Objavljene nikad viđene snimke Jupitera s teleskopa James Webb
LJUDI diljem svijeta jučer su mogli vidjeti prvi niz fotografija u boji koje je snimio NASA-in svemirski teleskop James Webb (JWST). No ono što su svemirski entuzijasti uspjeli iskopati među objavljenim fotografijama i dokumentima, a što je mnogima možda prošlo nezapaženo, dvije su potpuno nove fotografije Jupitera.
Fascinantne snimke plinovitog diva, najbližeg Zemlji u našem Sunčevom sustavu, snimljene su teleskopom James Webb dok je bio na testiranju. Snimke pokazuju Jupiterove prstenove kao i njegova tri mjeseca - Europu, Tebu i Metis. Također se može vidjeti sjena Europe na fotografiji označenoj kao F212N, odmah pored Velike crvene pjege. Velika crvena pjega dugotrajni je olujni sustav koji se nalazi 22 stupnja južno od Jupiterovog ekvatora, a proizvodi vjetar brzine do 432 km/h.
"James Webb će nam pomoći u razumijevanju nastanka i evolucije galaksija, zvijezda i planetarnih sustava"
Nove snimke Jupitera snimljene su infracrvenom kamerom (NIRCam), a svaka koristi drugačiji filter za isticanje zasebnih valnih duljina svjetlosti. U izvješću se navodi da su slike "pokazale da JWST može pratiti pokretne mete čak i kada postoji raspršena svjetlost sa svijetlog jovijanskog planeta". Jovijanski znači "sličan Jupiteru" i opisuje Jupiter, Saturn, Uran i Neptun.
NASA je odabrala devet meta za testiranje sposobnosti teleskopa da prati objekte koji se brzo kreću. Ostali testirani ugrađeni instrumenti uključuju Near Infrared Imager, Slitless Spectrograph (NIRISS) i Mid-InfraRed Instrument (MIRI), koji otkrivaju i stabiliziraju različite valne duljine.
Jupiter je bio najsporija meta, ali su svi testovi bili uspješni. Ove slike također pokazuju njegovu sposobnost snimanja detalja poput prstenova i mjeseca oko svijetlih planeta.
U izvješću o puštanju u rad piše da je svemirski teleskop James Webb zamišljen "kako bi omogućio temeljne pomake u našem razumijevanju nastanka i evolucije galaksija, zvijezda i planetarnih sustava". "Sada sa sigurnošću znamo da će to tako i biti", piše.
Teleskop koštao 10 milijardi dolara
Objava fotografija označava početak znanstvenog rada s Webbom, najvećim i najmoćnijim teleskopom lansiranim u svemir. Teleskop James Webb lansiran je 25. prosinca na raketi Ariane iz svemirskog centra Kourou Europske svemirske agencije u Francuskoj Gvajani.
Znanstvenici se nadaju da će teleskopske fotografije pružiti uvid u razdoblje neposredno nakon Velikog praska prije otprilike 13.8 milijardi godina. Razvoj Webba trajao je oko 30 godina, a koštao je oko 10 milijardi dolara. Nasljednik je teleskopa Hubble koji je u uporabi više od 30 godina.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati