Šef HROTE-a: PPD je kupio 63 posto jeftinog plina od HEP-a
ODBOR za gospodarstvo Hrvatskoga sabora održao je tematsku sjednicu o "Izvješću o problematici kupnje i prodaje plina prema uredbi o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije".
Na sjednicu Odbora na temu plinske afere došli su ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović, ravnatelj Hrvatskog operatora tržišta energije (HROTE) Boris Abramović, predsjednik uprave Plinacroa Ivica Arar i šef HEP-a Frane Barbarić.
Saborskom su odboru dostavljena izvješća neovisnih tijela (Plinacro, HROTE, HERA) te HEP-a. Podsjetimo, potpredsjednik Vlade Branko Bačić jučer nije htio odgovoriti na pitanje novinara tko je kupio višak plina, rekavši da će o tome na sjednici saborskog odbora izvijestiti “onaj tko je za to isključivo nadležan, a to je HROTE”.

U saboru se upravo održava temstraka sjednica Odbora za gospodarstvo o "Izvješću o problematici kupnje i prodaje plina prema uredbi o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije". Šef HROTE-a Boris Abramović odgovorio je na pitanje koje danima zanima javnost, tko je kupovao jeftini plin od HEP-a, te je rekao da je 63 posto tog plina kupio PPD, iako su oni u izvješću tvrdili da su kupili svega 11 posto spornog plina.
Ministar Davor Filipović ponovio je da je za sve saznao 29. lipnja te je rekao kako je mislio da će HEP viškove plina koristiti za osobne potrebe, odnosno pretvaranje u električnu energiju.
"Utvrdili smo da je HEP poslao ministarstvu dopis u kojem kaže da će viškove koristiti za vlastitu proizvodnju ili prodaju na domaćem ili međunarodnom tržištu. Međutim, HEP je u tom trenutku još uvijek pod uredbom prema kojoj ne smije plin od INA-e koristiti za vlastitu potrošnju ili prodaju, to su napisali u izvješću koje imamo. E sad, ministar na to ne odgovara ništa. Nakon toga direktor HEP-a, zbog situacije da ima viškove i da su u transportnom sustavu, i da Plinacro mora reagirati, i da će doći do prodaje viškova... Do toga dolazi u lipnju kada su cijene bile niske, a na aukciji su bile još niže.
Međutim, što je ključna stvar? Da bi netko preuzeo toliki višak koliki je preuzeo PPD, trebao je imati manjak. Recite mi, koja tvrtka koja ima stalne kupce i ugovor da se kocka sa skoro 200 tisuća megavatsati manjka ako ne zna da će vrlo brzo moći kupiti višak? Tko bi to odgovorno napravio?" upitala je Sandra Benčić.
"Moje pitanje je je li PPD puno bolje znao predvidjeti od uprave HEP-a da će imati višak ili je tu informaciju dobio od nekog, na premijer iz HEP-a?" dodala je.
"Koji god da je slučaj, da imamo tvrtku koja trguje plinom i koja bolje zna od HEP-a da će HEP imati viškove koje će morati prodati, to je situacija u kojoj nemamo adekvatnu upravu HEP-a. A druga situacija, da su znali, također je situacija u kojoj mora ići uprava HEP-a. Nitko ovdje nije nevin.
Ovo sve je bilo predvidivo na razini ministra. Ali ako nije, recite vi meni gdje je naš državni tajnik za energetiku i zašto nije danas ovdje? Kako je državni tajnik za energetiku Ivo Milatić propustio vidjeti da će regulativa koju je pisao dovesti do problema i da će se netko obogatiti na jeftinom INA-inom plinu? Je li bio zauzet prodajom svojih vina firmi koja ima istog vlasnika kao i PPD?", zaključuje Benčić.
Nakon što je u nekoliko navrata pohvalila vladu zbog donošenja uredbe po kojoj je Ina sav plin morala prodavati HEP-u, HDZ-ova Majda Burić ponovo pohvalila je ministra i ustvrdila da HEP nije kriv za nastalu situaciju.
"Činjenica je da je 29. lipnja HROTE alarmirao ministarstvo i ministra o prodaju viškova i da je ministar promptno reagirao i obavijestio koga je trebao. Čini mi se da je HEP bio primoran viškove plasirati na tržište jer ih nikako drugačije nije mogao skladištiti, a sam sustav trgovine plinom u EU funkcionira na način da se distributer penalizira kada dođe do viškova", rekla je.
Uslijedila su pitanja šefu HERA-e. Na pitanje zbog čega nije obavijestio Ministarstvo čim su dobili prvi dopis od HROTA-e, rekao je da su oni putem redovnog izvješća za svibanj dobili informaciju o odstupanju za HEP.
"Problemi dolaze 5. lipnja. Mi te podatke ne vidimo. Podatke za lipanj dobivamo 29. lipnja", rekao je Vrban i dodao da su prije dobili samo upozorenja.
"Sada je nakon ovog jasno da HDZ želi za sve optužiti HROTA-u, umjesto njihovog ministra Filipovića koji je za sve kriv", rekla je SDP-ova Sanja Radolović.
"Meni se čini da ste vi jedina agencija koja je nešto poduzela. Što su u ovoj situaciji trebali poduzeti svi uključeni, uključujući i Ministarstvo i kada smo mogli reagirati", pitala je Dalija Orešković.
"Ministarstvo je reagiralo u roku do 2-3 dana i uredba je promijenjena na sljedećoj sjednici vlade. Ako ćemo govoriti u kontekstu obveza i odgovornosti sukladno zakonu, zna se tko je za što odgovaran, ja sam o tome poslao obavijest HERA-i i to je to", rekao je Abramović.
Sandra Benčić je pitala je li HEP normalno da HEP predvidi po cijenama na globalnom tržištu da će cijena plina biti niža i upozoriti na vrijeme da se mora mijenjati uredba?
"Model bilančnih skupila funkcionira na jedinu odgovorit svakog pojedinog VBS-a. On mora signalizirati i upućivati na probleme", rekao je Abramović.
Na pitanje zbog čega je ministar Filipović informaciju o prodaji viškova plina dobio tek 29. lipnja, Abramović je rekao da su oni odmah početkom lipnja prvi u sustavu reagirali.
"Mi smo dobrom voljom ukazali HERA-i pozornost na tu činjenicu. Pratili smo stanje i ponovo smo vidjeli da se ništa ne događa te smo u izvanrednom izvješću ponovo upozorili HERA-u te smo ovaj put uključili i ministra", rekao je Abramović.
Mrak Taritaš pitala je Abramovića što je učinio nakon što je u lipnju vidio što se događa s plinom.
"Dao sam nalog svom odjelu da uz redovito izvješće naznačimo posebno da su uočeni trendovi povećanja viškova plina uz osjetan pad cijena“, odgovorio je.
Zastupnici su krenuli s pitanjima za ravnatelja HROTE-a. "Kada sam izašao s informacijom da je PPD preuzelo 60 posto plina koji je HEP kupio od INA-e, napadali su me kolegica Burić iz HDZ-a, Peternel je govorio da sam lažov, preko Bujice se danima granatirao Most jer smo dirnuli u Vujnovca. Koliko je plina prodano na dražbama za uravnoteženje sustava Plinarco, a koliko su viška plina preuzeli ostali i po kojoj cijeni?" pitao je Grmoja.
"Jedna od uloga HROTE-a je obračun naknade za uravnoteženje na temelju podataka od Plinacra. Na te podatke primjenjuju se pravila kojima se određuje naknada za odstupanje, ona nije tržišna cijena nego je određena metodologijom, pravilima. Određuje se na temelju prosjeka trgovanja između VBS-a i Plinarca, dodaje se deset postotna vrijednost i smisao je penaliziranje. Cijena je destimulativna za sudionike da remete prostor i stvaraju nered. U ovim izvanrednim okolnostima postala je stimulativan mehanizam i alat za igrače, potpuno legalno, tako da je ta naknada minorna na cijenu po kojoj se plin mogao kupiti.
Riječ je o količini od, za lipanj, 330 megavat sati. Od toga su na dva načina istrugavane količine. 56 tisuća od Plinacra, a 275 tisuća je prepušteno VBS-ovima da međusobno obavljaju transakcije, što je uobičajeno, i da onda sukladno poslovnoj filozofiji nominiraju određene količine za određeno razdoblje, ne mogu ulaziti je li svjesno ili ne", rekao je Abramović.
"Što se tiče strukture i sudjelovanja voditelja bilančnih grupa, u lipnju je prosječna cijena naknada koja je išla HEP-u bila 14.4 eura. Ukupno je sudjelovalo 11 voditelja bilančnih skupina. To nije tajni podatak. Društva koja su sudjelovala su PPD, EON, Međimurjeplin, MET, ENA, Geoplin Zagreb, Gradska plinara Zagreb, INA, HEP Trgovina, Geoplin i MAN. Oni su sudjelovali u preuzimanju viškova", rekao je Abramović.
"PPD je kupio 63 posto", dodao je.
"EON 6 posto, Međimurje plin 4.3 posto, Mets 3 posto, ENA 2.2, Geoplin Zagreb 2.1, GPZ 1.39, INA 1.775, HEP trgovina 1.007, Geoplin 1.2 i MAM ispod 0", kazao je Abramović.
"Ministar vas je označio kao glavnu i odgovornu osobu jer ga niste obavijestili. Zašto vas nije smijenio? Mislim zato jer iza vas stoji Andrej Plenković. Tko je gospodar? Tko je profitirao? Je li to neki Plenkovićev igrač?" pitala je Dalija Orešković.
"Ne mogu vam odgovoriti na hipotetsko pitanje. Nije konkretno“, odgovorio je Barbarić.
Daniel Spajić pitao je Barbarića je li mogao odbiti ministra kad je donio uredbu i ima li ministar kao jedini član skupštine financijska izvješća HEP-a.
"HEP je generator gospodarstva u Hrvatskoj. Financijska izvješća idu i ministru i u Finu i na burzu, najnormalnije idu, s tim da morate shvatiti da imamo među stepenicu - Nadzorni odbor", odgovorio je Barbarić.
"Raspudić je optužio Barbarića za vrijeđanje zastupnika kada je insinuirao da se zastupnici ne razumiju u plinsku problematiku. "Vjerujte da razumijemo što znači isti dan kupiti za 47 eura i to isto prodati za 1 cent. Niste svjesni u kakvoj se situaciji nalazite", rekao je Nino Raspudić.
"Kada saznamo tko su bili glavni kupci i jeste li povezani s njima, tada ćemo znati trebate li za ljeto kupiti toplu pidžamu", rekao je Raspudić.
"Nisam shvatio, je li vi to meni prijetite? Malo? Ja se repliciram na ovo zadnje", rekao je Barbarić.
"Vama prijeti pravosuđe", rekao je Raspudić povišenim tonom na što je predsjednik odbora upozorio Barbarića da ne priča tako sa zastupnicima.
Bauk je pustio snimku Filipovića koji je rekao da je odgovorna uprava društva koja ga je trebala obavijestiti. "Ministar vas je ovdje optužio, trebao vas je smijeniti. Mislite li da je ministar u krivu ili da vas je lažno optužio?" rekao je Bauk.
"Ministar ima pravo na svoje mišljenje. Ja sam dostavio dokaze da je HEP slao dopise u kojima je izvještavao sve nadležne instance o tome što se događa s plinom", odgovara Barbarić.
"Vi ste rekli da imate uobičajene hodograme, kao funkcionirate prema skupštini društva? Zadnji dopis je bio u travnju, iza njega nije išao niti jedan dopis prema Ministarstvu?" pitala je Anka Mrak Taritaš.
"HEP komunicira sa skupštinom propisanom odredbom. Neslužbeno komuniciramo i telefonski i na sastancima. Ja uopće ne vidim svrhu tog pitanja. Normalno je da se društva u ingerenciji Ministarstva barem dva puta tjedno čuju", rekao je Barbarić.
Zastupnici su krenuli postavljati pitanja šefu HEP-a, Frani Barbariću.
"Vi ste od strane Filipovića detektirani kao glavni krivac za ovu situaciju. Gledajući vas, gledam mrtvaca, i političkog, jer ste od čelnog čovjeka detektirani kao odgovorni za situaciju. Jeste li kupovali plin i od drugih subjekata i koliko ste potpisali ugovora?" pitao je Grmoja.
"Samo ste vi čuli da me ministar optužio, a ja sam ovako živ, nisam mrtvac pa povucite to", odgovorio mu je Barbarić.
"Spomenuli ste dopise koji su dolazili do vas i pravovremeno reagirali na iste. Jeste li se pri donošenju odluka i postupanju sukladno informacijama iz dopisa konzultirali s Plenkovićem pa onda zajednički odlučivali, ili su vaši postupci bili samostalni? Ako ste se konzultirali s premijerom, onda on ne govori istinu kada kaže da nije bio informiran, a ako niste, počinili ste neke evidentne pogreške", rekao je Davor Dretar.
"Mislio sam da ćete me pitati tko je kupio plin i po kojoj cijeni. Zovete se Domovinski pokret, a sve radite protiv domovine, kada je trebalo dati podršku Ukrajini, vi ste nestali iz sabora. Neki dan je Spajić obavijestio sabor da sam bio na nogometnoj utakmici kad sam bio u Americi. Prema tome, vi, kao i gospodin do vas, ste došli s nekim napisanim pitanjem, to je moj odgovor na vaše pitanje, ajde da se ne lažemo", odgovorio je Filipović.
"Pi*do jedna", vratio mu je Dretar.
"Bili ste mi draži kao Dreletronic", odvratio je Filipović.
"Ako ste vi domoljub, ja sam vehabija!", kazao je Daniel Spajić.
"Vaš je zadatak vio da predložite uredbu, ali morate reći, tko vam je rekao da promijenite uredbu? Bez toga, za nas ste vi politički odgovorni? Tko je trebao pritisnuti dugme na semaforu a bi mogli prijeći cestu ovaj put?", pisao je Filipovića Arsen Bauk.
"Ovdje smo da razgovaramo o ozbiljnim temama. Meni je HEP poslao da će koristiti plin za vlastitu potrošnu, aj im nisam sugerirao drugačije, jer mislim da je sasvim OK. Kada malo bolje pogledate, u uredbi nigdje ne piše da se isključivo mora prodavati ovim kupcima, ako i da se može prodavati kupcima iz kategorije kućanstvo, što znači i za struju. Tko je odgovoran za vođenje poslova društva? Pa to je uprava", rekao je Filipović.
"Meni se čini da vi cijelo vrijeme bježite od odgovornosti. Ne želite priznati vlastitu, a pitanje je na koga želite svaliti odgovornosti u cijelom ovom sustavu. Želite li reći da je HEP radio nešto suprotno vašem znanju i zašto niste poduzeli ništa da se uprava promijeni?" pitala je Dalija Orešković.
"Da mislim da sam za nešto odgovoran, ne bih sada stajao ovdje. Da sam imao informaciju da će se plin prodavati, reagirao bih isto kao što sam reagirao sada", odgovorio je Filipović.
"Ministar je ovdje izjavio da nije na vrijeme izmijenio uredbu iako je znao da HEP nema gdje sa viškovima, jednako tako kao što se ovdje utvrdilo. Prvo je tvrdio da nije imao informacije, a sada tvrdi da je htio izmijeniti uredbu kada bi znao da je HEP plin koristio za svoje potrebe", ustvrdila je Sandra Benčić.
"To je glupo izvrtanje teza", rekao joj je Filipović, a Benčić je od Tušeka dobila opomenu.
"Predsjedniče odbora, teško vrijeđate mene i hrvatsku javnost, ministar je upravo potvrdio da je dozvolio kršenje uredbe vlade te da ne čita, kao jedini član skupštine, izvješća o poslovanju HEP-a niti ga zanima", rekla je Ahmetović.
"Je li HEP kupovao plin i od drugih dobavljača? Jesu li Barbarićevi dopisi bili poslani i Plenkoviću? Kažete da vam je bilo ok da Barbarić najavljuje da će koristiti višak plina za vlastitu proizvodnju HEP-a, čudi me kršenje vlastite uredbe jer prema njoj oni taj plin nije smjeli koristiti za proizvodnju struje, a pored toga su imali obvezu zbog petogodišnjeg ugovora za uvoz struje", rekla je Mirela Ahmetović, a HDZ-ovci su je napali zbog LNG terminala.
"Više puta sam govorio u saboru o kupovini energenata JHEP-a. Ja se kao glavna skupština HEP-a ne bavim trgovanjem, zato su tu uprave društva. Uprava HEP-a prema uredbi nije smjela ići u prodaju. Međutim, informirali su me da će koristiti plin za vlastite potrebe ako im ne kažem drugačije, da jesu, to bi ušlo u izmjene i dopune uredbe", kaže Filipović.
"Cijela priča oko plinske afere krenula je s vladinom uredbom koju je napravilo Ministarstvo gospodarstva. Zatim je krenula teza da ljudi u vladi nemaju dovoljno struke za teme o plinu. No Ministarstvo ima ljude koji to rade, to je državni tajnik Ivo Milatić, uprava za energetiku, Kirstina Čelić, sektor za energetska tržišta i Sanja Ivelj, posebno služba za ugljikovodike te skladištenje, Domagoj Jeić. Oni su vjerojatno pripremili uredbu, a vi ste to potpisali, pa kako onda je moguće da se ona ne prati od strane Ministarstva koje ima cijelu upravu za to? Zar nisu mogli upozoriti vladu i vas da se ta uredba mora promijeniti? Tko je podbacio?" pitao je Damir Bajs.
"Ja sam u svom izlaganju detaljno izložio što se dogodilo. Moji ljudi su imali prilike pogledati ove dopise i iz njih se ne može zaključiti da će plin otići u sustav i prodati se. Mi smo promptno reagirali", rekao je Filipović.
"Porez u Hrvatskoj plaćaju građani koji zarađuju 500-600 eura, a iz toga se plaća plin. Isti se u bescjenje prodavao Plenkovićevom tajkunu Vujnovcu kako bi on zarađivao. U Austriji na moguću zlouporabu cijela je vlada pala u nekoliko dana. Vujnovcu je vlada pak pogodovala u slučaju petrokemije, a u slučaju preuzimanja dalekovoda vlada štiti Vujnovca koji krši nekoliko zakona. Ovo je razgradnja države", rekla je Kaolina Vidović Krišto te rekla da vlada pogoduje PPD-u.
Tušek joj je rekao neka se suzdrži teških riječi i da govori izvan teme. "Sramotno je kako vodite sjednicu, količinom želite ugasiti sadržaj", rekla mu je Vidović Krišto, a on joj je dao tri opomene i oduzeo pravo riječi.
"Odbacujem bilo kakvu tezu o pogodovanju. Molio bih vas da ne idete s tim etiketama na račun premijera Plenkovića, da on ima svog tajkuna ili da je pogodovao, to nije korektno", kazao je Filipović.
"U dopisu koji smo dobili od HERA-e stoji da do 25. u mjesecu HROTE dostavlja HERA-i sva odstupanja sudionika na tržištu. Iz tog dopisa stoji da su odstupanja utvrđena od 1. studenog 2022. do 1. lipnja 2023., a onda u lipnju deset puta veći iznos od mjesečnog prosjeka iz prethodnog razdoblja, vi ste rekli da ste prvu obavijest dobili 29 lipnja, iako iz ovog svega stoji da se sve znalo", rekla je Anka Mrak Taritaš.
"Za odstupanja u lipnju prvi puta saznajem 29 lipnja i onda je uslijedila naša reakcija", odgovorio je Filipović.
Nino Raspudić pitao je Filipovića kada je trebalo ukinuti uredbu da HEP kupuje sam plin od Ine te je li višak umjetno bio stvoren, pošto postoje informacije da je slobodno skladište u Mađarskoj.
"Mislim da se trebalo ukinuti kad je došlo do zapunjavanja skladišta u Okoli, ako se već nije koristio za vlastitu potrošnju kao što sam ja informiran. Mi imamo uredbu od EU da skladište mora biti zapunjeno na 93 posto. Mislim da nije bilo problema da se razgovara s drugima čiji kapaciteti nisu popunjeni. Moglo se pogledati ima li drugdje kapaciteta", rekao je Filipović.
Sandra Benčić pitala je ministra je li ga Barbarić obavijestio da će morati prodavati viškove plina po cijenama koje će biti niže od 47 eura i da će nastajati gubici za HEP, s obzirom na to da je Barbarić rekao da je imao sve podatke.
"Ja sam dobio obavijest da će koristiti plin za vlastitu potrošnju ili za prodaju na tržištu ako im ne dam drugačiju uputu. Ja nisam dao drugačiju uputu. Da će doći do ovoga, da će se plin ostavljati u cijenama, nitko me nikada nije obavijestio, da će se prodavati po ovakvim cijenama, ni mene ni Butkovića ni predsjednika Vlade", kazao je Filipović.
Nikola Grmoja je pitao Filipovića zašto su, ako su vidjeli trendove na tržištu, da cijena pada, išli u promjenu uredbe i povećali cijenu te količinu plina te tko je i koliko kupovao?
"HERA je odlučila promijeniti metodologiju. Da je ostala na snazi plin bi se povećao za 156 posto. Kada smo prvi put donijeli odluku da se uzima Inin plin, gledali smo najmanju zakonsku cijenu plina. Cijena bi bila veća na zimu nego što je odredila HERA. Mora se gledati cijeli period", rekao je Filipović.
Zatim su uslijedila zastupnička pitanja te se prvi javio Hrvoje Zekanović. "Neki koji su imali očite greške u upravljanju danas kritiziraju", ustvrdio je Hrvoje Zekanović.
"Onaj tko radi često se može dogoditi i da pogriješi, ali važno je da ne bude intencije, da se pogoduje, nego da se rješavaju problemi", rekao je ministar Filipović.
Željko Vrban, zamjenik predsjednika Upravnog vijeća HERA-e, navodi da je uloga agencije nadzor cjelovitog tržišta, ne pojedinog subjekta. "U tom kontekstu prikupljamo izvješća, radimo analizu cjelovitog funkcioniranja tržišta, ne na razini pojedinog subjekta", istaknuo je. Rekao je i da su česti viškovi plina te da su velike volatilnosti cijena uobičajene.
"Dođu topliji dani, potrošnja pada, plan se radio prema prijašnjim procjenama. Dolazi do viškova, do energije uravnoteženja koju onda fizički provodi Plinacro, a ekonomski se provodi preko platforme HROTE-a, objasnio je.
"Napravili smo analizi cijena tržišnih viškova za cijeli period trajanje uredbe. Lani smo u 11 mjeseci imali vrlo nisku cijenu, koja se približila na par eura. Isto tako u 12. mjesecu kada su temperature bile neuobičajeno visoke. Isto smo imali u veljači. Početkom siječnja smo imali pak jako visoku cijenu.
"HERA prima redovne informacije, mjesečne kvartalne, radimo analizu. Po pitanju prvih info od HROTE-a 12. lipnja zatražili smo dodatni set podataka, i sad radimo dalje analizu", naveo je.
Boris Abramović, ravnatelj HROTE-a, rekao je da želi na jednostavan način opisati ulogu HROTE-a te se dotaknuti i ostalih sudionika u ovom slučaju. "Operator tržišta ne prodaje niti kupuje plin. Operator tržišta osigurava da tržište može funkcionirati. Dakle, HROTE ne trguje u smislu da prodaje nešto što nije njegovo", rekao je Abramović.
Zatim se osvrnuo da Arara koji je rekao da Plinacro ne trguje te kazao da je to netočno. "Gospodim Arar se vjerojatno zabunio, nekoliko puta je, siguran sam nenamjerno rekao, da Plinacro ne trguje plinom. To nije točno. Vi ste subjekt koji trguje i to je dobro. Mi smo svojevrsna burza koja omogućuje obavljanje trgovinskih transakcija", objasnio je Abramović.
"Početkom lipnja uočeni su viškovi. Siguran sam da je za trendove povećanja znao HROTE, to odgovorno tvrdim, morao je znati Plinacro i sigurno je znao, Plinacro odgovorno radi posao, i isto tako i HERA na temelju izvješća koje dobije. Dalje se očito nešto događalo, ali HROTE je bio tu na rubu komunikacijskog kanala i nismo znali što se događa. Neformalni razgovori kolega iz HROTE-a i Plinacroa upućivali su da je stvar riješena, to vam iskreno i otvoreno velim", kazao je Abramović i dodao da je ministarstvo bilo obaviješteno.
Kazao je da se lipanj bližio kraju te da su ponovo 29. lipnja poslali obavijest u koju su uključili i ministra. "Vlada je onda u roku par dana donijela odluku o prestanku važenja predmetne uredbe", rekao je.
Ivica Arar, predsjednik uprave Plinacroa naglasio je da Plinacro ne vrši trgovačke transakcije, već pruža uslugu transporta plina korisnicima transportnog sustava.
Kazao je da voditeljima poduzeća dva puta tijekom dana dostavljaju podatke o protocima plina te da na mrežnim stranicama objavljuju podatke o odstupanjima.
Kazao je da voditeljima poduzeća dva puta tijekom dana dostavljaju podatke o protocima plina te da na mrežnim stranicama objavljuju podatke o odstupanjima. Rekao je i da su dnevna odstupanja česta te da su česti slučajevi kada ukupna neravnoteža ne ukazuje na neravnotežu cijelog sustava, stoga ne poduzimaju radnje uravnoteženja.
"Niska prodajna ili kupovna cijena rezultat je odnosa ponude i potražnje, ni u kojem se slučaju ne smije ograničiti jer bi rezultiralo poremećajem cijena na tržištu plina", kazao je Arar.
"Ako netko zna što je kriza, znamo mi u HEP-u. Znamo što znači u katastrofama, pa čak i ratu,. Osigurati opskrbu energijom", rekao je pa nastavio nabrajati što su sve u HEP-u napravili u vrijeme pandemije i potresa, ali i suše.
"Plinsko skladište u Okolima popunili smo u planiram roku prema odluci vlade i nacionalnog kriznog tima za plin te tako spriječili krizu", rekao je te nastavio objašnjavati uredbu vlade.
"Uredbom je propisano kako je INA dužna cijeli proizvedeni plin prodati HEP-u po cijeni od 47 eura. Uredbom je propisano da je plin preuzet od INA-e HEP dužan isporučivati jasno propisanim kategorijama kupaca", rekao je Barbarić.
"Ovom je mjerom omogućen nastavak opskrbe za 120 tisuća kućanstava kojima su istjecali ugovori o opskrbi plinom. Regulirana cijena od 41 eura tada je bila pet puta niža od regularne cijene. Ova je odluka donesena retroaktivno i HEP veći dio listopada nije raspolagao informacijom o količini plina koje je potrebno isporučiti i o cijenama isporuke. Kada se te cijene usporede s cijenama plina na TTF burzi na dan stupanja uredbe, može se izračunati da su korisnici plina, građani i ustanove, u konačnici platili 370 milijuna eura manje za plin", priča Barbarić.
Zatim je krenuo govoriti o nastalim viškovima plina i kako je HEP reagirao u toj situaciji. "5. lipnja svi kapaciteti su bili napunjeni. Bez obzira na to što HEP nema utjecaj na prodaju viškova plina, moramo ipak nešto reći. Budimo realni, ovo nije rijedak događaj na energetskim tržištima diljem svijeta. Gubici se ne događaju samo u Hrvatskoj ili samo na plinskom tržištu", kazao je Barbarić.
"HEP je dobio plin koji mora preuzeti, potražnja je bila mala. To se rješava u propisanom i transparentnom procesu na koji HEP nema utjecaj, ali se radi o čestom događaju u svijetu. Da to razumijemo, nitko od ovog događaja ne bi radio problem, a kamoli aferu", poručio je.
Filipović je ponovo krenuo s objašnjenima kako je vlada reagirala na krizu energenata te je navodio razloge zbog kojih su uveli uredbu da INA sav plin koji proizvede mora prodavati HEP-u te je govorio o ruskoj invaziji.
"Mnogi su govorili da se skladište plina Okoli neće napuniti i da će sve propasti. To se nije dogodilo. Vlada je cijelo vrijeme intervenirala pa zato građani plaćaju električnu energiju po cijenama koje su najniže u EU. Cijene naftnih derivata, kada usporedite s EU, imamo najnižu cijenu, plin je samo skuplji u Mađarskoj nego kod nas", kazao je.
Dalje je govorio kako su spasili kućanstva i škole od nestašice plina te da su donijeli odluku kako sav plin koji se proizvodi u Hrvatskoj, ostaje u Hrvatskoj. Hvalio se i sa stopama gospodarskog rasta.
"Brojke pokazuju da sve što je vlada radila, radila je dobro. Da se dobro nosila s energetskom krizom i da naše gospodarstvo neometano funkcionira", rekao je.
"U dijelu medija su krivo i maliciozno interpretirani neki dopisi. U dopisu koji mi je upućen u siječnju HEP traži dodatna sredstva kako bi INA-i plaćali plin koji je višak. Vlada je odlučila osigurati ta sredstva", rekao je i dodao da je vlada činila sve što je HEP tražio. Također je rekao da se u dopisu iz veljače radilo o istoj stvari.
"U dopisu 13.2. HEP traži da se prošire kapaciteti iz Okolija. Tu su cijeli tjedan bile manipulacije."
Zatim je komentirao dopis koji je od Barbarića primio u ožujku. "U tom dopisu se reprezentira tablica s viškovima, ali i manjkovima u pojedinim mjesecima, i nigdje se ne govori da će se prodavati po ovim cijenama. 27. ožujka šaljem povjerenici EK-a da idemo u dokapitalizaciju HEP-a. 5. travnja dobivam dopis od Uprave HEP-a da će se po zapunjenu kapaciteta u Okoliju višak plina koristiti za vlastite potrebe ili za prodaju na domaćem ili stranom tržištu, što je meni logično i kažu da će to raditi ako im ja ne naložim drugačije. Budući da je meni ovo logično, ja sam zadovoljan s tim što su mi predložili. Nakon toga, ja kao ministar ne dobivam obavijest da će se raditi drugačije."
"29.6. dobijem dopis od HROTE-a koji mi javlja da se višak plina HEP-a ostavlja u sustavu i prodaju ga po cijenama koje su spominjane u medijima. 30.6. obavještavam o tome Butkovića", rekao je Filipović.
Kaže da je potom obavijestio i premijera te se onda sljedeći tjedan ukinula uredba po kojoj HEP preuzima plin od INA-e. "Ni u jednom dopisu koji mi je HEP uputio nije navedeno da će se plin prodavati na ovakav način. Nitko me ni u jednom trenutku nije obavijestio da se plin prodaje ovako, čim smo dobili tu informaciju smo reagirali", tvrdi ministar.
"Ova situacija bila je ozbiljna dok je vlada satirički obrazlagala što se dogodilo. Vlada u ovom slučaju podsjeća na grupu TNT - imam plin, cijena sitnica. Filipović poput Alana Forda, tko spava, nije budan. A vrhunac je Bačić jučer u stilu Grunfa - tko izgubi dobitak, dobije gubitak", komentirao je Arsen Bauk.
"Da je plin problem to nismo uopće dvojili, da su određene odluke na razini EU donesene, jednako smo bili svjesni. No, kao što to u Hrvatskoj uvijek biva, tako je i ovaj put. Sve što dobro krene, u jednom trenutku krene loše. Troskot je bio prvi koji je u javnom prostoru govorio o tome da HEP kupuje do 47 eura jedan MWh plina, a prodaje za jedan cent", rekla je.
"Kada se kupuje plin, kupuje se za novce koji nisu imaginarni, nisu novci premijera ili ministra, nego hrvatskih građana. Kada postanemo dužnosnici, odgovaramo za odgovorno trošenje novaca. Kada se to pojavilo u javnosti, mi oporbeni zastupnici odlučili smo sazvati sjednicu kako bismo to mogli raspraviti. Ako sabor nije mjesto na kojem to treba raspraviti, onda ne znam koje je to mjesto", kaže.
Kazala je da su odmah zatražili odgovore od HROTE-a, HERA-e, Plinacroa i HEP-a. "Kada sam pogledala prve odgovore od HROTE-a i HERA-e, rekla sam da možda bolje da ih nismo dobili. Cijeli posao je odrađen tako da je možda dobro da nekim postupcima upravlja umjetna inteligencija. Jer bi onda odmah reagirala na disbalans. Mi saborski zastupnici nismo stručnjaci za plinski biznis, ali imamo zdrav razum. Ja si kao prvo pitanje postavljam, ako dolazi šesti mjesec i da se znatno manje troši plin, zašto vlada i ostali sudionici nisu odgovorno reagirali?" pita se.
Počela je sjednica odbora, okupljenima se obraća predsjednik odbora, HDZ-ov Žarko Tušek. Rješavaju se tehnikalije oko procedure.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati