Mali distributeri goriva: Ugroženo je 1000 radnih mjesta, vlada nam je ukrala Božić
CIJENE nafte i naftnih derivata pale su na gotovo istu razinu kao prije krize, a vlada i dalje kontrolira marže malih distributera goriva. Iz Udruge malih distributera kažu da to ugrožava 1000 radnih mjesta, a vladu optužuju da im je ukrala Božić.
"S obzirom da je došlo do znatnog smanjenja cijena goriva na svjetskim tržištima, očekivali smo da će se normalna politika cijena vratiti na hrvatsko tržište. Svi smo čekali taj pad, pa da vlada donese uredbe koje će biti u skladu s mogućnošću da mi radimo normalno i imamo minimalan dohodak za servisiranje naših potreba", rekao je za N1 predsjednik udruge Armando Miljavac.
"Mi smo u izuzetno teškoj situaciji"
Miljavac tvrdi sa su mali distributeri u velikim problemima te da su do sada već očekivali pomake.
"Naše računice su jednostavne. Imamo bilance koje su u velikim problemima. Mi smo u izuzetno teškoj situaciji. Ministarstvo gospodarstva je resor koji bi trebao voditi računa o svim segmentima poslovanja, pa tako i o distribuciji motornih goriva.
Očekivali smo da će doći do nekakvih pomaka sa smanjivanjem cijena na svjetskom tržištu, da će doći i do pozitivnijih marži za nas. Međutim, mi radimo s gubicima, čekamo kao prosjaci da nam HBOR dodijeli neka sredstva, koja isto moramo vratiti. To nije nešto što je poklonjeno, mi to moramo vratiti", rekao je i dodao da "iz ovakvog poslovanja to nije moguće napraviti".
Predsjednik Udruge malih distributera goriva kaže da već 14 mjeseci posluju s gubicima.
"Već 14 mjeseci su vladine mjere na snazi. 90 posto ovog vremena smo radili s čistim gubitkom. Dakle, to je strašno. Mi nemamo više u što vjerovati. Da možda cijena goriva bude besplatna, mi dobijemo maržu da smo na nuli."
"Ako ovako nastavi, mi ćemo morati početi zatvarati"
Ističe da ove probleme imaju i veliki distributeri, ali oni imaju drugačije financijsko zaleđe pa lakše prebrode ovu situaciju na tržištu.
"Mi se borimo, ali ako se ovako nastavi, mi ćemo morati početi zatvarati, iako je to vrlo bolno. Onda znači da firme idu u stečaj i da će nestati sve ono što smo stvarali", govori Miljavac.
Zaključuje da bi im vlada pomogla kad bi im se omogućilo da se gorivo prodaje po cijeni od koje bi distributerima ostao "onaj dio koji im pripada da bi mogli normalno preživjeti".
"Vlada se ne želi odreći ni PDV-a ni trošarina. Sav teret smanjenja cijene goriva snose zapravo samo distributeri", rekao je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati