Ministarstvo poljoprivrede: Slinavka i šap mogu uništiti hrvatsko stočarstvo

NAKON potvrde slinavke i šapa na jednom objektu u Mađarskoj 7. ožujka te tri objekta u Slovačkoj 21. ožujka ove godine, tijekom posljednjih nekoliko dana prijavljena su nova izbijanja bolesti, izvijestili su danas iz Ministarstva poljoprivrede, dodavši da se provode pojačani nadzori i da su spremni odrediti sve nužne preventivne mjere da se spriječi unos virusa te bolesti u Hrvatsku.
Slovačka je 25. i 30. ožujka prijavila dva nova izbijanja te je tako u Slovačkoj trenutno potvrđeno 5 pozitivnih objekata na kojima se nalazi ukupno 6566 goveda. Mađarska je 26. ožujka prijavila jedno te 2. travnja dva nova izbijanja te su u Mađarskoj sada potvrđena 4 pozitivna objekta, na kojima se nalazi ukupno 7910 goveda.
"Pozorno pratimo situaciju"
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva ističe da pozorno prati situaciju, u komunikaciji s Državnim inspektoratom RH provode se pojačani nadzori te je spremno odrediti sve nužne preventivne mjere kako bi se spriječio unos virusa ove bolesti u Hrvatsku.
Kako se navodi u njihovu priopćenju, 29. ožujka godine na snagu je stupila Naredba o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa i kuge malih preživača u RH, kojom su se uvele mjere koje imaju za cilj bolju kontrolu pošiljaka koje dolaze u Hrvatsku iz država članica EU u kojima su utvrđena izbijanja ovih bolesti.
Naredbom se određuju obvezni pregledi svih pošiljki prijemljivih životinja koje pristižu iz zahvaćenih država članica te žurna prijava eventualne sumnje na bolest. Također se za sve pošiljke iz zahvaćenih država članica utvrđuje razdoblje praćenja od 21 dan, odnosno nemogućnost daljnjeg premještanja životinja s dolaznog objekta na druge objekte u Hrvatskoj.
Iznimno zarazna bolest
Slinavka i šap vrlo je kontagiozna, virusna zarazna bolest te se vrlo lako može širiti na veće udaljenosti, pošiljkama zaraženih životinja, kontaminiranim vozilima, predmetima, hranom, a moguće je i širenje zrakom na veće udaljenosti.
Stoga ova bolest ima velik potencijal daljnjeg širenja, a njezina pojava imala bi katastrofalne posljedice za stočarstvo Republike Hrvatske, kako izravne zbog mjera kontrole koje uključuju usmrćivanje svih životinja na zaraženim objektima, tako i neizravne zbog dugoročnih trgovinskih posljedica za izvoz životinja i njihovih proizvoda, ističu iz Ministarstva.
Bolest se manifestira povišenom tjelesnom temperaturom, smanjenjem ili gubitkom mliječnosti te se prvo primjećuju znakovi slinjenja i šepavosti u zaraženih životinja, a ubrzo se javljaju i vezikule (afte) te erozije na sluznici usta, nosa, na vimenu ženskih životinja te u međupapčanom prostoru. U ovaca, koza i svinja bolest ima blažu kliničku sliku nego u goveda.
Pobol gotovo 100 posto
Pobol (morbiditet) je gotovo 100 posto, a smrtnost (mortalitet) ovisi o dobi životinje i sekundarnim infekcijama i komplikacijama.
"Bez obzira na stroge mjere zabrane prometa živim životinjama i životinjskim proizvodima i nusproizvodima koje su na snazi u državama gdje je potvrđena slinavka i šap, zbog vrlo visokog rizika od širenja predmetne bolesti, do daljnjih informacija apeliramo na subjekte i sve one koji se bave trgovinom živih životinja, njihovih proizvoda i nusproizvoda da se suzdrže od unosa živih životinja, posebno vrste goveda, ovaca, koza i svinja i svježih proizvoda dobivenih od tih životinja, kao i nusproizvoda, radi sprječavanja unosa virusa slinavke i šapa na teritorij Republike Hrvatske", navode iz Ministarstva.
U slučaju pojave bilo kakvih kliničkih znakova koji bi mogli upućivati na slinavku i šap, subjekti su dužni bez odgađanja obavijestiti ovlaštenog veterinara kako bi se omogućilo isključivanje ili rano otkrivanje ove bolesti i pravovremeno djelovanje, podsjećaju iz Ministarstva.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati