Musk za napad na X okrivio Ukrajinu. IT stručnjaci: Teško, bio je prejednostavan

TIJEKOM intervjua za Fox News ranije ovog tjedna, Elon Musk je optužio Ukrajinu za masovni hakerski napad koji je prije dva dana više puta srušio njegovu društvenu mrežu X (bivši Twitter).
Musk za takve optužbe, kao i inače, nije ponudio nikakve dokaze. Wired je analizirao napad i Muskove tvrdnje i došao do zaključka da je to najmanje vjerojatan scenarij.
Muskove tvrdnje su klimave
Musk je tvrdio da su IP adrese napadača povezane s Ukrajinom, ali sigurnosni stručnjaci upozoravaju da to ne dokazuje ništa konkretno.
"IP podaci mogu pokazati geografski raspored izvora prometa, što može pomoći u analizi botnet infrastrukture", rekao je Shawn Edwards, direktor sigurnosti u firmi Zayo, za Wired. "Ali ne mogu sa sigurnošću identificirati počinitelja niti njegovu namjeru."
Jedan istraživač iz prominentne kompanije, koji je govorio pod uvjetom anonimnosti, je čak izjavio da Ukrajina nije bila ni među 20 najčešćih IP adresa povezanih s napadom.
Odgovornost preuzela propalestinska hakerska grupa
U međuvremenu, pro-palestinska hakerska grupa Dark Storm Team preuzela je odgovornost za napad u objavama na Telegramu, koje su kasnije obrisane.
Osim toga, Wired ističe da je napad bio daleko jednostavniji nego što bi se očekivalo od jedne države. Prema sigurnosnim istraživačima, nekoliko X-ovih glavnih poslužitelja nije bilo zaštićeno Cloudflare sigurnosnim mjerama, što je omogućilo napadačima lakši pristup.
X nije bio spreman za jednu od najčešćih prijetnji na internetu
"Botnet je direktno napadao IP adresu i još nekoliko u istom X podmrežju", rekao je neovisni istraživač Kevin Beaumont za Wired.
"Radilo se o botnetu sastavljenom od nadzornih kamera i digitalnih videorekordera."
Jednostavnije rečeno, X nije bio spreman za napad, unatoč tome što su DDoS napadi (napadi uskraćivanja usluge) jedna od najčešćih prijetnji na internetu. Loše postavljene sigurnosne mjere mogle su učiniti napad čak i težim nego što je mogao biti.
Jesu li iza napada zaista državne sile?
Musk i dalje sugerira da su državni akteri odgovorni, no stručnjaci smatraju da je to malo vjerojatno.
"Postoje dvije vrste kibernetičkih napada – oni koji su dizajnirani da budu glasni i oni koji su dizajnirani da budu tihi," rekao je Nicholas Reese, stručnjak za cyber operacije, za Associated Press.
"Ovaj je napad bio očito osmišljen da bude otkriven, što gotovo sigurno eliminira mogućnost da su iza njega državni akteri."
Napad također nije donio neku značajnu korist napadačima, što dodatno umanjuje mogućnost da se radi o naprednom državnom napadu.
Musk pod sve većim pritiskom
Musk je posljednjih mjeseci izazvao brojne kontroverze – od prihvaćanja ekstremno desnih ideologija do radikalnog smanjenja saveznih proračuna kroz Ministarstvo za učinkovitost vlade (DOGE).
Njegova automobilska kompanija Tesla postala je meta prosvjeda i vandalizma diljem SAD-a, dok povjerenje investitora u kompaniju također pada.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati