Prepucavanja u razjedinjenoj redakciji: Tko je pokrao Radio 101?
Foto: Bernard Čović / Cropix
VEĆINA zaposlenika i honorarnih djelatnika Radija 101 danas je krenula u štrajk. Radi se tek o štrajku upozorenja koji će trajati od 8 do 14 sati, nakon čega se program nastavlja. Kako su objavili na internetskim stranicama Stojedinice, zaposlenici su krenuli u štrajk zbog neisplate i kašnjenja plaća i doprinosa, honorara, kao i ostalih davanja, zbog čega je u rujnu došlo do kolektivnog radnog spora. Nakon uspješno provedenog postupka mirenja s poslodavcem je postignut sporazum. "Poslodavac je prekršio drugu točku tog sporazuma kojom se obvezao do kraja listopada ove godine isplatiti pozajmice, a ne plaće, za svibanj i lipanj. Stoga koristimo svoje zakonsko pravo na štrajk", ističe se.
Iz Uprave Stojedinice, međutim, tvrde kako je štrajk nezakonit. Tvrde da je proces mirenja s radnicima uspješno završen, nakon čega je potpisan sporazum koji definira sve obveze Uprave prema zaposlenicima, a vezano uz dinamiku zaostalih plaća. Zaostalu plaću za travanj zaposlenici su dobili, tvrde iz Uprave, dok su plaće za svibanj i lipanj trebale biti uplaćene do 30. listopada. No, Uprava Stojedinice također tvrdi kako im Zakon o radu garantira dodatnih 30 dana da ispune tu obvezu. Šef Uprave Stojedinice Drago Perić neposlušnim radnicima zaprijetio je i otkazima. Tvrdi da Sindikat pokušava preuzeti Radio 101 i uređivati programsku shemu.
Kako su izvisili zaposlenici Stojedinice
Od izvora s Radija 101 doznajemo kako je sporazumom koji je ranije sklopljen između Uprave i zaposlenika (a koji je tajan za javnost) Uprava na čelu s Dragom Perićem obećala da će plaće za travanj isplatiti u rujnu (što je i ispunjeno), dok su plaće i honorari za svibanj i lipanj trebali biti isplaćeni do 30. listopada. Štrajkači također smatraju kako Uprava nema pravo na dodatnih 30 dana jer, kako kažu, ta se odredba Zakona o radu odnosi na "normalne uvjete rada". A to zaposlenici Stojedinice koji ne dobivaju plaće ni doprinose trenutno nemaju.
Odluka o stupanju u štrajk sasvim je legalna, tvrde štrajkači, te je donesena nakon savjetovanja s Hrvatskim novinarskim društvom i Sindikatom novinara Hrvatske, odnosno njihovim odvjetnicima. Ranije spomenutim sporazumom uprava Stojedinice također je obećala da će u naredne dvije godine podmiriti sve svoje obveze, ali štrajkači u to sve više sumnjanju. Ističu kako je račun Radija 101 blokiran od 1. veljače ove godine, zbog čega ni ove plaće koje su dobili nisu "prave" plaće, već pozajmice koje se na, u najmanju ruku, polulegalan način isplaćuju s računa tvrtke kćeri koji nije blokiran.
U redakciju stižu pisma podrške
Zaposlenicima i honorarnim djelatnicima Radija 101 stigla su brojna pisma podrške koja su kolege objavili na internetskim stranicama Radija. "U ovim teškim vremenima, kada je svako radno mjesto u novinarstvu upitno i nesigurno, kada smo svi spremni na razne kompromise pa i na zanemarivanje svog radnog dostojanstva, samo da bismo sačuvali posao, vi ste, kao i kolege iz Glasa Istre, digli glave i skupili snage i rekli - dosta! Čestitamo vam na tome i dajemo vam našu svesrdnu podršku u borbi za vaša (i naša!) radna prava i dignitet novinarskog zvanja", pismo je podrške kolega iz sindikalne podružnice Radio Varaždina. "Bude li trebalo, evo nas na Trgu", napisali su Radničko vijeće, Sindikat i Hrvatsko novinarsko društvo Vjesnika. Riječi podrške uputili su i SNH podružnica Glas Istre, Sindikat novinara Varaždinskih vijesti te Sindikalna podružnica Glasa Slavonije.
Podršku štrajku upozorenja izrazio je i Sindikat novinara Hrvatske ističući kako je štrajk zaposlenika i suradnika Stojedinice opravdan zbog kršenja temeljnih radničkih prava te ima podršku svih članova i članica SNH. "Stanje na Radiju 101 na kojemu djelatnici nisu dobili plaću šest mjeseci, a obvezni doprinosi im nisu uplaćeni dvije godine, dio je prakse poslodavaca u medijima koji sve češće krše prava radnika, a krizu dodatno koriste kao argument za nedopustive postupke", ističu iz SNH. Dodaju i kako činjenica da pregovori o nacionalnom kolektivnom ugovoru traju već više od sedam godina pokazuje izostanak dobre volje medijskih poslodavaca da se u pregovorima definira obostrano prihvatljiva razina temeljnih prava novinara i medijskih radnika u Hrvatskoj.
HND: Šokirani smo Perićevim prijetnjama
Potporu štrajkačima Stojedinice dalo je i Hrvatsko novinarsko društvo. HND je šokiran prijetnjama šefa Uprave Stojedinice upućenima svojim zaposlenicima. "Nakon postupka mirenja, Uprava ne ispunjava svoje obveze i to je legalni i legitimni razlog štrajka. Šokirani smo prijetnjama predsjednika Uprave Radija 101 Drage Perića sindikalnom povjereniku i novinarima koji su najavili štrajk da će im podijeliti otkaze i prijaviti ih Državnom odvjetništvu. S druge strane, ova Uprava nije uspjela ponuditi bilo kakvu koncepciju budućnosti Radija 101", stoji u priopćenju HND-a.
Radio 101 je u zadnjih 10 godina besramno pokraden
Štrajk upozorenja završio je u 14 sati, nakon čega se oglasila Uprava Radija 101, ali i dio zaposlenika koji nije štrajkao. U priopćenju koje potpisuje šef Uprave Stojedinice Drago Perić stoji da je štrajku pristupio dio zaposlenih u tehnici, marketingu i administraciji te dio novinara. U štrajku, kako se navodi, nisu bili novinari Informativno-političkog programa, kao ni najveći dio Glazbene redakcije.
"Vjerujem kako ćemo nakon današnjeg dana ipak sjesti za stol i dogovoriti način rada koji će biti u interesu svih zaposlenika Radija 101. Krajem današnjeg dana isplaćena je prva polovica naših obveza prema Sporazumu, za to smo sredstva osigurali krajem prošlog tjedna i siguran sam da ćemo do kraja mjeseca ispuniti i drugi dio naših obveza, sukladno Sporazumu iz rujna ove godine, kao i stavku 1 članka 269 Zakona o radu. Također pozivamo Sindikat novinara Hrvatske i Hrvatsko novinarsko društvo da nam pomognu u prevladavanju poteškoća zbog kojih je Radio 101 doveden na sam rub opstanka, ali ujedno i poručujemo predsjedniku HND-a Zdenku Duki da njegov zadatak nije da komentira poslovnu koncepciju Radija 101 jer je to isključivo u domeni skupštine Radija 101, odnosno suvlasnika. Bilo bi bolje da nam pomogne u borbi protiv onih koji su zadnjih 10 godina Radio i doveli do današnje situacije. Nikome nismo prijetili otkazima niti Državnim odvjetništvom nego smo samo ukazali na nezakonitost štrajka", ističe se u priopćenju šefa Uprave Radija.
Perić dodaje da razumije zaposlenike i podržava njihovo pravo, ali da je Radio 101 u zadnjih 10 godina besramno pokraden i doveden u tešku situaciju katastrofalnim vodstvom bivše Uprave. "Osim već podnesenih kaznenih prijava protiv bivše Uprave, zasigurno će još neki morati odgovarati, prvenstveno dio suvlasnika koji su bili upoznati ili su trebali biti upoznati s kriminalnim poslovanjem na Radiju 101, ali ga nisu sprječavali ili su se njime čak okoristili. Njih očekuje radno mjesto na Radiju Remetinec", kazao je Perić.
"Dio suvlasnika Radija 101 zna zašto je Radio završio u takvim dugovima"
"Iza zaposlenika koji pozivaju na štrajk krije se dio suvlasnika Radija koji su ujedno zaposlenici, a koji jako dobro znaju zašto je i kako Radio završio s tolikim dugovima, kao i da je njihov rad tijekom zadnjih desetak godina podložan kaznenom zakonu", stoji u priopćenju koje potpisuje dio zaposlenika koji nije štrajkao već se svrstao uz Upravu Radija 101. "Bivši član Uprave pod kaznenom je prijavom i policijskom istragom koja se ove jeseni ubrzala i lako je zaključiti da bi se uskoro za odgovornost moglo upitati i širi krug ljudi – od onih koji su u kriminalnim radnjama sudjelovali do onih koji su time posredno upravljali ili bili zaduženi za nadzor poslovanja. I upravo ih je ta činjenica učinila toliko sindikalno aktivnima", ističu.
Dodaju kako oni misle da u situaciji u kojoj se Radio našao zbog kriminalnog poslovanja u zadnjih deset godina, jedini adut za preživljavanje može biti samo rad i program. "Točnije samo proizvodeći program može se zarađivati novac kojim će se isplaćivati plaće jer njih neće donijeti neki Deus ex machina koji samo čeka naš vapaj i vadi vreću para iz koje će nas nahraniti", kažu u priopćenju koje potpisuju Siniša Švec, Silvija Šeparović, Zoran Kekić, Goran Pirš Piro, Lidija Knežević i ostali koji nisu u štrajku.
Istu ovu poruku neštrajkači ponovili su u podnevnim vijestima, čime su šokirali svoje kolege koji su stupili u štrajk, ali i Sindikat novinara Hrvatske. "Takav postupak u najmanju je ruku neprofesionalan, nekolegijalan, bezobrazan i uvredljiv, a još je uza sve to i netočno", tvrdi SNH, podružnica Radija 101.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati