Pogoršale se prognoze za hrvatsku ekonomiju
OČEKIVANJA u hrvatskom gospodarstvu pogoršana su u lipnju, uz val pesimizma u sektoru usluga i suzdržanije potrošače, pokazalo je mjesečno istraživanje Europske komisije.
Indeks ekonomske klime (ESI) u Hrvatskoj pao je u lipnju za 2.4 boda u odnosu na svibanj, kliznuvši na 105.3 boda.
Najviše su u mjesecu na izmaku pogoršana očekivanja u uslužnom sektoru, iskazana u padu indeksa za oko osam bodova. Menadžeri znatno lošije ocjenjuju potražnju unatrag tri mjeseca, a suzdržani su i u prognozama za ljeto. Neizvjesnost je po njima zamjetno izraženija nego u svibnju.
Pogoršano je i raspoloženje među potrošačima, prema padu indeksa za nešto više od četiri boda, odražavajući pogoršanu ocjenu financijske situacije u proteklih 12 mjeseci. Građani pokazuju i pojačani oprez u prognozama financijske situacije u idućih godinu dana i pojačanu suzdržanost u procjenama većih kupnji.
Optimizam je splasnuo i u maloprodaji, prema padu indeksa za 1.5 bodova.
Menadžeri u industriji nešto su pak optimističniji, uz rast indeksa za 1.7 bodova. Znatno bolje ocjenjuju proizvodni trend u proteklim mjesecima, a suzdržani su u prognozama inozemne potražnje.
Ozračje je poboljšano i u građevinskom sektoru, prema rastu indeksa za gotovo dva boda.
Menadžeri u gospodarstvu u cjelini očekuju slabiji tempo zapošljavanja u ljetnoj sezoni, prema padu indeksa EEI za 1.6 bodova u odnosu na svibanj. Signaliziraju ipak ublaženu neizvjesnost u poslovnim prognozama, iskazanu u padu indeksa EUI za tri boda.
Bez promjena u eurozoni
Ozračje na razini eurozone koja broji 20 država članica nije se bitnije promijenilo u odnosu na svibanj, prema padu indeksa za samo 0.2 boda u odnosu na svibanj, na 95.9 bodova.
Očekivanja menadžera pogoršana su ponajviše u maloprodaji i u građevinarstvu, uz pad indeksa za jedan, odnosno za 0.8 bodova.
U industriji i uslugama i među potrošačima raspoloženje je bilo gotovo nepromijenjeno.
Poslovni čelnici u 20-članom gospodarstvu očekuju slabiji tempo zapošljavanja u idućim mjesecima, prema padu indeksa EEI za 1.6 bodova. Neizvjesnost u poslovanju neznatno je ublažena, uz pad indeksa EUI za 0.5 bodova.
U skupini vodećih gospodarstava poboljšalo se samo raspoloženje u Španjolskoj, prema rastu ESI-ja za 1.1 bod.
U Francuskoj i Italiji ozračje je pak na pragu ljeta pogoršano, uz pad indeksa za 0.7 bodova, a u Njemačkoj bilo je gotovo nepromijenjeno u usporedbi sa svibnjem.
Značajnijih promjena nije bilo ni u najvećem gospodarstvu EU izvan eurozone, onom Poljske, pokazuje istraživanje EK.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati