Osječki sudac bit će najmanje mjesec dana iza rešetaka zbog pranja Mamićeva mita
SUSPENDIRANI osječki sudac Zvonko Vekić danas je ponovno završio u istražnom zatvoru, ovoga puta zbog sumnje da je s također pritvorenom prijateljicom Natašom Sekulić prao novac primljen kao mito od osuđenog bivšeg čelnika Dinama Zdravka Mamića.
Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda udovoljio je zahtjevu USKOK-a koji je tražio jednomjesečni istražni zatvor. Tijekom istrage USKOK želi ispitati 11 svjedoka.
Za što sumnjiče Vekića i prijateljicu?
Ne navodeći identitete osumnjičenih, USKOK i policija ranije su izvijestili da je protiv Vekića i Sekulić proširena istraga kojom su zbog primanja i davanja mita uz Vekića bili osumnjičeni i osječki suci Darko Krušlin i Ante Kvesić, Zdravko Mamić, njegov brat Zoran i poduzetnik Drago Tadić.
Istražitelji sumnjaju da je Vekić od Mamića primio najmanje 370.000 eura mita "za ishođenje povoljnih sudskih odluka" pred Županijskim sudom u Osijeku.
Novcem je kasnije raspolagao zajedno sa svojom prijateljicom kupujući nekretnine i automobile, a Nataša Sekulić je u sef u jednoj poslovnoj banci spremila 28.220 eura i 320.000 kuna.
USKOK i policija tvrde da su na ime Nataše Sekulić kupili stan u Osijeku koji je isplatila u gotovini, a većina iznosa, odnosno 220 tisuća kuna, potječe od mita.
Također, na njeno ime kupili su i automobil za koji je dio od 24.800 kuna "financiran sredstvima pribavljenim počinjenjem kaznenog djela", a i Vekić je, navodno, kupujući automobil za sebe, dao gotovo 73 tisuće kuna "prljavog" novca.
Dio mita u iznosu od 26.500 eura Vekić je položio na banku, a kasnije iskoristio za plaćanje dijela kupoprodajne cijene nekretnine u Zadru.
Noć proveli u policijskom pritvoru
Nakon uhićenja u Osijeku, pretresa i kriminalističkog istraživanja koje je dovršeno u Zagrebu, Vekić i Nataša Sekulić su u srijedu ispitani u tužiteljstvu, a noć su proveli u policijskom pritvoru.
Osumnjičeni su, kako se doznaje, na ispitivanju porekli krivnju.
Vekić je i u prvom dijelu ove istrage bio u istražnom zatvoru, a protiv njega i dvojice suosumnjičenih osječkih sudaca vodi se stegovni postupak. Predsjednik osječkog Županijskog suda tražio je od Državnog sudbenog vijeća da ih trajno razriješi sudačke dužnosti.