Liječnici odustali od operacije vatrogasca čije je zdravlje vrlo ugroženo
POMOĆNIK ravnatelja Klinike za traumatologiju dr. Draško Boljkovac kazao je u utorak kako je nakon pojave zdravstvenih komplikacija kod vatrogasca Karla Ševardije koje je imao s respiratornim sustavom sinoć odlučeno da se ga se neće podvrgnuti planiranom operativnom zahvatu.
Izvješće je Boljkovac započeo viješću o pokojnom Tomislavu Crvelinu, koji je jučer u 13 sati za vrijeme priprema za operaciju presađivanja kože, preminuo.
"Imao je opekline drugog do trećeg stupnja na 90 posto površine tijela, i jučer je bila planirana nekrektomija. Tijekom priprema došlo je do srčanog aresta, a pokušaj reanimacije nije bio uspješan, na žalost", rekao je Boljkovac. Na traumatologiji je od vatrogasaca ostao još Karlo Ševerdija, čije je stanje i dalje kritično i provodi se intenzivna njega, kaže pomoćnik ravnatelja te bolnice.
"Tijekom noći došlo je do daljnjeg pogoršanja vitalnih organa, prije svega organa respiracije, s napredovanjem plućnih komplikacija koje su posljedica opekline. Zbog toga odustajemo od jučer najavljenog operacijskog zahvata. Čovjek za kojeg nismo sigurni da će izdržati operacijski zahvat, ne smije biti operiran", kazao je Boljkovac, a kasnije je njegove riječi potvrdio i pročelnik Odjela za opekline Traumatologije u Zagrebu dr. Hrvoje Tomičić, rekavši da je "Stanje ozlijeđenog takvo da bi ga svaki agresivniji postupak usmrtio na stolu".
Liječnici su planirali učiniti operacijski zahvat na pokojnom Crvelinu, unatoč tome što su znali da se radi o vrlo visokom riziku, a on je zapao u krizu. Pošto se sa Ševerdijom očigledno neće riskirati, novinari su upitali Boljkovca što znači to što su odustali od operacije na preživjelom vatrogascu.
"Da, prognoza je nažalost loša", kaže Boljkovac, ali na pitanje koliko je vremena preostalo, moli da ga se to ne pita. "Nemoguće je to precizirati odnosno kvantificirati. Što je učinjeno do sada, je jako jako puno, s obzirom da se radi o iznimno teškim ozljedama", kaže liječnik.
Nekrektomija u prvih nekoliko sati bi završila smrću
Upitan o tvrdnjama plastičnog kirurga Milomira Ninkovića, koji je operirao Ivicu Račana, kako unesrećeni u prvih nekoliko sati nakon ulaska u bolnicu moraju dobiti sintetsku kožu koja se koristi svuda u svijetu i da su bez nje šanse za preživljavanje male, Boljkovac kaže kako bi "nekrektomija u prvih nekoliko sati kod ovako vitalno ugroženih ozljeđenika završila sa smrću".
"Poznata mi je činjenica da je kolega ponudio da naši ozljeđenici budu premješteni u bolnicu gdje on radi. Ali, činjenica je da svaka ekstenzivna opeklina ima svoju evoluciju", naglašava on i dodaje kako se to najprije odnosi na dinamiku opeklinske bolesti, odnosno šoka. Transplantacija se radi u fazi kada se već nazire granica između devitaliziranog i vitalnog sloja kože, kaže Boljkovac, odnosno mrtvih i živih slojeva.
Pročelnik Odjela za opekline rekao je kako cijeni mišljenje doktora Ninkovića, ali da se kod ovako teških pacijenata to ne može učiniti i zbog toga kaže kako njegova izjava možda nije u potpunosti prenesena kako treba.
"U roku od par sati kod ovako teških pacijenata se to ne može učiniti", kaže Tomičić i objašnjava kako prema doktrini liječenja treba što prije odstraniti mrtvo tkivo, a period tog ranog liječenja je 72 sata, dakle tri dana.
Tek se tada može vršiti transplantacija pacijentove kože, koja je jedini lijek za ozlijeđenog, a ona je dodatno otežana kada se radi o ovako velikoj opečenoj površini, kaže on. Doktor tvrdi da se liječnici u slučajevima kada se opekline protežu po 90 posto površine tijela, mogu ograničiti na presađivanje samo malog dijela kože, a nova se koža nema odakle uzeti.
A.B.
Foto: AFP

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati