Srbi opet prosvjedovali, traže prijevremene izbore
TISUĆE ljudi prosvjedovale su u subotu u Novom Sadu zbog urušavanja nadstrešnice željezničkog kolodvora, nesreće u kojoj je 2024. godine poginulo 16 osoba te su zatražili raspisivanje prijevremenih izbora.
Studentski prosvjedi protiv vlade, koji su povremeno prerastali u nasilje, proširili su se Srbijom nakon te nesreće, uzdrmavši trinaestogodišnju vladavinu populista Aleksandra Vučića i njegove Srpske napredne stranke. Prosvjednici, oporba i udruge za ljudska prava tvrde da je nesreća na željezničkom kolodvoru pokazatelj šireg lošeg upravljanja građevinskim projektima i korupcije u vlasti.
Prosvjed u Novom Sadu
U Novom Sadu, drugom najvećem gradu u Srbiji, tisuće prosvjednika okupile su se na temperaturi od oko 30 Celzijevih stupnjeva, uzvikujući "Pobjeda" i parole protiv Vučića i SNS-a. Mnogi su nosili transparente i majice s natpisom "Studenti pobjeđuju".
Aktivisti studentskog pokreta poručuju da žele izazvati Vučića i SNS na predstojećim parlamentarnim i predsjedničkim izborima. Oni su redovno predviđeni za 2027. godinu, no Vučić je najavio mogućnost da ih raspiše i ranije tijekom idućih mjeseci.
"Bez slobodnih i poštenih izbora sve ostalo su prazne riječi", poručila je okupljenima Sanja Belić, sveučilišna profesorica iz Novog Sada.
Optužbe za korupciju
Prosvjednici i udruge za ljudska prava također optužuju Vučića i vladine dužnosnike za izborne prijevare, nasilje nad političkim protivnicima, gušenje medijskih sloboda, korupciju i povezanost s organiziranim kriminalom. Vučić i njegovi saveznici takve optužbe odbacuju.
"Moramo se dići, iskazati svoju volju i pobijediti. Drugog izbora nemamo", rekao je Goran Sajin, prosvjednik u pedesetim godinama. Tijekom televizijskog prijenosa uživo, održanog u isto vrijeme kad i prosvjed u Novom Sadu, Vučić je najavio da će se njegove pristaše okupiti 27. lipnja. "Pozivam ljude da ne iskazuju bijes ni prema kome, već da se okupe pod srpskom zastavom", rekao je.