KB Split u katastrofalnom stanju: Jedna kokoš na deset djelatnika bolnice
VODITELJ odjela za kirurgiju jetre i gušterače KB-a Split prof. dr. Željko Mimica upozorava na katastrofalno stanje u kojem se godinama nalazi Kirurška klinika i cijele Firule - tijekom ljeta operacije se obavljaju na temperaturi od 38 Celzijevih stupnjeva, dok klimatizacijski sustav zrak usisava direktno izvana, što je po svim zakonima struke zabranjeno.
Prof. dr. Mimica je Indexu je kazao da problemi datiraju još od 1977. godine, kada je na neadekvatan način izgrađen objekt, a u zadnjih deset godina stanje je katastrofalno. Na nemoguće uvjete rada usmeno i pismeno se žalio Upravi bolnice i resornom ministarstvu, ali nitko nije regairao.
Podcjenjivačkim stavom i nebrigom medicinska struka srozala na najniže grane, kaže Mimica, koji krivi državu za nebrigu i zdravstveni sustav kakvog nema nigdje u Europi i koji, s obzirom na mala sredstva s kojima raspolaže, ne može funkcionirati.
Prof. dr. Mimica, jedan od dvojice bolničkih liječnika koji su redovni članovi Hrvatske akademije medicinskih znanosti, ističe kako je i uz uvedene restrikcije bolnica samo za lijekove dužna 15 milijuna kuna. Na pitanje zašto se drugi liječnici ne žale na loše uvjete rada, odgovara da se ljudi boje.
U ljetnim mjesecima u operacijskom bloku na Firulama temeratura se kreće oko 38 Celzijevih stupnjeva, što povećava mogućnost anestezioloških komplikacija, pa čak i infekcija, do čega, kako tvrdi, do sada nije došlo. Tijekom ljetnih mjeseci prošle godine nije želio operirati te će uskoro, kada dođu vrućine, učiniti isto.
"Radi se rudarski. Balkanski čovjek je jak i tvrd, pa sve to podnese" - kaže prof. dr. Mimica.
Infekcije prijete i zbog klimatizacijskog split-sistema jer se zrak u bolnici na Firulama usisava direktno izvana, bez ikakve dodatne filtracije, što je po svim zakonima struke zabranjeno.
Uprava je za ljeto najavila rekonstrukciju. U prvoj fazi bi se trebala klimatizirati polovica operacijskog bloka, dok bi se u drugoj polovici trebalo operirati, što se suprotno sa zakonima antisepse, koncentracije rada i etike posla, upozorava prof. dr. Mimica.
Iznosi da Uprava bolnice štedi na i jelovniku dežurnog osoblja pa obroku svaki dežurni djelatnik dobije po osam dekagrama mesa. Jedna se kokoš dijeli na njih desetero, a kada je na jelovniku riba, svaki od njih u tanjuru dobije po 13 dekagrama prženog oslića ili škarpine iz uvoza. Ističe da se na na obrocima za bolesnike ne štedi, ali da ionako oni uglavnom jedu što im obitelji donesu izvana.
U kakvom su stanju splitske Firule, najbolje govori njegova izjava prof. dr. Mimice da se nikada bi odlučio na liječenje na Kirurškoj klinici i općenito u toj bolnici, ako bi bio pri svijesti i mogao birati.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati