Bebe Palčići ostali bez lijeka, dolazi tek sredinom veljače

LIJEK Synagis, koji se daje djeci Palčićima, bebama rođenima prijevremeno, mogao bi stići u bolnice tek sredinom veljače, razvidno je iz odgovora HZJZ-a.
Majka iz Zadra: Ako se što promijeni, rekli su javiti se
Naime, ovaj lijek bebama se daje preventivno zbog mogućih respiratornih infekcija. Lijeka je nestalo u Splitu, Rijeci i Osijeku.
>>U skoro cijeloj Hrvatskoj nestalo lijeka za bebe rođene prije roka: "Može biti kobno"
Index je pisao o slučaju majke iz Zadra, koja je odlučila ostati anonimna.
Ona nam je rekla kako je njeno dijete rođeno u Splitu u 27. tjednu. U listopadu je beba počela primati Synagis.
"Trebao je primati lijek od listopada do travnja. I to u Splitu. Prijateljica je poput mene ranije rodila te je njezino dijete dobivalo isti lijek i rekli su joj da ne dolazi, da nema lijeka. Nazvala sam bolnicu i pitala više o tome što sam čula. Rekli su mi da može primiti još jednu dozu 27. siječnja. Naime, namijenili su nekoliko doza za rizične skupine, u kojoj je moje dijete", rekla je.
"Poslije toga doza više nema. Ako se što promijeni, rekli su javiti se. Jedna doza lijeka košta oko 6500 kuna, ali ga mi ni ne možemo kupiti jer fizičkim osobama to jednostavno nije dopušteno", kazala je majka iz Zadra.
Iz Ministarstva zdravstva tada su nam rekli kako su bolnice upućene da lijek Synagis za potrebe svojih pacijenata nabave u neposrednom kontaktu s nositeljem odobrenja i distributerom toga lijeka na hrvatskom tržištu kako bi se premostilo razdoblje do uspostave redovite isporuke Synagisa HZJZ-u.
HZJZ: Zbog povećanih potreba došlo je do nemogućnosti isporuke
Obratili smo se ponovo HZJZ-u da vidimo je li se što u međuvremenu poduzelo po pitanju nabavke ovoga lijeka.
"Vezano uz upit na temu lijeka Synagis (palivizumab - lijek koji se koristi u prevenciji teških oblika bolesti uzrokovanih respiratornim sincicijskim virusom (RSV) u određenoj kategoriji novorođenčadi i male djece), možemo izvijestiti da je nedostatak određenih dodatnih količina tog lijeka nastao zbog nedostupnosti tog lijeka na hrvatskom tržištu odnosno nemogućnosti isporuke proizvođača nakon traženja dodatnih količina zbog povećanih potreba", napisali su.
Dodali su kako HZJZ centraliziranim postupkom nabavlja lijek palivizumab (Synagis) unazad desetak godina.
"Ranije su ga kupovale bolnice za svoje pacijente. Istim centraliziranim postupkom nabave HZJZ nabavlja i ostale imunobiološke preparate i cjepiva u skladu s Trogodišnjim programom cijepljenja, koji se može tijekom tog trogodišnjeg razdoblja u manjoj mjeri mijenjati, a preduvjet je prihvaćanje programa i potpisivanje Ugovora HZZO-a s HZJZ-om za nabavu cjepiva."
"Zadnji potpisani ugovor je bio za trogodišnje razdoblje 2019. - 2021. Tako se i količine palivizumaba, kao i drugih preparata iz Programa, definiraju za trogodišnje razdoblje i mogu se, ako je opravdano te ako HZZO odobri, mijenjati", dodali su.
"Procjenu potreba Synagisa provodi stručna radna skupina neonatologa i pedijatara te je uključena u planiranje i provedbu alokacije dostupnog lijeka Synagisa iz bolnica koje imaju dovoljno lijeka u bolnice koje trenutno nemaju. Ukupno 9 bolnica u Hrvatskoj koristi taj lijek za liječenje novorođenčadi i male djece", piše u dopisu HZJZ-a.
Za ovu sezonu nabavljeno je 2000 bočica
"Radna skupina povremeno revidira (širi) preporuke za primjenu palivizumaba i time se povećava broj djece za koju je primjena indicirana. U tom slučaju, ako se radi o malom povećanju, možemo i bez HZZO-a dokupiti dodatne količine, ako ih ima na tržištu, a ako se radi o većim novčanim sredstvima, treba to odobriti HZZO."
"Za sezonu 2021./2022. nabavljeno je 2000 bočica palivizumaba te su planirane godišnje količine ovog lijeka za ovu godinu nabavljene i isporučene bolnicama u kojima se on u Hrvatskoj primjenjuje", napomenuli su.
Pišu kako su u listopadu 2021. godine kolege neonatolozi iz stručne radne skupine signalizirali da će zbog proširenja preporuka o primjeni palivizumaba biti potrebne dodatne količine lijeka.
"Stoga je, nakon dogovorenih godišnjih količina nabave tog lijeka, uslijed proširenja indikacija za njegovu primjenu, nastala povećana potreba. Na nekoliko upita za nabavu dodatnih količina tvrtka koja je distributer/proizvođač nije mogla isporučiti na vrijeme dodatne količine u vrijeme kada je Hrvatski zavod za javno zdravstvo zatražio dodatne količine", stoji u odgovoru.
"U zadnjoj komunikaciji s proizvođačem je dobivena informacija da bi Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo mogli isporučiti manju dodatnu količinu polovicom ili u drugom dijelu veljače (riječ je o 500-tinjak bočica). S obzirom na trajanje postupka nabave za te dodatne količine koji uključuje potpisivanje novog trogodišnjeg ugovora za nabavu cjepiva i natječaj nabave, isporuka ne bi mogla biti nikako prije polovice ožujka."
"A to nema smisla jer se palivizumab u ovoj sezoni RSV-a primjenjuje od listopada do veljače", dodaju.
KBC Rijeka lijek očekuje za desetak dana
"O tome da bi dodatne količine mogle biti nabavljene tek polovinom ožujka, radna skupina za palivizumab je javila povratnu informaciju da to ne bi imalo svrhu jer je prekasno s obzirom na to da se on primjenjuje u sezoni RSV virusa koja ove godine traje od listopada do kraja veljače", njihov je odgovor.
"Postoji mogućnost da bolnice u direktnom kontaktu s distributerom tog lijeka pokušaju nabaviti dodatne količine ovog lijeka, no prema informacijama koje imamo od distributera, to bi moglo biti tek oko polovine veljače", napisali su.
Inače, Index je kontaktirao i KBC-ove u kojima se može dobiti ovaj lijek. Stigao nam je odgovor riječkog KBC-a.
"U KBC-u Rijeka nitko nije ugrožen zbog poteškoća u opskrbi lijekom Synagis do kojih je došlo na nacionalnoj razini. KBC Rijeka to rješava, lijek je u nabavci i za 10 dana očekujemo naručene doze te će svi pacijenti koji trebaju Synagis lijek dobiti na vrijeme", objašnjenje je KBC-a Rijeka.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati