Najsigurniji put za zatvor u Hrvatskoj je biti nagrađivani menadžer
U VELIKOJ akciji Ureda europskog javnog tužitelja među ostalima je uhićen poduzetnik Đuro Horvat, vlasnik Tehnixa. Čovjek je to koji je i predstavljao Hrvatsku na svjetskom izboru za poduzetnika godine.
>>5 uhićenih, policija odvela direktora Tehnixa: "Kriminalci me optužuju za moj patent"
Bilo je to 2016. godine. Horvat je Hrvatsku tada predstavljao na svjetskom poduzetničkom Oscaru. Te godine u ožujku on je proglašen hrvatskim poduzetnikom godine, čime je ušao u izbor za svjetskog poduzetnika godine.
Nećemo prejudicirati Horvatovu krivnju, odnosno pretpostavljati da će biti osuđen, ali ćemo ipak podvući da se ovako nastavlja niz hrvatskih poduzetnika koji su u kojekakvim izborima proglašavani menadžerima godine, a kasnije bivali osumnjičeni ili optuženi za nelegalne radnje.
No tko je Đuro Horvat i za što ga se sumnjiči?
EPPO je danas izvijestio da je u suradnji s policijom u Hrvatskoj uhitio pet osoba zbog sumnje na zlouporabu položaja i ovlasti, počinjenu na štetu Kohezijskog fonda Europske unije.
Gradnja sortirnice odvojeno prikupljenog otpada u Mihačevoj Dragi u Rijeci, koja se našla u fokusu europskih istražitelja i zbog koje je jutros pet osoba uhićeno zbog sumnje na malverzacije EU novcem, dovršena je prije točno godinu dana. Tvrtka Tehnix bila je izvođač radova u okviru projekta izgradnje postrojenja za sortiranje prikupljenog otpada.
Uz Horvata, navodno su osumnjičeni bivša pročelnica riječkog gradskog Odjela za komunalni sustav Irena Miličević, njezin suradnik, savjetnik za kapitalne investicije u Odjelu za komunalni sustav Eddy Ropac, direktorica riječke Čistoće Jasna Kukuljan i Darko Žagar iz čakovečke tvrtke Žagar koja je izvela projektiranje i projektantski nadzor na projektu sortirnice Mihačeva Draga.
Kompanija Tehnix vodeća je ekoindustrija u svijetu, kažu na svojoj web stranici te dodaju kako su razvili najbolju MO-BO-TO tehnologiju za reciklažu otpada i da proizvode više od 300 strojeva i opreme za okoliš, "za što smo dobili stotinu svjetskih priznanja i odličja".
Tehnix je 2021. godinu završio s dobiti od 4.64 milijuna kuna te prihodom od 69 milijuna kuna. Imali su 536 zaposlenih.
Menadžer godine je bio i Dragan Kovačević
Jedan od poznatijih nagrađenih menadžera koji su kasnije uhićeni jest Dragan Kovačević. Njemu je nagradu za menadžera godine u javnim poduzećima dodijelilo Hrvatsko udruženje menadžera i poduzetnika 2014. godine.
>>USKOK digao optužnicu protiv Kovačevića. Terete ga za 6 mil. kuna mita, stanove...
Podsjetimo, Uskokova optužnica tereti bivšeg direktora Janafa Dragana Kovačevića i njegove suokrivljenike za primanje i davanje mita za namještanje poslova s Janafom. Tužiteljstvo tvrdi da je poduzetnik Krešo Petek dao Kovačeviću i njegovim suradnicima milijun eura kako bi njegova tvrtka Elektrocentar Petek dobila poslove vrijedne gotovo 65 milijuna kuna.
Kovačević je između ostalog optužen i da je dobio dva stana od poduzetnika čijim je tvrtkama dogovorio milijunske poslove. Uz Kovačevića i Peteka optužnicom su obuhvaćeni bivši direktor sigurnosti u Janafu Vlado Zorić, direktor Janafovog transporta nafte Vladimir Vrbanc te poduzetnici Vatroslav Sablić, Ivan Širić i Edo Seifried.
Za Kovačevića, inače HNS-ovca koji je zahvaljujući konvertitstvu ove stranke dugi niz godina bio čelni čovjek Janafa, govorilo se kako se radi o izuzetno bahatom i hvalisavom dužnosniku, o čemu svjedoči i to što je nakon uhićenja poručivao Plenkoviću da treba vidjeti koji je od njih veći frajer.
>> Mito, tajni klub, milijuni u kešu, brojač novca... Što je sve otkriveno o Kovačeviću?
Valjda ruku pod ruku s tim ide i činjenica kako je Kovačević ljubitelj tajnih klubova. Poznat je po klubu u Slovenskoj ulici u kojem su se organizirala druženja za gospodarstvenike, osobe iz javnog života te dužnosnike najvišeg ranga, a koji je postao nacionalno poznat kao mjesto navodne primopredaje mita od gotovo dva milijuna kuna koju je u torbi unio poduzetnik Krešo Petek.
I Miroslav Petek je bio nagrađen
Nagrađen je bio i sin spomenutog Kreše Peteka Miroslav Petek. Naime, tvrtku Elektrocentar Petek iz Ivanić-Grada, koju se spominje u aferi Janaf, vodi direktor Miroslav Petek, kojeg je Hrvatsko udruženje menadžera i poduzetnika (HUM-Croma) 2018. proglasilo najboljim mladim menadžerom godine.
Kako se u medijima tada navodilo, riječ je o tvrtki koja se od male privatne firme razvila u jednu od vodećih u "području pružanja usluga i izvođenja radova u elektroenergetici, telekomunikacijama i građevinarstvu, te veleprodaji i maloprodaji elektro i građevinskog materijala i opreme".
Kutle kao simbol pljačke
Slično je bilo i u tuđmanovskim 1990.-im godinama, iz kojih datira više primjera. Najpoznatiji je ipak onaj Miroslava Kutle. On je postao sinonim za pljačku devedesetih godina. Ujedno, Miroslav Kutle je menadžerom godine proglašen 1992. godine. Proglasilo ga je Hrvatsko udruženje Menadžera i poduzetnika.
Između ostalog je bio vlasnik Slobodne Dalmacije te brojnih drugih tvrtki, kao što su lanac robnih kuća Jadrantekstil i Dalma, a u Zagrebu nekadašnjeg lanca trgovina Slavija, koji je nazvao Diona. Također, bio je i većinski vlasnik poduzeća Tisak te je imao udjele u brojnim medijskim tvrtkama.
Prije dvadesetak godina počeli su i prvi pravni procesi protiv Kutle, a jedan od njih uspješno je okončan 2010. godine. Kutle je tada pravomoćno osuđen na dvije godine i osam mjeseci zatvora zbog malverzacija u pretvorbi Gradskog podruma.
Kutle je po izricanju presude pobjegao u Bosnu i Hercegovinu, susjednu državu čiji je državljanin. Bosna i Hercegovina već godinama odbija izručiti Kutlu uz obrazloženje da kaznena djela koja mu se stavljaju na teret nemaju ekvivalent u zakonu koji je u vrijeme njihovog izvršenja bio na snazi u BiH.
Todorić više puta proglašen menadžerom godine
Menadžerom godine, i to više puta, u raznoraznim aranžmanima, bio je proglašavan i Ivica Todorić.
Todorića i 14 suoptuženika optužnica tereti da su od 2006. do 2017. oštetili koncern za 1.2 milijarde kuna. Od toga je Ivici Todoriću, kako tvrdi tužiteljstvo, pribavljeno 923.6 milijuna kuna, a ostatak od oko 320 milijuna kuna išlo je nizozemskom Agrokor Investmentu BV.
Inače, Optužno vijeće zagrebačkog Županijskog suda donijelo je prošlog tjedna odluku u slučaju Agrokor. Sud je financijsko vještačenje Ismeta Kamala proglasio nezakonitim dokazom, što sad može srušiti cijelu optužnicu.
Todorić mjesecima tvrdi da mu je Hrvatska ilegalno preotela Agrokor te da je za sve kriv premijer Andrej Plenković.
I Pevec je bio u zatvoru
Menadžer godine i dobitnik Zlatne kune bio je i Zdravko Pevec. On je sa suprugom Višnjom bio proglašen krivim za nepripadnu korist od četiri milijuna kuna na štetu tvrtke. Zdravko je kao odgovorna osoba osuđen i jer je utajom poreza u Pevecu državni proračun oštetio za gotovo 27 milijuna kuna.
Osuđen je na dvije godine i deset mjeseci zatvora, a polovina kazne preinačena je u uvjetnu. Višnja Pevec osuđena je na godinu dana zatvora, a kazna joj je zamijenjena radom za opće dobro.
Njihov početak bio je skroman. Počeli su s jednom malom trgovinom 1990. godine te su stvorili najveći hrvatski neprehrambeni trgovački lanac, s prometom koji se mjerio stotinama milijuna eura.
Lani u travnju su Zdravko i Višnja Pevec, nekadašnji vlasnici lanca koji se danas zove Pevex, otvorili svoju prvu trgovinu pod novim-starim imenom Pevec. Dućan je otvoren u Vrbovcu, a Zdravko Pevec je rekao da je prostor deset puta veći od prostora u kojem su počeli svoju poduzetničku karijeru 1990. godine, kad su utemeljili nekadašnji prodajni lanac.
Protega, još jedan prvak u kategoriji javnih poduzeća
U kategoriji javnih poduzeća menadžerom godine bio je proglašen Josip Protega, nekadašnji predsjednik Uprave Hrvatske poštanske banke. Protega je kasnije bio optuženik u aferi bankomat.
Istraga protiv bivšeg šefa te državne banke Josipa Protege i ostalih suoptuženika pokrenuta je još krajem 2009., a optužnica je potvrđena u veljači 2013. nakon što je prethodno u dva navrata, u studenom 2010. i ožujku 2012., vraćana tužiteljstvu na doradu.
Protegu, bivšeg člana uprave banke Ivana Sladonju, bivšeg financijskog direktora Marijana Kirinića te osmoricu navodno povlaštenih klijenata tereti se da su od 2005. do 2009. oštetili HPB za najmanje 255 milijuna kuna jer su davali odnosno primali visokorizične kredite koji nisu vraćeni banci.
Optužene čelnike banke tereti se i za dodatnu štetu od 26 milijuna kuna zbog isplate menadžerskih bonusa, od čega su međusobno navodno podijelili više od 13 milijuna kuna. Taj novac su, tvrdi se u optužnici, isplaćivali na temelju lažno prikazane dobiti u poslovanju.
Još traje suđenje Mariji Šoli
Menadžerica godine bila je i Marija Šola, protagonistica afere Karlovačka banka. Ona je bila glavna optuženica za nezakonito plasiranje više od 280 milijuna kuna iz Karlovačke banke.
Optužnicom se Šoli stavlja na teret da je, od svibnja 2007. do ožujka 2013. godine, u zajedničko djelovanje povezala sinove u namjeri da sebi i drugima pribave veliku imovinsku dobit. Suđenje im je nakon gotovo trogodišnje pauze krajem 2021. godine počelo iznova.
Kako smo napomenuli, još više primjera stiže iz 1990.-ih godina. Dva najpoznatija su hotelijer Šime Klarić, koji je završio u zatvoru nakon što su ga po 12. put uhvatili kako vozi bez vozačke, te bivši direktor splitske Prerade Vjenceslav Bacci, koji je pravomoćno osuđen za zloporabu ovlasti u gospodarskom poslovanju na uvjetnu kaznu od 11 mjeseci
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati