Prometni stručnjak oprao Ines Strenju Linić zbog "odvratnog komentara"

Foto: Dubrovački Dnevnik
"NADAM se da mirno ne spavate. I da vam ipak nisu platili dovoljno da zaboravite zašto ovako prljavo zarađujete svoj kruh", poruka je koju je Mostova saborska zastupnica Ines Strenja Linić napisala novinarki Dubrovačkog dnevnika nakon što je na navedenom portalu objavljen članak s naslovom "Mostovci moraliziraju o presudama, a Strenja Linić osuđena zbog smrti djeteta u prometnoj".
Podsjetimo, novinarka je u objavljenom tekstu iznijela i stranu Strenje Linić, koja je i sama potvrdila navedene navode, odnosno informaciju da je pravomoćno osuđena zbog prometne nesreće u kojoj je poginulo dijete.
Reakciju Mostove zastupnice za Autoportal komentirao je prometni stručnjak Željko Marušić. Njegovu objavu prenosimo u cijelosti.
"Sramite se, više nemate moralni kredibilitet sjediti u Hrvatskom saboru!
U životu postoje prijatelji, neprijatelji i lažni prijatelji, a u politici i poslu moralni, nemoralni i lažno moralni. Prvi su dobri, drugi loši, a treći najgori. Treba ih se čuvati. Često to spomenem studentima, jer na takvim temeljnim spoznajama treba graditi društvene i poslovne aktivnosti, a kad treba, biti jako oprezan.
Nije ovdje riječ da bi Ines Strenji Linić, zbog odvratnog komentara, s elementima prijetnje, na novinarski korektno napisan i društveno koristan tekst 'Mostovci moraliziraju o presudama, a Strenja Linić osuđena zbog smrti djeteta u prometnoj', objavljen 21. listopada na portalu Dubrovački dnevnik, saborski i stranački šef Božo Petrov, drhtavim glasom, trebao kazati '... ja vam moram oduzeti opomenu s oduzimanjem riječi ...' Ali trebao bi svakako razmisliti koliko je moralno što ona sjedi u Hrvatskom saboru.
Riječ je o uzročno-posljedično do krajnosti nedopustivoj, nemoralnoj, a omjerom snaga 'uvažene zastupnice' i novinarke lokalnog portala, kukavičkoj reakciji, kojom se nastavlja praksa prijetnji i napada na neovisne novinare u Hrvatskoj. Je li teška i neutemeljena kleveta te prijetnja novinarki razlog da se pokrene zakonska procedura skidanja saborskog imuniteta, neka predsjednik sabora raskrsti najprije sam sa sobom. HND svakako treba reagirati.
Ovaj komentar nije potaknut mojom kratkotrajnom suradnjom i iskustvima s Mostom, jer sam im se, svojom voljom, javio u vrijeme dok su bili razmjerno nepoznati. Privukli su me proklamiranom moralnošću i nazivom stranke u nastajanju, koji je ukazivao na nužnost povezivanja hrvatskog juga s maticom zemlje. Stoga sam im u stranačkom krugu prezentirao i predložio osnove buduće Prometne strategije RH.
Jedini 'stranački' nastup, kao neovisni stručnjak, imao sam upravo u Rijeci, kad sam upoznao gospođu Strenju Linić. Ništa mi nije rekla o svom tragičnom prometnom slučaju iz 1983. Više sam im puta naglasio kako ne očekujem ništa, osim mogućnosti da moje ideje i program rezultiraju smanjenjem pogibeljnosti na cestama te većim koristima za turizam i gospodarstvo. Osjećam se pozvanim to navesti, kako se ovaj komentar ne bi krivo protumačio.
Žalosna činjenica da je Ines Strenja Linić kao 19-godišnjakinja automobilom usmrtila dijete, koje je danas moglo imati obitelj, ne može se popraviti. Rasplet samo s uvjetnom kaznom (koliko joj je stalo do pravične sankcije pokazuje što se ne sjeća koliko je iznosila) potvrđuje da ono što naglašavam i ponavljam duže od desetljeća - nepošteno i neučinkovito pravosuđe 'metastaza' je prometne (ne)sigurnosti - korijene vuče iz bivše države. Za ubojstvo djeteta treba propisati bezuvjetnu zatvorsku kazna od najmanje tri godine, a s poprišta tragedije krivac treba izravno u pritvor.
Nitko ne bi poželio naći se u koži osobe koja je usmrtila dijete u prometu. S time na duši teško je koliko-toliko mirno spavati, smoći snage i nastaviti hodati kroz život, svaki se dan propitivati o uzrocima i posljedicama te mogućnostima za olakšanje patnje unesrećenih roditelja, a posebice kako spriječiti da se slično ikada ponovi. Pritom stoički, oborenim pogledom, prihvatiti kad vam bilo tko, bilo kad i bilo gdje to stavi na teret.
Pohvalni su sudjelovanje i zasluge Strenje Linić u Domovinskom ratu, ali potpuna nekritičnost prema onom što je prethodno tragično skrivila u prometu, pravdanjem u stilu 'nailaska na uljnu mrlju' ('školska' izlika), kao da je, maltene, optužuju da je 1983. krivo parkirala blizu riječkog Korza, nedopustiva je i skandalozna. Usto je 'tada bila dijete'! Pobogu, zašto je onda, premda je po važećem ustavu bila odrasla i odgovorna osoba, neodgovorno sjela za volan?! Da nije tragično i tužno, bilo bi smiješno.
Zašto se sada, temeljem svog tragičnog iskustva, ne bori, to joj je primarna zadaća, a itekako ima mogućnosti, da se mladim vozačima, do navršene 24. godine, vrate ograničenja po pitanju snage i mogućnosti samostalnog upravljanja automobila? Predlažu to, bezuspješno, mnogi stručnjaci, kako bi se smanjila stradavanja na cestama. Ako je išta pozitivno u ovom nemilom događaju, to je upravo mogućnost da se koristi kao školski primjer i pokazni argument za uvođenje posebnih ograničenja za mlade vozače.
Relativiziranje u stilu 'svakome se može dogoditi da u prometu ubije dijete', odnosno 'što to spominjete', vrlo je neodgovorno i pogubno za prometnu sigurnost. Više sam puta naglašavao i savjetovao svakome tko misli da mu se to ikada može dogoditi, neka odmah zapali vozačku dozvolu i više nikada ne sjedne za upravljač.
Časna bi se osoba trebala časno i ponizno, do kraja života, odnositi prema toj strašnoj činjenici, imati je stalno na umu, pogotovo kad se odluči moralizirati kad su drugi u pitanju. Odgovorni, pošteni i samokritični političar, iznošenjem svog tragičnog i traumatičnog prometnog događaja pomogao bi senzibiliziranju javnosti za nužnost obazrive i sigurne vožnje, s posebnim naglaskom na najugroženije skupine u prometu.
Hrvatska je 48-postotnim udjelom najugroženijih sudionika (pješaci, biciklisti, mopedisti i motoristi) u ukupnom broju poginulih na cestama među najgorima u Europskoj uniji. U zemljama s dobrom kulturom vožnje njihov je udio manji od 30 posto. Upravo zbog na cestama imamo 61 posto više poginulih godišnje, razmjerno broju stanovnika, od prosjeka EU-a, premda smo razmjerno najviše uložili u cestovnu infrastrukturu.
Stavljanje pod tepih te strašne činjenice posebno je nedopustivo saborskim zastupnicima, čiji je posao, prirodom stvari, izravno i neizravno povezan s prometom te ne pomaže poboljšanju sigurnosti. Stoga je novinarka Ivona Butjer iz portala Dubrovački dnevnik radila upravo ono zbog čega postoji novinarska struka. Javnost joj treba zahvaliti, a HND je zaštititi. Strenja Linić trebala bi se sramiti svoje reakcije, odmah se javno ispričati novinarki i razmisliti koliko je moralno što sjedi u saborskim klupama", napisao je Marušić.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati