Šef sirijskih pobunjenika više ne izgleda kao da ide na audiciju za novog bin Ladena
U NE TAKO davnoj prošlosti, vođa sirijskih pobunjenika Abu Mohamed al-Golani nosio je dugu neurednu bradu, turban koji preferiraju džihadisti i izgledao je kao da je na audiciji za ulogu mladog Osame bin Ladena, piše Politico.
Ali čovjek koji je u nedjelju srušio režim Bašara al-Asada danas izgleda kao sasvim drugačija figura. Poput političkog kameleona, nosi zelene odijela u stilu ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog ili otmjene sakoe i chino hlače, a brada mu je uredno podšišana. Čak je nedavno odbacio ratno ime i vratio se pravom imenu, Ahmed Husein al-Šara.
Ali koliko je makeover uvjerljiv? Trebaju li Sirijci biti zabrinuti jer je čovjek koji je nekoć dao prisegu na vjernost Al-Kaidi i borio se protiv zapadnih snaga u Iraku sada najmoćniji čovjek u njihovoj zemlji? Je li ovo slučaj u kojem odjeća doista čini čovjeka? Je li čovjek koji je napustio medicinsku školu u Damasku doista postao tolerantan ili je to samo varka?
Pokušava umiriti strahove
To su pitanja o kojima razmišljaju i brojni zapadni čelnici. Francuska i Njemačka odmah su pristale surađivati sa sirijskim oporbenim skupinama koje su preuzele vlast u Damasku, dok SAD i Britanija razmatraju hoće li ukloniti Hajat Tahrir al-Šam, glavnu pobunjeničku islamističku frakciju predvođenu al-Golanijem, s popisa terorističkih organizacija.
Zasad svi gledaju i čekaju naznake o tome tko je zapravo al-Golani i kakvu budućnost planira za Siriju. 42-godišnji al-Golani pokušava umiriti strahove. U intervjuu za CNN, dok su njegove snage u petak napadale glavni grad Sirije, pokušao se distancirati od svoje ekstremističke prošlosti te veza s Al-Kaidinim članom Abu Musabom al-Zarkavijem i ozloglašenim emirom Islamske države (ISIL) Abu Bakr al-Bagdadijem.
"Osoba u dvadesetima imat će drugačiju osobnost od nekoga u tridesetima ili četrdesetima, a svakako od nekoga u pedesetima. To je ljudska priroda", naglasio je al-Golani. Inzistirao je na tome da se manjine nemaju čega bojati. Hajat Tahrir al-Šam posljednjih osam godina upravlja enklavom Idlib.
Al-Golani je priznao kako je tijekom osmogodišnje vladavine bilo kršenja ljudskih prava, ali je napomenuo kako su za to krivi "određeni pojedinci" te da se vlast "pozabavila tim problemima". "Nitko nema pravo brisati drugu grupu. Te sekte koegzistiraju na ovim prostorima stotinama godina i nitko ih nema pravo eliminirati", naveo je.
U džamiji održao pobjednički govor
Tijekom vikenda, još jedan zapovjednik pobunjenika, Anas Salkhadi, pojačao je ovu poruku tolerancije, rekavši sirijskoj državnoj televiziji: "Naša poruka svim sektama u Siriji glasi - Sirija je za sve."
Edmund Husain, viši savjetnik bivšeg britanskog premijera Tonyja Blaira, rekao je kako postoji mnogo toga zagonetnog oko al-Golanija. "Ne znamo, ne možemo ni potvrditi, gdje je rođen. Neki kažu Saudijska Arabija, a drugi govore Deir al-Zor u Siriji. Što je još gore, ne znamo koliko je Amerikanaca i Arapa ubio kao zapovjednik Al-Kaide", upozorio je.
"Sve priče u Washingtonu o uklanjanju njega i njegove skupine s liste terorista su ishitrene i opasne. Njegove početne izjave o pluralizmu i uključenosti su ohrabrujuće. Pogledajmo ove politike na djelu, ali skeptičan sam da će on i njegov pokret radikala ispuniti očekivanja", nastavio je.
Al-Golanijev odabir Umejadske džamije u Damasku za pobjednički govor nakon što je Assad pobjegao iz Sirije u Rusiju nije prošao nezapaženo. Mogao je odabrati svjetovno mjesto, ali nije. Iako je kritizirao "širenje sektaštva", povezao ga je isključivo sa šijitima i Iranom. Također nije isticao umjerenost, inkluzivnost i pluralizam kao što je to učinio u svom intervjuu za CNN, već je dao note sunitskog trijumfalizma.
"Čak se i Asada smatralo dobrim partnerom"
"Ova pobjeda, braćo moja, pobjeda je cijele islamske nacije. Ovu pobjedu rađaju ljudi koji su čamili u tamnici, a mudžahedini su raskinuli njihove lance", poručio je u pobjedničkom govoru. Njegovi mudžahedini imaju malo toga zajedničkog sa sekularnijim i umjerenijim ličnostima koje su bile javno lice pobune protiv Assada. A prodemokratski sirijski aktivisti zabrinuti su što se sprema.
Basam al-Kuvatli, predsjednik sirijske liberalne stranke Ahrar, strahuje da će zapadne sile ponoviti greške iz prošlosti dajući prednost stabilnosti nad demokracijom. "Čak se i Asada, prije revolucije, smatralo dobrim partnerom”, podsjetio je. Najveća Kuvatlijeva briga je da Sirija neće krenuti prema stvarnoj demokraciji pod vodstvom al-Golanija.
"U povijesti nisam vidio mnogo vojskovođa koji su preuzeli vlast spremni da je se lako odreknu. Ne očekujem ništa drugačije. Činjenica da je jednostrano imenovao premijera daje vrlo jak signal da se ponaša kao jedini vođa. U biti, ne nadam se uključivom procesu. I brinem se da će međunarodna zajednica požuriti priznati novu vladu u ime stabilnosti", dodao je.
Al-Golani je vodio Jabhat al-Nusru, sirijski ogranak al-Kaide. Al-Nusra je u početku održavala savezništvo s al-Bagdadijevim ISIL-om. Međutim, al-Golani se kasnije sve više udaljavao od ideologije transnacionalnog džihada te fokusirao isključivo na Siriju. U intervjuu za tisak 2014. izjavio je da želi vidjeti Siriju kojom upravlja islamski zakon i naglasio da će biti malo prostora za alavite, šijite, druze i kršćanske manjine u zemlji.
U međuvremenu izbijaju sukobi između al-Nusre i ISIL-a, pri čemu su obje skupine vršile osvetničke ubojstva. Tada su mnoge pobunjeničke skupine koje su se borile protiv ISIL-a i Asada počele smatrati al-Nusru neko vrstom umjerene opozicije. Za te pobunjeničke skupine, al-Nusrina džihadistička ideologija bila je sekundarna u odnosu na borbu protiv Asada.
2016. prekinuo veze s Al-Kaidom
Ipak, al-Nusrina ljutita retorika prema Zapadu nije se mijenjala. U izjavi iz 2014., al-Golani je upozorio američke i europske civile: "Vaši čelnici neće sami platiti cijenu rata, vi ćete platiti višu cijenu." Zaprijetio je da će prenijeti bitku u domove na Zapadu ako se Amerika ne povuče s Bliskog istoka.
Godine 2016. al-Golani je prekinuo veze s al-Kaidom i preimenovao svoju skupinu u Jabhat Fateh al-Šam - Front osvajanja Sirije. Činjenica da je al-Kaida prihvatila ovaj prekid veza bez da ga je osudila pobudila je sumnje da je al-Golani uvjerio nadređene džihadiste da bi tajnija, postupna strategija mogla biti prikladnija za Siriju.
U svakom slučaju, al-Golani je uspio konsolidirati svoju moć u Idlibu. Ponovno je promijenio ime skupine i nazvao je Hajat Tahrir al-Šam. U pobunjeničkoj enklavi Idlib kojom je vladao, skupina je počela omekšavati svoje stavove prema kršćanima i druzima. Nakon što je zauzeo Alep, al-Golani je obećao kršćanima da će biti sigurni, a gradske su crkve mogle nesmetano funkcionirati.
Ali još uvijek ostaje pitanje jesu li al-Golani i Hajat Tahrir al-Šam doista iza sebe ostavili svoje ekstremističke korijene. Neki su oprezni i strahuju da je Hajat Tahrir al-Šam prošao samo kozmetičku preobrazbu, zamijenivši odjeću, ali ne i ono što pokriva - militantno islamističko srce.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati