Navala na prvu fotelju Prisavlja
NA NATJEČAJ za ravnatelja HRT-a pristiglo je 20 prijava. Međutim čak deset kandidata je otpalo iz utrke za Galićevog nasljednika zbog nepotpune dokumentacije ili nedostatka radnog iskustva.
Deset "veličanstvenih" koji ulaze u izbor su Mile Pešorda, Vjekoslav Krsnik, Vanja Sutlić, Andreja Feldman, Darko Staklenac, Branimir Ježić, a tri nova kandidata koja se dosad nisu prijavljivala su Tomislav Radić, Robert Heinrich i Davor Dušak.
Radić je na Radiju Zagreb od 1969. godine, a bio je i glavni i odgovorni urednik Radio Sljemena. Kandidat Heinrich je završio strojarstvo u Zagrebu, a njegova najveća profesionalna dostignuća vezana su za razvoj komponenti plinskih turbina zadnje generacije.
Treći debitant u lovu na mjesto ravnatelja Davor Dušak članove Vijeća kani pridobiti podatkom da je kao član Studentskog zbora Ivan Goran Kovačić 1987. godine na audijenciji upoznao Svetog oca papu Ivana Pavla Drugog. Dušak koji je sredinom 80-tih radio na radiju 101 i Radiju Velika Gorica je skladao i "Prvu simfoniju hrvatske pobjede".
Deset kandidata koji nisu prošli su Ivo Bošnjak, Josip Žufika, Marija Paulić, Zlatko Zeljko, Orijen Riđanović, Boško Grubić, Božo Markota, Branko Debeljak, Emir Tvrtković i Krunoslav Matijević Klobučar.
Podsjetimo, radi se o ponovljenom natječaju za izbor ravnatelja HRT-a jer u glasovanju prije mjesec dana niti jedan kandidat nije dobio dovoljan broj glasova članova Vijeća pa je za privremenog ravnatelja, koji tu dužnost može obavljati najdulje šest mjeseci, postavljen Vanja Sutlić kao vršitelj dužnosti.
Kandidati će svoj program predstaviti na sjednici 17. svibnja.
Ljetna shema dobila crveni karton od Vijeća
Prijedlog programskog usmjerenja HTV-a za razdoblje od 1. srpnja do 10. rujna 2007., nakon rasprave, većinom glasova nije dobio pozitivno mišljenje. Za iduću redovnu sjednicu programsko i poslovno vodstvo obvezalo se prirediti materijal u kojem će se u obzir uzeti primjedbe izrečene tijekom sjednice, a na tome je posebno inzistirao v.d. ravnatelja Vanja Sutlić. Članovi vijeća su najviše prigovarali ziheraškom pristupu ljetnoj programskoj shemi, jer su odgovorni za program u Prijedlogu naveli kako je to dio godine kada se očekuje manja gledanost, a nezadovoljni su bili i "starim" emisijama koje bi krasile program u dijelu godine kada je perjanica HTV-a legendarna "Čarolija".
Vijeće nezadovoljno netrasparentnošću otkupa od vanjskih produkcija i visinom honorara koji im se isplaćuju
U raspravi o izvješću o vanjskoj produkciji u razdoblju od lipnja 2006. do 28. veljače 2007. izraženo je nezadovoljstvo transparentnošću procedure otkupa vanjske produkcije: sapunica, dokumentarnih i dramskih serija, kao i priloga za mozaične emisije koje snimaju privatne produkcijske kuće. Materijal je vraćen na doradu uz obvezu da se za iduću redovnu sjednicu u njega ugrade izrečene primjedbe. Javnost je ostala prikraćena za cifre koje HTV plaća produkcijskim kućama za projekte koji se prikazuju na nacionalnoj televiziji, jer svaka stranica u Izvješću nosi oznaku "Polsovna tajna".
Zanimljivo je da HRT, koji se toliko poziva na svoju "javnu" ulogu i funkciju, ne nalazi za shodno izaći u javnost sa podacima o ciframa koje se plaćaju vanjskim produkcijama, iako se zna da se radi o vrtoglavim sumama, a v.d. ravnatelja Vanja Sutlić to ovako objašnjava: "Jedini razlog zašto se ne smiju iznositi cifre je taj da ne dođe do licitacije na tržištu sa ostalim TV kućama u Hrvatskoj, jer te produkcije i njima nude projkete. Ako bi smo objavili cifre to bi zbog licitiranja dovelo do poskupljenja programa".
Član Vijeća Juraj Njavro je na ovo komentirao kako "neki dobro omaste brkove na HRT-u, pa zašto bi ih štitili, jer javnost koja plaća pristojbu čini najveći dio prihoda ove Kuće". Ostali vijećnici su dodali kako je većina tih programa već otkupljena, plaćena i kako se cijela ta priča vrti oko desetak producenata koji znaju o kakvim se ciframa radi, stoga je tajnovitost nepotrebna.
Nemčić: Razlika u cijeni "Kontraplana" i "Kućnih ljubimaca" je tisuću kuna
Ravnateljica Televizije je svim silama branila cifre koje se trenutno izdvajaju za vanjske produkcije, pa je objavila podatak kako je primjerice "Večer s Joškom Lokasom", jedan od najvećih flopova u povijesti Prisavlja, bio za HTV skuplji od megapopularne i ništa manje skupe "Piramide".
"Razlika u cijeni "Kontraplana" i "Kućnih ljubimaca" je tisuću kuna", još plastičnije je predočila kako Antun Ponoš i njegovo životinjsko carstvo koštaju manje od Merlića i njegovih gostiju povezanih video linkovima, cijenu kojih inače, plaća HTV.
Z.A.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati