva ograničenja se donose samo kad postoje uvjeti za pritvor", rekao je Šerić.
Više godina se govori o promjeni zakona, ali do nje još nije došlo, kaže Branko Šerić i dodaje da bi to bilo mnogo jednostavnije riješiti kad bi se suđenja događala dan za danom, bez odgoda.
Da je Mamić osuđen na pet godina zatvora, morao bi odmah na izvršavanje kazne.
Nakon presude je rekao da će odslužiti kaznu
Podsjetimo, Vrhovni sud potvrdio je prošli tjedan nepravomoćnu osuđujuću presudu protiv Zdravka i Zorana Mamića te bivšeg direktora Dinama Damira Vrbanovića. Zdravko Mamić je tako i pravomoćno osuđen na šest i pol godina zatvora, a njegov brat Zoran Mamić na četiri godine i osam mjeseci zatvora.
Nakon presuda Zoran Mamić je dao ostavku na mjesto trenera Dinama, a kasnije je za RTL kazao da će odslužiti kaznu na koju je osuđen.
"Presuda je bila nepravomoćna, ali otkako je postala pravomoćna naglašavam da se i dalje ne osjećam krivim, poštujem tu odluku i učinit ću sve što moram. Sad slijedi pravna borba i čekamo daljnje odluke. Kako odluče, tako će biti", rekao je Mamić za RTL pa dodao:
"S obitelji ću analizirati odlazak u zatvor i vidjeti postoji li mogućnost odgode jer imam dijete od godinu dana. U načelu sam spreman to što prije riješiti. Imat ću 50 godina, odradit ću tu kaznu i nakon toga želim normalno živjeti."
Odvjetnik mu preporučio da kaznu odsluži u BiH
Na pitanje može li Zoran Mamić i nakon presude neometano prelaziti granicu, odvjetnik Mate Matić je za HRT odgovorio: "Uvijek. Zoran Mamić nema nikakvih zapreka."
Ako i on poželi svoju kaznu odslužiti u BiH, isto to može učiniti, rekao je Matić.
"I ja mu preporučujem da to tamo učini, jer je tamo puno veća pravica nego ovdje. To mu javno preporučujem. Jer ovo što se ovdje događa je zastrašujuće", rekao je.
Na pitanje je li nakon slučaja u kojem se spominju termini "reketarenje", "iznuda", "skupocjeni darovi" za suce, hrvatsko pravosuđe najveći gubitnik u ovom procesu, ili su to Mamići koje čeka još jedno suđenje zbog menadžerskih ugovora s Dinamovim igračima, kazao je:
"Gubitnici su Mamići i gubitnici smo mi. A hrvatsko pravosuđe ne valja. Nažalost, to je zaključak nakon svega ovoga. Ali ja nisam siguran da oni to žele i znaju riješiti. To je problem. Ja mislim da oni koji žele i znaju to riješiti za to nemaju ovlasti. A oni koji to mogu riješiti, mislim da im to do kraja ne odgovara."
Zdravko Mamić nakon odlaska u BiH tvrdio da nije u bijegu
Zdravko Mamić je dan prije presude otišao u BiH, a tada je za Dnevnik Nove TV rekao kako nije u bijegu i da očekuje oslobađajuću presudu, ali da neće biti u Osijeku, na njenom izricanju.
"Očekujem da budem oslobođen jer je tijekom postupka nepobitno utvrđeno da ono što se stavlja ne teret i meni i mojim drugim prijateljima jednostavno nije dokazano, odnosno upravo je suprotno dokazano da smo čisti", rekao je tada.
Na pitanje kad se vraća u Hrvatsku, kazao je da će se vratiti "kad bude htio, imao vremena i kad mu budu obaveze dozvoljavale".
"Ovo je moj privremeni dolazak u Međugorje, ne razumijem od čega bih ja bježao", rekao je tada Zdravko Mamić.
Primajte na mail pregled najčitanijih vijesti dana, na kraju svakog dana. Pretplatite se na Index Newsletter.